40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako sa pripraviť na príchod druhej mačky do nášho domova?

Netreba spomínať, že milovníci mačiek sú naozaj fascinovaní týmito kúzelnými chlpatými stvoreniami. Aj ľudia, ktorí sa predtým zaprisahali, že mačky nenávidia, väčšinou po pár dňoch pod jednou strechou úplne zmenia svoj postoj. A to nie je prekvapujúce, pretože sú to mimoriadne očarujúce stvorenia s veľkým talentom získať si ľudské srdce.

Niekto raz povedal, že mačky sú tak trochu ako čipsy– nikdy neskončíte iba s jednou.

Je to naozaj tak?

Mačka umýva ďalšiu menšiu mačku, ktorá leží vedľa nej. Umytá mačka je šťastná.

Adopcia druhej mačky je možnosťou, ktorú treba zvážiť, ak väčšinu dňa chodíte do práce alebo ste často preč. Samozrejme, druhá mačka nás nezbavuje povinnosti hrať sa s oboma, no určite nám uľahčí odlúčenie.

Príchod novej mačky do domu, kde už mačka (alebo mačky) žije, je určite výzva! Sú to veľmi teritoriálne zvieratá a ich socializácia sa musí vykonávať múdro a pokojne. Prostredie, v ktorom mačka žije, je pre ňu veľmi dôležité a poznanie tohto domáceho prostredia ovplyvňuje jej pocit bezpečia.

Zadováženie si druhej mačky je preto vážnym zásahom do života nášho už momentálneho domáceho miláčika. Ohrozuje to jeho prirodzený pocit bezpečia.

Pri predstavovaní novej mačky platia veľmi podobné pravidlá aj pri predstavovaní psa. Úspešnosť celého procesu závisí od viacerých faktorov, predovšetkým od temperamentu oboch zvierat, veku, množstva prostriedkov a do značnej miery aj od nás samých. To, ako predstavíme nového člena rodiny a ako spozná zvyšok domácnosti, ovplyvňuje celý priebeh ich vzťahu. Situácia je jednoduchšia, keď zvieratá prichádzajú v rovnakom čase a sú v podobnom veku.

Dve mačky sa bijú. Väčšia hnedá mačka útočí labkou na menšiu mačku. Sú nervózne, majú stiahnuté uši.


Ako sa pripraviť na príchod nového člena domácnosti?

  1. Pelechy

Je ťažké nájsť miesto, kde mačka neopustí svoj pach a rada si ľahne. Napriek tomu sa oplatí nájsť novému členovi domácnosti nový pelech pre mačky a škrabadlo, kde môže zanechať svoj pach. Akonáhle sa mačky prijmú a budú sa mať rady, budú radšej spávať nablízku, no niekedy si budú určite potrebovať od seba oddýchnuť a musíme im poskytnúť súkromie.

Všetkým mačkám musíme poskytnúť rovnaké množstvo príslušenstva. Nemali by súťažiť napríklad o jediný pelech v dome. Každá z nich musí mať oddelené misky, hračky, postele, obľúbené prikrývky atď. Príliš málo vybavenia je najčastejším dôvodom hádok.

Keď sa vyskytnú bitky, hranie labkami a agresia voči sebe, vždy sa môžete a mali by ste sa vrátiť k predtým vedenej izolácii a socializácii.

  1. Podstielky

Nová mačka znamená dokúpenie novej, dodatočnej podstielky. Mačky, ktoré spolu žijú, niekedy zdieľajú toaletu, ale je to zriedkavejší prípad. Najlepšie je, aby potrebu nevykonávali na jednom mieste ale aby sa zabezpečilo súkromie pre každé zviera. Pre každú mačku by mala byť jedna podstielka + 1 náhradná na samostatných miestach.

Dve mačky sa bijú. Jedna z thajských mačiek leží na zemi, tá červenobiela stojí nad ňou a útočí jej labkou na hlavu. Červenobiela mačka je huňatá.

  1. Kŕmenie

Misky na krmivo by mali byť oddelené. Mačky radi jedia v pokoji. Niektoré z nich jedia z jednej misky, ale to je zriedkavé. Častejšie sa stáva, že jedna mačka zožerie potravu tej druhej, z čoho je tá druhá mačka frustrovaná a začne jesť v zhone, čo má negatívny dopad na jej tráviaci systém a psychiku. Inak povedané, samostatná miska pre každú mačku je nevyhnutná! Tiež je dobré umiestniť ich na ďalej od seba. Na začiatku dobrodružstva s predstavovaním mačiek je najlepšie nakŕmiť každú mačku v úplne oddelených miestnostiach, aby spolu nemali ani očný kontakt. Jedlo je tiež dobrý spôsob, ako uskutočniť proces socializácie proti izolácii. V neskorších fázach sa to oplatí využiť a napríklad po čase podávať jedlo bližšie a bližšie k dverám.

  1. Nevyberajte si favorita!

Prvých pár týždňov môže byť pre vašu novú mačku ťažké. Rešpektujte to a venujte jej veľa pozornosti, aby sa necítila odstrčená. Mačky na seba veľmi ľahko začnú žiarliť a to nie je to, čo chceme.

Počas prvého stretnutia nezabudnite, že mačka v domácnosti by mala byť zdravá. Nechcete jej predsa pridávať ďalší stres a riskovať infekciu.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Ako jednoducho svojpomocne vyrobiť škrabadlo pre mačky?