40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako naučiť mačku používať toaletu?

Mačky zvyčajne vedia používať toaletu, aj keď predtým s ňou nemali dočinenia. Je to spôsobené ich inštinktívnou potrebou zahrabávať vlastné výkaly. V akých situáciách sa štvornohí priatelia môžu vyprázdniť mimo určeného miesta ? Ako naučiť mačku používať mačaciu toaletu?

Zvyčajne je najjednoduchšie naučiť používať toaletu malé mačiatko. Dospelý jedinec, ktorý sa nikdy nevyprázdňoval na miestach určených človekom, môže mať viac problémov zvládnuť toto umenie. Avšak aj divoká mačka sa môže naučiť používať podstielku, ak sa toaleta ustaví tak, aby jej poskytla najvhodnejšie miesto na uspokojenie fyziologických potrieb.

Výber najlepšej podstielky pre mačky vyžaduje dodržiavanie niekoľkých pravidiel.


Toaleta pre mačky by mala byť upravená podľa jej preferencií. V prvom rade nemôže byť príliš malá. Na výške a type (otvorená/zatvorená) záleží tiež.


Príprava mačacej toalety

Mačaciu toaletu je nutné dobre pripraviť, aby sa mačka mohla bez námahy naučiť, ako ju používať. Na začiatok bude najlepšie vybrať toaletu:

  • otvorenú - domáci maznáčik môže časom oceniť súkromie, ktoré mu zakrytá toaleta ponúka, aj keď zo začiatku sa môže zdať jej používanie neprirodzené;·
  • s nízkymi okrajmi - týka sa to hlavne mačiatok, ktoré môžu mať problém so šplhaním na vysokú toaletu;
  • vo veľkosti umožňujúcej mačke voľný pohyb;
  • naplnenú jemnozrnnou podstielkou - pripomínajúca najlepšie prírodný podklad

Toaleta by mala byť umiestnená na tichom, prípadne odľahlom (a zároveň společensky dôležitom) mieste, oddelene od iných priestorov, ktoré používa domáci maznáčik - určených na jedlo alebo na hranie. Mačka musí mať neustály prístup do toalety. Ak sa toaleta pre mačku nachádza v kúpeľni, dvere do miestnosti by mali byť vždy pootvorené alebo vybavené špeciálnymi dvierkami pre štvornohého miláčika. Mačaciu toaletu je nutné pravidelne vyčistiť (aspoň 2-3 krát denne a najlepšie po každom vyprázdnení); mačka sa zdráha vykonať svoje potreby v zašpinenej toalete.Výcvik používania mačacej toalety

Ako naučiť mačku používať toaletu? Väčšinou postačí toaletu mačke ukázať. Podstielku môžete prehrabať rukou alebo lopatkou, aby si mačka všimla prínos podkladu. Činnosti zamerané na osvojenie spôsobu používania toalety:

· zanesenie mačky do toalety, v okamihu, keď viditeľne hľadá miesto na vykonanie svojich fyziologických potrieb;

· prenesenie výkalov do toalety, ak sa stane, že mačka vykoná svoju potrebu inde;

· umiestnenie na miesto, ktoré si mačka zvolila ako svoju toaletu, a postupné presúvanie toalety na požadované miesto;

· starostlivé odstránenie zápachu od výkalov z nežiaducich miest, aby mačka už nechcela používať dané miesto (môžete ich navyše nastriekať repelentom, ba dokonca zablokovať zvieraťu prístup);

· odmena pre maznáčika (napr. maškrta), keď vykoná potrebu na vopred vyznačenom mieste.


Podstielka pre mačky by mala byť na odľahlom a pokojnom mieste. Aby mačka mohla mať pokoj pri starostlivosti o svoje fyziologické potreby.


Akých chýb sa vyvarovať pri výcviku mačky používať toaletu?

Mačky sú veľmi hygienické stvorenia, takže môžete očakávať, že výcvik používania toalety prinesie rýchlo požadované výsledky. Bohužiaľ je veľmi ľahké urobiť chyby pri tomto postupe, v dôsledku čoho majitelia pri mačacej toalete zápasia s problémami. Hlavne si treba pamätať, že trestanie mačky za výkaly v nežiadúcich miestach neprinesie požadovaný účinok a nesmiete ju trestať. V opačnom prípade si zviera bude svoje fyziologické potreby spájať s veľkým stresom a vykonanie potreby na určené miesto bude pre ňu ešte zložitejšie. Z rovnakých dôvodov nesmiete na silu vkladať mačku do toalety. Obklopte sa trpezlivosťou a láskou k zvieraťu - vtedy sa najskôr naučí očakávanému správaniu.

Mačka sa môže podstielke vyhýbať z rôznych dôvodov, niektoré sa dajú ľahko odstrániť, napr. častejším čistením mačacej toalety, premiestňovaním na tichšie miesto, zmenou modelu toalety alebo typu podstielky. Treba si tiež dávať pozor aj na iné veci, ktoré sa môžu odraziť na správaní štvornohého maznáčika. Domáci maznáčik môže mať problémy vykonať svoju potrebu do mačacej toalety aj preto, že mu prekáža iné domáce zvieratko. Ďalšia možnosť, ktorá môže nastať v prípade problémov výcviku mačky používať toaletu, je choroba zvieraťa. Pokiaľ mačka vykonáva potrebu mimo určeného miesta, je nutné ísť s ňou k veterinárovi. Ak zlyhajú všetky metódy výcviku na toaletu, kontaktujte odborníka na správanie mačiek.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok