40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako rozpoznať cystitídu u mačky? Ako ju liečiť a ako jej predchádzať?

Cystitída u mačiek je veľmi časté ochorenie. Môže k tomu prispievať genetická predispozícia, ale najčastejšou príčinou je príliš malý príjem vody (a dokonca aj dehydratácia), kŕmenie suchými krmivami a málo pohybu. Mačky majú prirodzene citlivý močový systém, ale k opakovanému zápalu prispieva ich životný štýl.

Včasná diagnostika chorôb močového mechúra u mačiek umožňuje efektívne liečenie. V niektorých prípadoch môže byť vyliečená bez zásahu, ale má tendenciu sa opakovať. Preto je veľmi dôležité zabrániť vzniku takýchto chorôb. Nikdy by ste však nemali ignorovať rušivé príznaky, pretože ochorenie spôsobuje vášmu zvieraťu veľké utrpenie a chronický zápal môže mať vážne následky.

Cystitída u mačiek je čoraz častejšia, spolu s rakovinou a obezitou sa považuje za civilizačnú chorobu a ovplyvňuje ju zlá strava mačiek a málo pohybu.

Príčiny cystitídy u mačky

Cystitída u mačky môže byť spôsobená mnohými príčinami - od bakteriálnych, vírusových a imunitných infekcií, cez choroby obličiek až po vážne systémové ochorenia, napríklad cukrovka alebo rakovina. Výskyt urologického syndrómu u mačiek sa v posledných rokoch významne zvýšil. Faktory podporujúce rozvoj choroby sú strava založená na suchom krmive a príliš nízky príjem vody, nedostatok pohybu, nadváha.

Najbežnejším prípadom ochorenia je idiopatická cystitída u mačiek, známa tiež ako intersticiálny zápal. Slovo „idiopatické“ znamená, že príčina ochorenia nie je známa a nesúvisí s patológiou močových ciest. Odborníci sú názoru, že dôležitým faktorom ovplyvňujúcim vývoj idiopatickej cystitídy je stres. Jeho zdrojom môže byť napätý vzťah s členmi domácnosti (vrátane iných domácich miláčikov), sťahovanie, cnenie za majiteľom, nedostatok fyzickej a psychickej stimulácie, obmedzený životný priestor, nuda alebo jednoducho špinavý záchod, ktorý odrádza od vykonávania fyziologických potrieb. Aktivácia nervov v močovom mechúre spojená so stresom poškodzuje sliznicu, ktorá lemuje vnútro močového mechúra, čo následne spôsobuje zápal.

Príznaky cystitídy u mačky

Bez ohľadu na príčiny cystitídy u mačky príznaky ochorenia sú vždy podobné:

· mačka chodí na záchod oveľa častejšie ako zvyčajne, kde s veľkými ťažkosťami a výrazným utrpením (niekedy signalizovaným hlasnou vokalizáciou) močí v malom množstve,

· v pokročilej fáze ochorenia - moč stmavne a je možné sa v ňom pozorovať stopy krvi,

· pre zmiernenie bolesti zviera často olizuje otvor močovej trubice a jej blízkeho okolia (môže to dokonca viesť k porezaniu pokožky v týchto oblastiach), môže dôjsť aj k olizovaniu srsti na bruchu (najmä v dolných častiach), čo vedie k plešateniu

· zviera sa stáva apatickým, stráca chuť do jedla, skrýva sa,

· zvýšená nervozita, mačka môže byť agresívna kvôli bolesti, a to tiež pri pokuse o dotyk na brušnej oblasti

· ak máte viac mačiek, môžu byť rozdiely v kontaktoch v stáde - oddelenie chorej mačky, útoky na chorú mačku alebo chorá na iné zvieratá

· mačka môže vykonávať fyziologocké potrebny mimo záchodu (pretože si ho spája s bolesťou).

Príznaky cystitídy niekedy ustúpia samé do niekoľkých dní, netreba ich však brať na ľahkú váhu. Keď má mačka problémy s močením, toxické zlúčeniny, ktoré obsahuje moč, otravujú organizmus, čo môže viesť k mnohým komplikáciám. Zápalové zmeny v močových cestách môžu navyše naznačovať vývoj oveľa závažnejšieho ochorenia. Preto by ste tiež nemali liečiť cystitídu vašej mačky domácimi prostriedkami. Pri prvých príznakoch ochorenia by malo byť zviera okamžite prevezené k veterinárovi.

Príznaky cystitídy u mačiek môžu byť rôzne - častejšie pokusy o samovraždu, vyhýbanie sa chodeniu do podstielky, starostlivosť o seba mimo podstielky, vokalizácia, agresivita, väčší smäd alebo znížená chuť do jedla.

Liečba cystitídy u mačky

Spôsob liečby cystitídy u mačiek závisí od príčiny ochorenia. Na stanovenie diagnózy musí lekár previesť s majiteľom rozhovor, vykonať testy moču, krvné testy a niekedy aj ultrazvuk brušnej dutiny. Odporúča sa kompletná analýza moču vrátane kultivácie. Moč by mal byť odobraný krátko pred návštevou veterinára, najlepšie priamo počas vyprázdňovania mačky, skúsení veterinári môžu pobrať moč priamo z močového mechúra (toto je najspoľahlivejší spôsob).

Ak mačka príde do ordinácie v akútnom stave, veterinár najskôr otvorí močovú trubicu a dá zvieraťu infúziu, aby ho rehydratoval a vyrovnal hladinu elektrolytu.

Ďalším krokom pri liečbe cystitídy mačiek je vhodná farmakoterapia, napríklad v prípade infekcie môže vaše domáce zviera potrebovať antibiotikum. Zvyčajne sa mu tiež podávajú lieky proti bolesti, protizápalové lieky a svalové relaxanciá.

Dôležitým prvkom v procese liečby je zmena stravy mačky. Zviera by malo jesť viac mokrej potravy. Majiteľ by mal tiež zabezpečiť, aby malo domáce zviera vždy prístup k čerstvej vode. Oplatí sa investovať do mačacej fontány - mačky radšej pijú vodu z jej tečúcich zdrojov.

Profylaxia idiopatickej cystitídy

Pretože idiopatická cystitída je spojená so stresom mačky, majiteľ môže znížiť výskyt chorôb. Preto musí eliminovať stresové faktory z prostredia domáceho miláčika. Preto stojí za zváženie, či prostredie, v ktorom mačka žije, vyhovuje jej potrebám. Aby sa zviera cítilo pokojnejšie, niekedy mu stačí poskytnúť viac aktivity alebo zmeniť typ podstielky v mačacom záchode alebo najlepšie vybrať záchod pre mačku. Náladu zvieraťa môžu tiež zlepšiť syntetické tvárové feromóny dostupné v obchodoch s chovateľskými potrebami v rôznych druhoch. Tiež by sa nemalo zabúdať, že nič nedáva domácej mačke väčší pocit bezpečia a šťastia ako silné puto s jej majiteľom.

Šimon Wisch