40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aká je úloha bielkovín vo výžive psov?

Vhodná a vyvážená výživa psov je založená na dodávaní všetkých potrebných živín - bielkovín, tukov alebo aj vody. Psy ako mäsožravce získavajú energiu najmä z tukov (cca 60 %), ale vo veľkej miere aj z bielkovín (cca 30 %).

Bielkoviny sú hlavnou stavebnou jednotkou všetkých živých organizmov. Ich poskytovanie prostredníctvom správneho krmiva pre psov má rozhodujúci vplyv na kvalitu psieho života a fungovania. Bielkoviny plnia mnoho dôležitých funkcií, ktoré sú pilierom rastu a vývoja psa. Oboznámenie sa so základnými informáciami o bielkovinách vám umožní starať sa o stravovanie vášho domáceho maznáčika uvedomelejšie s prihliadnutím na jeho skutočné nutričné potreby.

Surové, nakrájané hovädzie mäso. Mäso je pre psov jediným správnym a kompletným zdrojom bielkovín.

Niektoré z funkcií bielkovín u psov:

 • tvoria stavebné telové tkanivá, hormóny a enzýmy (napr. kolagén a elastín)
 • regulácia metabolických procesov
 • udržiavanie telesnej homeostázy
 • zabezpečovanie svalových pohybov - kontrakcií
 • skladovanie a preprava dôležitých látok vo vnútri tela (napr. preprava hemoglobínu)
 • imunologické funkcie
 • Sušené klobásy ako pochúťka pre psa. Mäsové maškrty pre psov sú zdravým spôsobom, ako odmeniť a rozmaznávať svojho psíka.

Ako sa vyrábajú bielkoviny? Ako bielkoviny ovplyvňujú telo psa?

Proteíny sa skladajú zo série aminokyselín, ktoré určujú ich kvalitu. Psy na udržanie dobrej kondície a zdravia musia potravou prijímať exogénne aminokyseliny - tie, ktoré si ich organizmus nedokáže sám vytvoriť. Medzi tieto aminokyseliny patrí:

 • Lyzín – stimuluje rast kostry a sekréciu žalúdočných štiav.
 • Metionín – prekurzor taurínu, chráni a detoxikuje pečeňové bunky, ovplyvňuje udržanie správneho pH moču . Nedostatok metionínu = vypadávanie chlpov.
 • Tryptofán – prekurzor niacínu (vitamín B) a serotonínu (hormónu šťastia). Nedostatok = vypadávanie chlpov.
 • Treonín – prekurzor hormónov štítnej žľazy, spolu s fenylalanínom ovplyvňuje psiu náladu, kožu a srsť.
 • Arginín – podieľa sa na imunitných reakciách a na tvorbe rastového hormónu.
 • Histidín – pôsobí protibolestivo a stimuluje sekréciu tráviacich štiav.
 • Fenylalanín – prekurzor tyrozínu, ovplyvňuje tvorbu adrenalínu a norepinefrínu.
 • Valín, leucín, izoleucín – pomáhajú regulovať hladinu cukru a stres, zabraňujú rozkladu bielkovín, ktoré sa ukladajú vo svaloch a premieňajú na energiu počas hladu.

Bielkoviny v krmive pre psov

Ak zvažujeme zaviesť bielkoviny do stravy nášho domáceho miláčika treba hľadieť nielen na ich plánované podávané množstvo, ale aj na kvalitu, ktorá súvisí s jednotlivými krmivami pre psov. Rozlišujeme rastlinné a živočíšne bielkoviny v psích krmivách. Obe majú inú stráviteľnosť a iný obsah a zloženie aminokyselín. Pre mäsožravcov sa najvhodnejšie bielkoviny živočíšneho pôvodu, ktoré sú pre psa v porovnaní s rastlinnými bielkovinami až 6x lepšie absorbovateľné. Aj keď je mäso pre psov tým najlepším zdrojom bielkovín, každý druh mäsa poskytuje iný obsah bielkovín a z dlhodobého hľadiska im nedokáže poskytnúť všetky potrebné aminokyseliny. Preto je veľmi dôležité spestriť stravovanie vášho miláčika! Maškrty pre psov s vysokým obsahom mäsa sú ako stvorené na zdravé spestrenie psieho jedálnička!

