40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako rozoznať blchy na psovi a ako sa ich zbaviť? Sú psie blchy hrozbou aj pre ľudí?

Blchy sú jedným z najbežnejších psích parazitov. Často sú podceňované, pretože okrem svrbenia väčšinou nespôsobujú iné príznaky – invázia bĺch môže byť medzitým pre psa nielen veľmi nepríjemná, ale aj nebezpečná.

Pes, ktorý nie je chránený kvapkami alebo obojkom, môže ľahko chytiť blchy od iného zvieraťa a zbaviť sa ich z domu je naozaj problém. V tomto prípade je oveľa jednoduchšie predchádzať ako liečiť.

Čo však robiť pri boji s blchami?

Psie blchy - príznaky

Najcharakteristickejším príznakom je trvalé škrabanie psa, ktoré sa však môže objaviť až v neskoršom štádiu – preto stojí za to zaviesť pravidelné pozorovanie vášho domáceho maznáčika a občas sa pozrieť na jeho srsť. Najjednoduchšie je použiť hrebeň na vyčesanie bĺch, to vám umožní rýchlo skontrolovať, či v kabáte nečíhajú nejakí nezvaní hostia. Viditeľným znakom bĺch je aj blší trus na psovi. Na koži psa napadnutého blchami sa môžu objaviť aj charakteristické červené bodky v bielej svätožiare,

Ak nezareagujeme včas, môže pes škrabanie viesť k zápalom a bakteriálnym superinfekciám. Okrem toho môže začať strácať srsť a v extrémnych prípadoch sa môže stať aj anemickým kvôli strate krvi – preto je také dôležité spozorovať a bojovať s parazitmi čo najskôr.

Ako vyzerajú blchy na psovi

Blchy sú hnedý hmyz s veľkosťou 1 až 6 milimetrov. Veľmi rýchlo sa množia, vajíčka kladú v bezprostrednej blízkosti psa, t.j. na posteľ, koberec alebo pohovku. Dospelý hmyz trávi celý svoj život na hostiteľovi – najčastejšie v okolí uší, chrbta, chvosta a brucha, živí sa jeho krvou. Existuje niekoľko druhov bĺch – psie, mačky a ľudské. Prvé dve môžu žiť na psoch aj mačkách, bez ohľadu na typ. Všetky sú si navzájom veľmi podobné, rozdiely je možné vidieť len pod mikroskopom.


Odkiaľ pochádzajú psie blchy?

Blchy sú jedným z najbežnejších ektoparazitov u psov a mačiek. Je to spôsobené tým, že sa veľmi ľahko presúvajú. Psíkovi stačí na prechádzke chvíľu zostať v spoločnosti blšieho majiteľa a je veľmi pravdepodobné, že bude nosičom sám. Nakaziť sa môžete od iného psa, mačky alebo divého zvieraťa – králika, veveričky či líšky. Obeť ani nemusí byť v priamom kontakte – stačí byť na rovnakom mieste ako infikované zviera.

Žiaľ, môže sa stať aj to, že si človek prinesie domov blchy napríklad na topánkach či oblečení – vtedy treba včas zareagovať a zbaviť sa bĺch skôr, ako sa nám v byte definitívne usadia. Blchy sa množia veľmi rýchlo, preto je lepšie problém nepodceňovať. Ako to spraviť? Dôkladne povysávajte byt, nezabudnite sa okamžite zbaviť vrecka. Vyperte koberce, čalúnenie a pelechy pre psov. Nábytok a posteľná bielizeň by mali byť postriekané prípravkom na blchy.

Ako sa zbaviť bĺch na psovi?

Existuje niekoľko spôsobov, ako bojovať proti blchám. Najpopulárnejší je sprej proti blchám. Je veľmi účinný, no nie každé zviera toleruje použitie aerosólu, ktorým je potrebné psa dôkladne nastriekať. Ďalším prípravkom je šampón proti blchám - je to ideálne riešenie pre psa, ktorý má rád dlhé kúpele, pretože zvyčajne musí zostať na koži psa asi 10-15 minút. Posledným spôsobom je vyčesanie bĺch, no bohužiaľ je ťažké sa ich týmto spôsobom úplne zbaviť, preto je väčšinou doplnkom liečby sprejom a šampónom.

Veterinár vyšetrí šteňa

Domáce prostriedky proti blchám pre psov

Buďte veľmi opatrní pri používaní akýchkoľvek domácich prostriedkov na boj proti blchám, pretože sú často nielen neúčinné, ale môžu tiež poškodiť vášho psa. Preto je najlepšie používať bezpečné prípravky na blchy v spreji alebo šampóne s preukázanou terapeutickou účinnosťou. Ako odblšiť psa doma, ak nechcete siahať po iných látkach? Je bezpečné aplikovať ocot na blchy na psa. Stačí postriekať psa zmesou voda-oct: 1 šálka octu na 4 litre teplej vody. Keď je zmes suchá, vyčesajte mŕtve blchy. Vôňa by mala byť účinná pri odpudzovaní bĺch počas niekoľkých nasledujúcich dní, ale nie je zaručená.

Môžu sa psie blchy preniesť na ľudí?

Hoci na ľudskej koži môže žiť len blcha ľudská, veľa škody dokáže napáchať aj blcha zvieracia – čo sa niekedy môže stať. Nebezpečný je najmä pre alergikov, no tieto parazity môžu byť nositeľmi aj nebezpečných chorôb, akými sú brušný týfus, mor či tularémia. Našťastie sú tieto ochorenia v našej zemepisnej šírke pomerne zriedkavé, takže hrozba je skôr teoretická ako reálna.

Ako môžem zabrániť blchám na mojom psovi?

V boji proti blchám rozhodne platí – prevencia je lepšia ako liečba. Keďže obmedziť kontakt psa so všetkými zvieratami a miestami, kde môže psov chytiť, je takmer nemožné, je lepšie použiť priamu ochranu napríklad v podobe obojku Foresto alebo kvapiek. Účinné látky obsiahnuté v obojku a kvapkách sa pomaly uvoľňujú a šíria po celom povrchu kože, prenikajú aj do srsti zvieratka. Väčšina prípravkov chráni nielen pred blchami, ale napríklad aj proti kliešťom. Pre psa je úplne bezpečný a dokáže ho ochrániť pred nepríjemnými a nebezpečnými následkami invázie parazitov.

Prečítajte si tiež: Ako si vybrať liek na parazity? Najúčinnejšie metódy boja proti parazitom u psov a mačiekNatália Baková