40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako jednoducho svojpomocne vyrobiť škrabadlo pre mačky?

Každý milovník mačiek vie, aké je dôležité vlastniť škrabadlo. Pre mačku je to predmet, ktorý slúži na uspokojenie prirodzených inštinktov, pre majiteľa - spôsob, ako ochrániť nábytok pred pazúrmi domáceho miláčika. Škrabadlá nie sú najlacnejším prvkom mačacej výbavičky. Ako svojpomocne urobiť škrabadlo pre mačky?

Keď začínate stavať škrabadlo sami, mali by ste dodržiavať zvyky domáceho miláčika. Aby príslušenstvo plnilo svoju funkciu, jeho dizajn musí zohľadňovať preferencie mačky. V opačnom prípade sa môže stať, že napriek všetkému úsiliu domáce zviera stále škriabe roh gauča.

Škrabadlo pre mačky by malo byť prispôsobené jeho potrebám a poskytovať čo najväčší priestor na škrabanie.


Čo treba urobiť, aby ste urobili dobré škrabadlo pre mačky?

Mačky majú inštinktívnu potrebu škriabať , pretože:

  • brúsia mŕtve úlomky pazúrov,
  • naťahujú, precvičujú svaly labiek a väzov zodpovedné za vysúvanie pazúrov,
  • označujú oblasť feromónmi zo žliaz medzi vankúšikmi,
  • zanechávajú informácie pre ostatné zvieratá v ich prostredí,
  • vybíjajú emócie.

Vyššie uvedené znalosti sú dôležitou smernicou pri stavbe škrabadla pre mačky. Malo by byť:

  • vyrobené z vhodne odolného materiálu a zároveň dostatočne mäkké, aby do neho zviera mohlo zapichnúť pazúry,
  • dostatočne vysoké (alebo dlhé), aby sa neho mohol domáci miláčik vyliezť,
  • dosť stabilné, aby sa neprevrátil pod tlakom mačacieho tela,
  • nachádza sa na mieste, ktoré navštevuje domáce zviera.

Atraktívne miesto je nevyhnutné pre to, aby domáci miláčik chcel vôbec používať škrabadlo, ktoré mu bolo postavené. Mačka, ktorá má na výber obľúbenú opierku kresla, hoci by mala k dispozícii najúžasnejšie škrabadlo, ale bude umiestnené na boku, aj tak bude škriabať kreslo. Dobrým riešením môže byť zakrytie toho miesta škrabadlom, ktoré domáce zviera doteraz škrabalo. Poškodený kus nábytku tým zakryjeme.

Ak navrhujete škrabadlo sami, musíte tiež venovať pozornosť tomu, či váš maznáčik dáva prednosť poškriabaniu vodorovných alebo zvislých povrchov. V prvom prípade ho určite nebude zaujímať sisalom obalená tuba - aj tak bude škrabať koberec.


Každá mačka má iné preferencie, jedna preferuje vertikálne škrabadlo, iná horizontálne. Sledujte svoju mačku a nájdite najlepší kompromis.

Ako urobiť jednoduché škrabadle pre mačky?

Mačky nepotrebujú dizajnové škrabadlo potiahnuté farebnou kožušinou. Samozrejme nie je žiadna prekážka aby príslušenstvo v našom byte vyzeralo krásne. Môžeme investovať trochu času a prostriedkov na výrobu škrabadla pre mačky a nebude sa líšiť od tých, ktoré sú dostupné v obchodoch s chovateľskými potrebami. Pre zviera však úplne postačuje jednoduché škrabadlo, ktoré spĺňa vyššie popísané kritériá.

Najjednoduchšie škrabadlo vyrobíme z pevného kusa koberca . Ak váš maznáčik dáva prednosť škriabaniu vodorovných povrchov, stačí ním prikryť dosku vhodnej výšky a položiť ju na podlahu. V prípade mačiek, ktoré brúsia pazúry postojačky, zaveste dosku v príslušnej výške. Môžete tiež nalepiť kus hrubého koberca priamo na stenu alebo na bok skrine.

Ideálnym materiálom na škrabadlo pre mačky je juta alebo sisalová šnúrka. Dosku alebo preglejku potiahnite lepidlom (musíme dávať pozor, či nie je toxické pre mačky!), a potom ju pevne obaľte šnúrkou, ktorej konce sú dodatočne upevnené zošívačkou. Škrabadlo pre mačky položíme na podlahu alebo zavesíme. Môžeme urobiť podobným spôsobom voľne stojaci doplnok - vyrobený z drevenej tyče omotanej šnúrkou alebo kartónovej tuby. Potom ho pomocou uhlových spojok a skrutiek pripevníme na príslušnú veľkosť základne (zaisťujúcu stabilitu konštrukcie).. Mocujemy ją wówczas za pomocą kątowników i śrub do odpowiedniej wielkości podstawy (zapewniającej stabilność konstrukcji).


Ako urobiť mačacie ihrisko?

Ak chcete svojmu miláčikovi poskytnúť viac atrakcií, svojpomocne môžeme postaviť škrabadlo pre mačky, ktoré bude zároveň akýmsi ihriskom . Konštrukciu je potom potrebné zhotoviť na veľkom, stabilnom podklade, ku ktorému priskrutkujeme nie jeden, ale niekoľko špagátmi omotaných stĺpikov rôznych výšok . Na ich vrchol inštalujeme plošiny potiahnuté tkaninou, na ktorých môže váš maznáčik pohodlne odpočívať. Z pozície vysokého škrabadla bude rád pozorovať okolie. Tiež si tam rád zdriemne, najmä ak je jeden zo stĺpikov zakončený búdkou. Na plošiny je dobré pripevniť plyšové myši alebo loptičky zavesené na gumičke. Medzi stĺpiky môžete zavesiť hojdaciu sieť.

Šimon Wisch