40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako nepokaziť psovi Nový rok? Praktický sprievodca výživou – 9 rád

  1. Nesporný favorit každého lekára pracujúceho na pohotovosti! Čokoládový koláč s hrozienkami, najlepšie ochutený xylitolom a trochou alkoholu. Vyžaduje si okamžitú návštevu veterinárnej kliniky a vyvolanie zvracania. Najnovšie odporúčania v oblasti toxikológie tiež naznačujú, že je opodstatnené držať pacienta na intravenóznej infúzii počas 48 hodín. Pridávanie xylitolu začne stabilizáciou hladiny glukózy.
  2. Čokoláda je veľmi obľúbená. Najlepšie horká! Lekár nám okrem vyvolania zvracania zabezpečí aj správne krvné testy a v krajnom prípade stabilizuje pacienta so zlyhaním dýchania. A to je len čokoláda!
  3. Aké by to boli Vianoce a Nový rok bez sladkostí! Nie je nič vzrušujúcejšie ako sladkosti so sladidlami. Hypoglykémia, ktorú si opatrovateľ najčastejšie mýli s náhlym epileptickým záchvatom, si vyžaduje cvičené oko a veľmi zručný prístup k správnym krvným testom. Chvíľka zaváhania môže vášho psa stáť život.
  4. Makadamiové orechy. Tie sa snažte držať od psa čo najďalej!
  5. Teraz prejdime k slaným jedlám. Cibuľa. Domáca rastlina, aromatická a zdravá! Cibuľu možno najzreteľnejšie vidieť v krvnom nátere. Spôsobuje veľmi zaujímavé zmeny v červených krvinkách a môže viesť k anémii. Vzrušujúce len pre toxikologických nadšencov.
  6. Syr s modrou plesňou. Pre fajnšmekrov. Pokiaľ nie je niekto ochotný podstúpiť 96 hodinovú hospitalizáciu, kvapkanie, vyvolanie zvracania a množstvo liekov. Alebo možno bude pes šťastnejší bez kúska syra?
  7. Varené kosti. Tu je kľúčové, aké kosti dostal pes. Niektoré sa začnú lámať a zarývať sa do tkanív ako sklo, čo spôsobí zápal a opuch tráviaceho traktu. Iné zase vytvárajú v žalúdku lepkavú kašu, ktorá upcháva žalúdok. V oboch prípadoch je šanca na operáciu tráviaceho traktu vysoká!
  8. Alkohol u psov tiež spôsobuje zaujímavé príznaky, vrátane záchvatov, problémov s dýchaním, kómy a dokonca aj smrti. Psovi preto podávame výhradne vodu.
  9. m zvyšky z Vianoc, tak ich možno dám svojmu psovi, aby som ich nevyhodil? Úspory? Naozaj nie, verte mi. Účet za nočnú veterinárnu službu, plus lieky, plus hospitalizácia... to sa neráta. Nabudúce budete musieť kúpiť menej.

Teraz naozaj. Zviera nie je smetný kôš, preto doň nedávame pokazené jedlo. Ani my nezdieľame naše. Pes bude najviac spokojný s kvalitným, vyváženým krmivom pre psov.

Dúfam, že tento krátky „návod“ sa vám bude hodiť nielen počas dovolenkového obdobia, ale aj v bežnom živote.

Nekazte svojmu psovi Vianoce a Nový rok. Vždy sa uistite, že je váš pes dobre kŕmený a nedávajte mu žiadne zložky, ktoré sú pre neho jedovaté.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Všetko o odberoch krvi psov - príprava vášho psa na odber krvi a rozbor výsledkov

Adrianna Vavrínková