40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako prinútiť mačku spať v noci? Pôvod problému

Mačky nám vedia urobiť veľkú radosť. Nie je to však vždy ružové, najmä pokiaľ ide o ich cirkadiánny rytmus, ktorý je trochu iný ako ten náš. Živočíšnemu svetu dominujú rôzne biologické rytmy – sezónne, mesačné, ročné a denné. Úzko súvisia so štruktúrou v mozgu bežne nazývanou "biologické hodiny", ktorá určuje rytmus spánku a bdenia. U každého domáceho maznáčika je to trochu iné.

Od čoho závisí cirkadiánny rytmus?

 1. Od metabolizmu
 2. Od veľkosti zvieraťa - čím menšie zviera, tým viac spánku potrebuje
 3. Od spôsobu stravovania - dravce spia dlhšie ako bylinožravce

U mačiek je za bdenie a spánok zodpovedné suprachiazmatické jadro. Na epifýze mozgu, ktorá produkuje melatonín (hromón zodpovedný za spánok). Jeho nedostatok vedie k jeho poruchám spánkového režimu.

Mačky spia veľa - až 16 hodín denne. Ako predátori sú najaktívnejšie za úsvitu a súmraku, pretože vtedy je ich inštinkt loviť korisť najsilnejší.

Bohužiaľ, tieto časy sú pre ľudí dosť problematické, najmä keď sa mačka chce hrať o 4:00 v noci! Väčšina mačiek sa prispôsobuje cirkadiánnemu rytmu svojich majiteľov, ale čo keď je vaša mačka výnimkou?

Mačka leží pod dekou na pohovke. Vyzerá akoby mala zlú náladu.

Zdravie mačky

Ak ste spozorovali zmeny v správaní vašej mačky, najdôležitejšie je poradiť sa so svojím veterinárom a zvážiť, kedy bola zmena v správaní prvýkrát viditeľná a čo ju mohlo spôsobiť.

Príčiny nespavosti vašej mačky (najmä ak predtým spávala dobre) môžu byť príznakom mnohých chorôb, ako napríklad:

 1. Epilepsia
 2. Podráždenie kože
 3. Cushingova choroba
 4. Choroby močového systému
 5. Horúčka
 6. Choroba ruží
 7. Choroby tráviaceho systému
 8. A mnoho ďalších.

Čo ak lekár chorobu vylúči a mačka stále nechce spať?

Mačka sedí so zastrčenými labkami. Oči má mierne zatvorené a hlavu otočenú nadol.

Veľmi často poruchy spánku súvisia s psychikou mačky. Problémy môžu byť dôsledkom:

 1. Nedostatok hry

Mačka potrebuje vašu pozornosť a zábavu. Každý deň. Aj keď trávime väčšinu dňa v práci, oplatí sa nechať mačku s hračkami, ktoré ju zaujímajú (napr. interaktívne), a po návrate domov sa s ňou aspoň pár minút hrať (napr. s udicou alebo plyšákmi). Často sa stáva, že mačka nemôže spať, pretože je plná prebytočnej energie, ktorú cez deň nespotrebovala. K oknu môžete umiestniť aj jedno zo škrabadiel alebo pelechov pre mačku, aby mohla pozorovať svet a poletujúce vtáky.

 1. Zmeny v živote mačky (napríklad zmeny časov kŕmenia)

Zmena času kŕmenia tiež mení pohyby čriev, a tým aj väčšinu cirkadiánneho rytmu vašej mačky. Ak takúto zmenu chceme a potrebujeme urobiť, chce to čas a trpezlivosť.

Všetky náhle zmeny v živote mačky sú pre mačku stresujúce. Mali by si pomaly zvykať, čo minimalizuje nepríjemné následky. Čím väčšia zmena, ako je sťahovanie, zmena opatrovateľov, choroba a pod., tým viac ovplyvňuje doterajší životný štýl a tým viac času mačke zaberie adaptácia na novú situáciu. Vysoký stres vždy spôsobuje veľké problémy so spánkom a narúša rytmus dňa.

 1. Hlad

Mačka sa môže zobudiť, keď pociťuje hlad - najčastejšie za úsvitu. Aby ste nemuseli vstávať každý deň o 4:00 alebo 5:00, oplatí sa zakúpiť dávkovač krmiva (mokrého aj suchého), aby vaša mačka mohla niečo zjesť, keď je hladná.
Mali by ste tiež pamätať na to, že mačky by mali byť kŕmené menšími porciami krmiva, ale často. Neodporúča sa podávať len dve (alebo horšie - jednu) porciu krmiva pre mačky denne. Najlepším riešením by bolo zaviesť podobnosť lovu, t.j. denný rytmus prispôsobený inštinktívnym potrebám mačiek. Vychádza z postupnosti: spánok - lov (hra) - kŕmenie - umývanie - odpočinok - spánok.
 1. Osamelosť

Žiaľ, často sa stáva, že mačka zostane sama doma príliš veľa hodín. V takejto situácii sa časom začne cítiť osamelo a prejaví sa to v noci, keď chce spať. Preto sa po návrate domov oplatí tráviť s ňou čas pre zábavu a maznanie.

Čiernobiela fotografia mačky v rukách dámy. Dáma pobozká mačku. Len oči mačky sú farebné - zelené.

Pri rozhodovaní o starostlivosti o mačku musíme pamätať na to, že je to domestikovaný dravec a nič sa na tom nezmení. Rešpektovaním jeho potrieb a inštinktov sa budeme snažiť o spoločnú harmóniu a pevné puto.

Pozri aj: Čo hovorí mačka - ako čítať jej gestá a správanie?