40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako sa starať o labky vášho psa? Tajomstvo starostlivosti o psie labky v lete aj v zime

Psy cítia akúkoľvek zmenu povrchu alebo teploty cez svoje labky. Ich citlivé vankúšiky vám pomôžu voľne sa pohybovať, no môžu spôsobiť aj mnohé problémy. Neovládanie starostlivosti štyroch labiek vášho psa môže viesť k mnohým komplikáciám. Pozrite sa, ako sa starať o labky vášho psa.

Psie labky – starostlivosť

Labky našich štvornohých priateľov sú vystavené mnohým faktorom, ktoré ich môžu poškodiť. Rôzne povrchy, zmeny teploty alebo drobné poškodenia spôsobia, že labky stvrdnú alebo budú bolieť. Stojí za to postarať sa o labky, aby sa pes cítil pohodlne.

Dobre upravené psie labky.

Tu je niekoľko spôsobov, ako sa starať o labky vášho psa:

1. Pravidelné pozorovanie labiek

Malé predmety, ako sú kamene a piesok, môžu často uviaznuť medzi vankúšikmi labiek vášho domáceho maznáčika, preto je dôležité ich pravidelne kontrolovať a čistiť. Vo väčšine prípadov je možné kontamináciu odstrániť pomocou pinzety alebo prstov. Na uľahčenie tejto úlohy môžete použiť aj čistič psích labiek.

2. Strihanie nechtov

Pazúriky vášho psa by sa pri chôdzi nemali dotýkať zeme, takže ak pri chôdzi po podlahe počujete klopkanie alebo škrabanie, je to znamenie, že je potrebné pazúriky vášho psa ostrihať. Na tento účel sa to dá urobiť špeciálnymi nožnicami na psie pazúriky.

3. Strihanie prebytočných chlpov

Srsť medzi vankúšikmi labiek vášho domáceho maznáčika môže byť zmatnená, preto ju kefujte a upravte na rovnakú výšku ako vankúšiky labiek. Chlpy môžu tiež ovplyvniť priľnavosť k zemi a príliš dlhé vlasy medzi vankúšikmi majú negatívny vplyv na voľný pohyb.

4. Hydratácia a masáž – čím namazať psom vankúšiky?

Primeraná hydratácia vankúšikov a labiek spôsobí, že labky budú menej náchylné na mechanické poranenia alebo popraskanie. Navyše je to veľmi milé gesto, ktoré vás priblíži k vášmu milovanému miláčikovi. Na masáž môžete použiť vazelínu alebo špeciálny krém na labky.

Starostlivosť o psie labky v zime

Keď teplota klesne a napadne sneh, mali by ste obmedziť čas, keď sú labky vášho psa na snehu, alebo začať používať špeciálnu obuv na ochranu labiek pred chladom, ostrým ľadom, soľou a inými škodlivými látkami. Ak nechcete používať chrániče labiek pre psov, po každej prechádzke svojmu miláčikovi poriadne utrite labky. Oplatí sa ich umyť teplou vodou, aby ste sa zbavili zvyškov soli a ľadu. Váš maznáčik môže byť tiež náchylný na olizovanie labiek, čo môže byť nebezpečné, ak požije akékoľvek chemikálie alebo soľ používanú na roztápanie snehu. Ako mazať labky vášho psa v zime? Ako sme spomínali vyššie, nenahraditeľná je vazelína alebo špecializované krémové produkty.

Starostlivosť o psie labky v lete

Rovnako tak budete musieť venovať veľkú pozornosť labkám vášho domáceho maznáčika počas najteplejších mesiacov. Pamätajte, že pes bez topánok cíti teplotu zeme, ako keby ste chodili s bosými nohami. Dobrým spôsobom, ako skontrolovať, či zem nie je príliš horúca, je položiť ruku na zem na päť sekúnd. Ak je teplota príliš vysoká na to, aby ste držali ruku celých päť sekúnd, povrch vášho domáceho maznáčika popáli.

Horúci chodník, prach a špina môžu spôsobiť prasknutie, popálenie alebo tvorbu pľuzgierov vášho psa. Obmedzte v týchto dňoch čas, ktorý strávite na chodníku, ulici alebo horúcom piesku na pláži, a dbajte na pravidelné zvlhčovanie labiek vášho domáceho maznáčika. Dobrá hydratácia umožní lepšiu toleranciu teplých teplôt substrátu. Môžete si tiež kúpiť ľahké topánky, v ktorých bude pes voľnejšie chodiť po rozpálenom betóne.

Akita pes dáva labku svojmu majiteľovi.

Príznaky problémov s labkami

Prvou reakciou psa na zranenie alebo podráždenie je olizovanie. Ak si váš pes olizuje a hryzie labky príliš často alebo príliš intenzívne, je možné, že ho niečo dráždi alebo bolí. Častá kontrola vankúšikov a labiek vám umožní všimnúť si akékoľvek nezrovnalosti. Ak je rana hlbšia a vyžaduje si ošetrenie, vyhľadajte pomoc veterinára alebo svojho miláčika primerane ošetrite. Cez obväz si môžete dať obyčajnú ponožku alebo použiť špeciálnu ochranu. Na umývanie rán nepoužívajte alkohol, pretože môže spôsobiť väčšie krvácanie a horšie hojenie rán. Použite peroxid vodíka a čistú gázu.

Psie červené labky

Ak má váš maznáčik veľmi červené vankúšiky a máte podozrenie na zápal, choďte k veterinárovi. Dôvodov môže byť veľa. Pes môže mať podráždené labky, mechanické poškodenie alebo infekciu. Môžu sa vyskytnúť aj alergie a alergén bude dráždiť jemné labky. Potom by sa mali vykonať hormonálne a alergické testy, aby sa zistilo, čomu by sa mal pes vyhnúť. Na labkách psa sa môžu objaviť aj nádory a výrastky, ktoré si vyžadujú okamžitú kontrolu veterinárnym lekárom. Malá hrčka na labke sa môže ukázať ako rakovina alebo iné nepríjemné ochorenie.

Pozorovanie labiek umožňuje komplexné pochopenie potrieb psa a zabezpečuje jeho pohodlie a bezpečnosť.

Pes na mňa položí labku

Takéto gesto môže byť psím vyznaním lásky aj prosbou o pomoc. Niekedy sa psy snažia upútať pozornosť týmto spôsobom, aby mohli tráviť viac času hraním alebo hladkaním. Všímajte si gestá svojho psa, pretože takto s vami môžu vaši štvornohí priatelia komunikovať. Keď na vás váš pes položí labku, skontrolujte, či sú jeho vankúšiky v poriadku. To bude výhovorka na maznanie, ale aj starostlivosť o pohodlie zvieratka.

Pozri aj: Základy fyzioterapie psa - ako na relaxačnú a upokojujúcu masáž pre psa?

Alexandra Drzevinská