40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako si vybrať liek na parazity? Najúčinnejšie metódy boja proti parazitom u psov a mačiek

Pasty, tablety alebo kvapky? Ktorý liek na odčervenie je najlepší? Alebo možno prírodné a bylinné prostriedky? Prečítajte si, ako bojovať proti parazitom u psov a mačiek.

Parazity sú jedným z najväčších problémov majiteľov psov a mačiek. Často podceňované, pretože väčšina parazitov žijúcich v domácich zvieratách a na nich nie je priamou hrozbou pre život domáceho maznáčika. Môžu však zvieraťu efektívne strpčovať život, a ak sa neliečia, môžu byť príčinou horšej pohody a horšej imunity, čo môže následne viesť k rozvoju závažných ochorení.

Veterinár vyšetrujúci psa

Čo sú parazity?

Parazity sú malé organizmy, ktoré žijú s hostiteľom – v tomto prípade so psom alebo mačkou. Môžeme ich rozdeliť na vonkajšie – ako sú blchy, kliešte, vši či roztoče, a vnútorné – ako sú škrkavky, pásomnice, hákovky či háďatká. Aby parazit žil, potrebuje živiny od hostiteľa – preto ich pôsobenie ničí organizmus zvieraťa.

Je vždy známe, že domáce zviera má parazity?

Bohužiaľ, nie sú vždy neviditeľné, najmä v počiatočnom štádiu vývoja parazita. Je to problém, pretože sa síce neprejavujú, ale neustále sa množia a šíria – preto je také ľahké sa parazitom nakaziť. Čo je horšie – mnohé z nich sú nebezpečné aj pre človeka. Prečítajte si: Psie parazity nebezpečné pre človeka. Prečítajte si, čo môžete od svojho psa chytiť. Preto je také dôležité pravidelne testovať výkaly vášho psa a mačky, aj keď neexistujú žiadne známky toho, že by mali parazity.

Medzi viditeľné príznaky červov patria: vracanie, hnačka, krv v stolici, apatia, nadúvanie a bolesti brucha, zhoršenie srsti, anémia a problémy s dýchaním. Pes, ktorý je unavený z parazitov, môže kašľať alebo sa „sánkovať“ – teda šmýkať zadkom po zemi. Mačka sa dokáže tvrdohlavo umývať. Všetky tieto príznaky sa však zvyčajne vyskytujú vtedy, keď je už stav nášho miláčika zlý.

Mačka na kolenách opatrovníka na veterinárnej klinike.

Čo je to odčervenie?

Ide o akciu, ktorá spočíva vo farmakologickom odstránení parazitov z tela psa alebo mačky. Podávanie – najčastejšie odčervovacie tablety – pôsobí ako vysávač, eliminuje neželaných nepriateľov organizmu. Na farmakologickom trhu je ale obrovské množstvo prípravkov na likvidáciu parazitov – od pást a sirupov, cez tablety až po spot-on prípravky.

Aký liek na parazity je najlepší?

Žiaľ, jednoznačná odpoveď na túto otázku nie je možná. Jednotlivé lieky pôsobia na rôzne parazity, preto výber konkrétneho prípravku by mal urobiť veterinárny lekár na základe výsledkov vyšetrenia výkalov, rozhovoru s majiteľom ohľadom veku zvieraťa a jeho životného štýlu, a teda rizika kontaktu s jednotlivých parazitov. Navyše často musíte brať ohľad na preferenciu domáceho maznáčika – niekto bude uprednostňovať pasty namiesto tabliet a pre iného môžu byť jediným bezproblémovým riešením kvapky. Každý z veterinárnym lekárom odporúčaných preparátov, pokiaľ ide o liečivý prípravok, má preukázanú účinnosť – bez ohľadu na formu podávania.

Profylaxia proti parazitom?

Pokiaľ ide o vnútorné parazity, sú potrebné pravidelné vyšetrenia trusu zvieraťa, aby sa nebezpečenstvo včas odhalilo. V prípade vonkajších parazitov je možná (a odporúčaná) profylaxia, t.j. použitie napríklad protikliešťových obojkov alebo kvapiek. Ak už máme dočinenia s inváziou vonkajších parazitov, budú potrebné terapeutické spreje alebo šampóny. V prípade domácich mačiek to nie je potrebné.


Môže mať odčervenie vedľajšie účinky?

Zvyčajne odčervenie psa nemá negatívne dôsledky. Napriek tomu sa niekedy môžu vyskytnúť neškodné vedľajšie účinky, ktoré po dni spontánne vymiznú. Môže ísť o vracanie, nevoľnosť, anorexiu alebo miernu hnačku. Ak je zviera veľmi malátne a príznaky pretrvávajú, je potrebné poradiť sa s veterinárnym lekárom. Ak sa v kritickej situácii objavia slintanie, kŕče alebo kŕče, mali by ste okamžite ponáhľať vášho domáceho maznáčika k veterinárovi!

Bylinky na parazity? Existujú prirodzené spôsoby boja proti parazitom?

V ére starostlivosti o životné prostredie a zdravý životný štýl majitelia často v boji proti parazitom hľadajú prírodné alternatívy k liečivám. Preto je na trhu stále viac byliniek na odčervenie či bio obojky proti kliešťom. Ich fungovanie je založené na použití prísad, ako sú okrem iného éterické oleje alebo bylinky. palina, šalvia, nechtík, o ktorých sa predpokladá, že majú antiparazitické vlastnosti. Žiaľ, ich účinnosť nie je potvrdená – preto býva podporou iných prípravkov. Pred podaním akýchkoľvek bylín sa nezabudnite poradiť so svojím veterinárom – dokonca aj tie zdanlivo bezpečné a mierne môžu byť pre vášho domáceho maznáčika nebezpečné a dokonca jedovaté.


Natália Baková