40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako svojpomocne vyrobiť búdu pre psa? Spôsob obloženia a izolácie psej búdy

Stavba psej búdy musí byť správne naplánovaná, najmä pokiaľ ide o povrch a rozmery konštrukcie. Musí byť vybavená izolačnou vrstvou. Búda poskytuje psovi ochranu pred nepríjemnými poveternostnými podmienkami, miesto na relax a pokoj na čerstvom vzduchu.

Ak má váš pes strážiť dom vonku, poskytnite mu suchý a teplý prístrešok. Búdu pre psa si môžete vyrobiť sami alebo si môžete kúpiť hotovú. Jej rozmery by mali zodpovedať veľkosti zvieraťa. Príliš vysoká je spojená s rizikom nedodržania správnej teploty vo vnútri.

Ak má váš pes strážiť dom vonku, musí byť udržiavaný v suchu a teple. Rozmery búdy musia byť prispôsobené veľkosti zvieraťa, aby sa v ňom mohlo voľne pohybovať a otáčať.

Ako svojpomocne urobiť búdu pre psa?

Postaviť búdu svojpomocne je zvyčajne lacnejšie ako kúpiť hotovú. A čo viac, umožňuje vám vytvoriť miesto šité na mieru potrebám domáceho miláčika, vkusu majiteľov a vzhľadu záhrady. Práca by sa mala začať návrhom dizajnu búdy pre psa. Najjednoduchšie je urobiť jednoduchý tvar, ale model s predsieňou udrží teplo efektívnejšie, čo zlepší pohodlie vášho domáceho miláčika. Takáto predsieň by mala mať veľkosť polovice búdy. Búda s predsieňou musí mať strechu o niečo dlhšiu ako predná časť, čo si vyžaduje pozornosť pri rezaní materiálov. Mali by byť prírodné a netoxické. Najlepšie budú drevené dosky alebo OSB. Potrebným nástrojom je priamočiara píla, brúska, okružná píla, vŕtačka, skrutkovač a leštička.

Ako postaviť psiu búdu z OSB? Začíname stavbou základne - podlahovej kostry z hranatého dreva. Na spodnej strane je pripevnená OSB doska, pod ňu je pripevnená izolačná fólia, vo vnútri konštrukcie je položený polystyrén a OSB doska je pripevnená zhora. Následne sa montuje konštrukcia stien. Na steny sa pripravujú dvojité dosky. Na prednom paneli sa vyrezáva vhodný otvor pre vchod. Po dorezaní dosiek sa najskôr pripevnia vnútorné steny, potom sa do rámu umiestni polystyrén a následne sa zafixujú vonkajšie steny. Strecha búdy by mala byť odnímateľná alebo otvárateľná, čo výrazne uľahčí jej čistenie. Musí byť jednostranná (otočená dozadu tak, aby voda tiekla za búdu) alebo štítová (spád smeruje po stranách búdy). Nie je dobré používať plech ako strešný materiál. Najlepšie je použiť strešnú lepenku, ktorá je veľmi lacná, ľahko sa montuje a má dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Búda musí byť dobre impregnovaná a použité prostriedky musia byť odolné voči vlhkosti, teplote a UV žiareniu.

Rozmery psej búdy

Určenie veľkosti búdy si vyžaduje zmeranie štvornožca. Šírka a dĺžka psa sa meria v skrčenej polohe, ktorá je potrebná pri spánku, a výška sa meria u sediaceho psa. K meraniam sa pridá 15–20 cm rezervy. Ďalšia metóda určovania rozmerov psej búdy:

· výška - pridanie k výške v kohútiku asi 10 cm, to znamená od zeme po krk,

· dĺžka - pridanie asi 30% k dĺžke zvieraťa,

· šírka - pridanie 80% k výške zvieraťa.

Pokiaľ ide o rozmery vstupu do búdy, musíte zmerať dĺžku psa od zeme po krk a jeho šírku a pridať pár centimetrov. Vstupné otvory by nemali byť príliš veľké, čo by urýchlilo únik tepla. Vstup do búdy sa oplatí zakryť priehľadným sklopným materiálom, ktorý dodatočne ochráni pred dažďom, chladom a vetrom.

Čím obložiť psiu búdu? Dobre poslúžia aj tradičné riešenia - seno pre menšie psy alebo slama pre väčšie psy. Môžu existovať aj prikrývky alebo podložky, ktoré by sa však mali často kontrolovať a vymieňať, pretože ľahko pohlcujú vlhkosť a namiesto zahriatia psa ochladzujú.

Ako zatepliť psiu búdu?

Čím zatepliť psiu búdu? Okrem obloženia stien polystyrénom je možné interiér búdy otepliť špeciálnymi izolačnými rohožami, ktoré sú vyrobené z nylonu a sú ľahko čalúnené. Ich pripevnenie je veľmi jednoduché. Špeciálne suché zipsy umožňujú efektívne pripevnenie. Nezabudnite na výstelku pre psa. Z tohto dôvodu je dobré kúpiť si deky , ktoré sú určené pre psov a plédy z hrubých látok. V zime sú dobré vykurovacie rohože, ktoré sa nahrievajú do telesnej teploty psa. Umožňujú mu udržiavať primeranú telesnú teplotu. V obchodoch s chovateľskými potrebami sú tiež k dispozícii koberce na podlahy. Je dôležité, aby spomínané výstelky boli vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné voči vlhkosti. Čím iným vystlať psiu búdu? Dobre poslúžia aj tradičné riešenia - seno pre menšie psy alebo slama pre väčšie psy. Bez ohľadu na typ výstelky je potrebné ju občas vyčistiť, aby sa v nej neuhniezdili blchy. Ak si kúpime hotovú búdu, zaujímavým riešením je výber modelu s vyhrievanou podlahou.

Šimon Wisch