40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké sú požiadavky na stopovacieho psa?

ko naučiť psa stopovať podľa pachu? Je to činnosť vyhradená len pre pracovné psy? Kde sa začať učiť stopovanie? Aké sú výhody čuchania stopovacích psov?

Psy milujú aktivitu – fyzickú aj psychickú. Pre psov je stopovanie špeciálnym druhom činnosti, pretože môže kombinovať obe formy. Takmer každý pes miluje ňuchanie, preto sa oplatí využiť to a vyskúšať so svojím psom úplne nové aktivity - mantrailing alebo nosework.

Učenie stopovacieho psa.

Čo je funkčné sledovanie psov - mantrailing?

Slovo je vytvorené spojením anglických slov: man (človek) a trail (tracking = sledovanie) – teda jednoducho znamená sledovanie človeka. Znie to nebezpečne, no aktivita sa netýka len pracovných psov, ktorý často pátrajú po nezvestných ľuďoch. V každodenných okolnostiach nejde o nič iné, ako o hru na schovávačku so psom, kde pes hľadá pomocníka, a to môže byť skvelá zábava - pre psa aj pre psovoda.

Ako vyzerá mantrailingový tréning?

V prvom rade stojí za to vedieť, že tento typ tréningu je ťažké viesť samostatne. Je potrebné nájsť si skupinu „stopárov“ (t.j. trailová skupina) alebo sa prihlásiť na príslušné, odborné školenie. Samozrejme, môžete sa pokúsiť prinútiť psa, aby sa schoval sám - to sa však bude vyznačovať veľkými emóciami psa a nie sústredením na úlohu. Z tohto dôvodu by mal byť ukrytý pomocník.

Samozrejme, ako každý iný výcvik psov, mali by ste začať s najjednoduchšími úlohami. To znamená, že na začiatku sa figurant skrýva v relatívne tesnej vzdialenosti. Postupom výcviku sa vzdialenosť zväčšuje, mení sa smer pachovej stopy a nakoniec sa dostaneme do bodu, kedy pes nájde figuranta tak, že hľadá kúsok látky s jeho pachom.

Ako každý pozitívny výcvik so psom, aj stopovací výcvik je založený na základnom princípe – úspech každého psa musí byť bohato odmenený. Preto si na tréning nezabudnite pribaliť aj obľúbené maškrty pre psov!

Môže sa každý pes naučiť stopovať?

Toto je určite aktivita, ktorú stojí za to ponúknuť každému psovi - bez ohľadu na jeho vek alebo plemeno. Samozrejme, niektoré psy sú náchylnejšie na dosiahnutie veľkolepých úspechov v tejto oblasti, napríklad plemená, ktoré vynikajú v záchranárskej alebo policajnej práci, ale pre väčšinu psov by mala byť samotná činnosť zdrojom šťastia.

Pes čuchá vôňu.

Aké sú výhody stopovania pre psa?

Je to skvelý spôsob, ako sa zapojiť do psycho-fyzickej aktivity a tráviť čas so svojím psom zaujímavým spôsobom. Pri výcviku sa pes učí sústrediť sa na danú úlohu, má možnosť učiť sa nové pachy a podnety a keď sa mu darí, zvyšuje sa jeho sebavedomie. Pre psovoda je to príležitosť spoznať svojho psa z úplne inej stránky a často sa nechať ohromiť jeho schopnosťami! Pre obe strany je to príležitosť nadviazať ešte pevnejší vzťah a vypestovať si dôveru.

Alebo možno nosework?

Nosework je tiež činnosť, ktorá zahŕňa stopovanie psa. V tomto prípade však pes ukrytú osobu ani tak nestopuje, ako skôr učí rozpoznávať a vyhľadávať konkrétne vône, najčastejšie škoricu, pomaranč a klinček. Tento kynologický šport sa stáva čoraz obľúbenejším a ak v našom psovi vidíme potenciál, určite sa oplatí začať so psom hneď od začiatku pracovať pod dohľadom odborníka na výcvik. Aj keď je to šport takmer pre každého psa, opatrovník, ktorý chce so psom cvičiť, musí využiť pomoc inštruktora alebo online tréning.

Pomôcky na sledovanie psov

Mantrailing aj nosework sú činnosti, ktoré si vyžadujú aj od majiteľa, aby pracoval a venoval psovi veľa času. Zábava pri stopovaní však nemusí byť až taká náročná. Ak hľadáme pre strážcu niečo menej pohlcujúce a zároveň napĺňajúce potrebu psa pri stopovaní, doprajte mu psie hry alebo ňuchacie podložky. Psíkovi môžeme urobiť radosť aj tým, že psie maškrty schováme do rôznych kútov domu.

Stopovacie psy – plemená

Existuje veľká skupina plemien stopovacích psov. Ide spravidla o psov určených na prácu v uniformovaných alebo záchranných zložkách a poľovné psy. Psy týchto plemien sú prístupnejšie k výcviku a zvyčajne dosahujú lepšie výsledky vo funkčnom stopovaní. Tie obsahujú: Bloodhoud, honič, foxhound, bígl, baset, salašnícky pes, rodézsky, dalmatínsky, poľský honič, border teriér, parson russel teriér, írsky teriér. Pastierske psy sú tiež skvelé pri stopovaní.

Je však potrebné mať na pamäti, že bez ohľadu na predispozície psa je základom práca so psom a výcvik, ktorý vám umožní naplno rozvinúť psí potenciál – oplatí sa to urobiť, aby ste videli, aký je neobyčajný čuch psy majú.

Pozri aj: Ako sa v lete zabaviť so psom? Nápady na bezpečné aktivity pre vášho psa v horúcom počasí

Natália Baková