Psie klobásky. Zdravé a chutné maškrty s množstvom mäsa.Kačacie prsia - ľahko stráviteľné a jemné maškrty pre psov.

Stráviteľnosť bielkovín v krmive pre psov

Kvalitné krmivo a maškrty pre psov majú stráviteľnosť bielkovín na úrovni 80-90 %. Nekvalitnejšie produkty s príliš vysokým obsahom obilnín často nedosahujú stráviteľnosť ani 70 %. Nižšia stráviteľnosť bielkovín je spojená s horšou kondíciou psa, večným hladom, slabým svalovým aparátom, ako aj s míňaním väčšieho množstva krmiva pre psov na jeho naozajstné zasýtenie.

Sú bielkoviny vhodné pre šteniatka?

Šteniatka, mladé a staršie psy, ako aj gravidné a dojčiace fenky majú zvýšenú potrebu prijímania bielkovín. V týchto fázach života sa iba 33-35 % spotrebovaných bielkovín spracováva na fungovanie tela a zvyšok (asi 65 %) je nevyhnutný pre rast telových tkanív. Tým pádom bielkoviny nemôžu byť využité ako zdroj energie, pretože to by viedlo k tvorbe nepriaznivých zlúčenín (napr. aldehydov), ktoré negatívne ovplyvňujú funkcie vnútorných orgánov - hlavne pečene a sleziny. Najdôležitejšie je na to pamätať v období šteniatka, keď nedostatok bielkovín vedie k brzdeniu alebo dokonca narušeniu vývoja a chudnutiu.

Koľko bielkovín potrebuje prijať pes?

U dospelých psov sú bielkoviny dodávané do tela najskôr smerované na uspokojenie životne dôležitých potrieb. Tento proces zahŕňa výmenu aminokyselín, rast nových buniek, stavbu enzýmov a hormónov a zlepšenie bunkového metabolizmu.

Životné potreby každého jednotlivca sú odlišné. Líšia sa v závislosti od veľkosti psíka, jeho aktivity, zdravia a mnohých ďalších faktorov. V priemere sa dá predpokladať, že dospelí psy potrebujú 2-2,5 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti (najmenej 18 % v suchom stave krmiva). Tieto údaje sa týkajú vysoko kvalitných živočíšnych bielkovín s biologickou dostupnosťou blízkou 100 %. Spolu s klesajúcou stráviteľnosťou bielkovín (nekvalitných alebo rastlinných bielkovín) sa zvyšuje aj množstvo gramov bielkovín, ktoré musíme psovi poskytnúť - až 7 g/kg telesnej hmotnosti. Pre šteniatka a rastúce psy by mal byť obsah bielkovín v krmive minimálne 22 % a pre gravidné a dojčiace sučky 22-26 %.

Malo by sa pamätať na to, že aspoň polovicu odporúčanej potreby bielkovín by mali pokryť bielkoviny živočíšneho pôvodu.

Krmivo sušené v rúre s vysokým obsahom mäsa a bielkovín.Maškrty pre psov z baranieho mäsa.

Dospievajúce psy majú okrem zvýšenej potreby prijímania bielkovín aj zvýšenú potrebu niektorých aminokyselín – metionínu, arginínu a tryptofánu.

Zdravým psom môže uškodiť práve nedostatok živočíšnych bielkovín v krmive pre psov. Podávanie príliš veľkého množstva bielkovín vo väčšine prípadov nie je na škodu, s výnimkou jedincov trpiacich poruchami pečene alebo obličiek – tu je povinné nasadiť liečbu a vhodnú diétu prispôsobenú jednotlivým požiadavkám jedinca.

Karolína Luščíková

Pozri aj: Konské mäso pre psa - najzdravšie mäso pre psa alebo nová móda súvisiaca s BARFom?