40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako rozpoznať torziu (pretočenie) žalúdka u psa? Zistite príčiny a prvú pomoc pre vášho psa

O torzii žalúdka už počul asi každý, a teda je našťastie už všeobecne známe, že si treba dávať pozor na psie hltanie potravy a nenútiť ho po jedle cvičiť. Avšak, čo je to torzia žalúdka v skutočnosti, aké sú jej riziká a ako ju správne diagnostikovať?

Torzia žalúdka je veľmi vážne poranenie žalúdka psa. Priama príčina nie je úplne známa, ale stojí za to vedieť o tomto probléme čo najviac, pretože rýchla reakcia môže psovi zachrániť život! Prečítajte si, ako sa správne diagnostikuje a lieči torzia žalúdka u psa.

Čivava leží na psovi veľkého plemena.

Torzia žalúdka psa - čo to je?

Torzia žalúdka je jeho rotácia okolo svojej osi, najčastejšie o 180, niekedy aj o 360 stupňov. Zvyčajne prebieha v smere hodinových ručičiek - ale nie vždy to platí. Počas obratu sa psíkovi roztiahne žalúdok – na zväčšenie objemu má vplyv hromadenie tekutín, potravy a plynov v žalúdku, ktoré sa nemajú ako dostať ďalej do čriev. Stáva sa, že pri torzii sa ťahá aj slezina. Torzia žalúdka u psa je núdzová situácia, ktorá si vyžaduje okamžitý veterinárny zásah.

Príznaky torzie žalúdka

Predstavte si, že žalúdok vášho psa sa „uzamkne“ jeho prekrútením. Prirodzeným príznakom je potom zväčšenie brucha na jednej strane a navyše sa pes pokúša neustále zvracať - bohužiaľ bezvýsledne. Okrem toho môže byť pes veľmi slabý, pomalý, ťažko dýcha a veľa slintá. Jeho sliznica úst môže zblednúť.

Ako dlho trvá torzia žalúdka u psa?

Nedá sa jednoznačne odhadnúť, ako dlho môže torzia žalúdka u psa trvať. Jedno je však isté, pri takomto podozrení by ste sa mali čo najskôr poradiť s veterinárom. Neliečená torzia žalúdka nevyhnutne vedie k bolestivej smrti psa. Na druhej strane, je prakticky nemožné, aby sa vykrútený žalúdok psíka samovoľne vrátil na svoje miesto.

Ako vyliečiť torziu žalúdka?

V prvom rade treba torziu diagnostikovať ultrazvukovým vyšetrením, ktoré jednoznačne potvrdí, že ide o tento nepríjemný problém. Ak sa diagnóza potvrdí, lekár chirurgicky vráti žalúdok do pôvodnej formy. Bežnou praxou je aj prišívanie žalúdka k brušnej stene – teda gastropexia. Je to preto, aby sa zabránilo opakovaniu choroby.

Čo robiť, ak má váš pes torziu žalúdka?

Odpoveď na túto otázku sa skrýva vyššie - mali by ste čo najskôr navštíviť veterinára! Bez zásahu chirurga nie je možné psovi pomôcť. Torzia žalúdka je čisto mechanické poškodenie, ktoré sa dá vyliečiť iba týmto spôsobom. V ideálnom prípade by operácia mala prebehnúť najneskôr do 5-6 hodín od objavenia sa prvých príznakov – každá ďalšia hodina nesie obrovské riziko trvalého poškodenia žalúdka a sleziny.

Psy veľkých plemien sú náchylné na torziu žalúdka.

Pes po torznej operácii žalúdka - čo potrebujete vedieť?

Po operácii je pes zvyčajne v ambulancii 2 alebo 3 dni - počas ktorých lekár posúdi, či je jeho zdravotný stav opäť v norme a či tráviaci systém začína normálne fungovať. Niekoľko dní sa klasické potraviny postupne zavádzajú do stravy psa (samozrejme pod neustálym pozorovaním). Okrem toho môže pes dostať kvapky, antibiotiká a lieky proti bolesti. Niekoľko týždňov by sa mal vyhýbať nadmernému pohybu. Odporúča sa tiež skontrolovať srdce a pečeň, ktoré môžu byť afektované.

Žiaľ, torzia žalúdka je opakujúce sa ochorenie, preto je dôležité po prvej diagnostike psa pozorne sledovať a rýchlo reagovať, ak sa stane niečo nevídané.

Aké sú príčiny torzie žalúdka a ktorým psom hrozí?

Príčina torzie žalúdka nie je jasná, ale riziko môže byť genetické. Ohrozené sú najmä psy veľkých plemien. Bernardýni, dogy, retrievery, ovčiarske psy a bernské salašnícke psy. Pravdepodobnosť torzie žalúdka zvyšuje aj chronický strach a stres zvieraťa, podvýživa a príliš hltavý spôsob výživy. Nebezpečenstvo torzie žalúdka je spôsobené aj príliš intenzívnym tréningom hneď po jedle.

Ako zabrániť torzii žalúdka u psa?

V prvom rade sa oplatí využiť princíp prechádzka – jedlo – odpočinok. Po každom jedle by mal mať pes aspoň 30 minút na relax, kým sa s ním začneme hrať. Taktiež sa oplatí rozložiť si dennú porciu jedla aspoň do dvoch alebo aj viacerých menších porcií. Ak náš pes žerie príliš hltavo, oplatí sa zvážiť použitie misky pre psy, ktorá svojim spôsobom spomaľuje jedenie, napríklad misku TRIXIE, ktorá spomaľuje jedenie. Taktiež sa v primeranom jedení osvedčila aj čuchová podložka pre psy, ktorá psa nie len zasýti, ale ja pobaví.

Možné je aj preventívne nalepenie žalúdka na brušnú stenu, nie je to však bežný zákrok.

Pozri aj: Pásomnica u psov - najnebezpečnejší psí parazit?

Natália Baková