40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Konské mäso pre psa - najzdravšie mäso pre psa alebo nová móda súvisiaca s BARFom?

Strava alergického psa je pre majiteľa často obrovskou výzvou. Jedným z najmenej alergénnych druhov mäsa je konské mäso – preto sa oplatí po ňom siahnuť, ak sú alergénne všetky ostatné druhy bielkovín.

Treba priznať, že konské mäso je kontroverzné mäso. Kedysi bola medzi ľuďmi obľúbená – dnes sa už nenájde takmer nikto, kto by bez váhania siahol po konskom mäse. Keď sa však na to pozrieme zoširoka, konské mäso je porovnateľné s hydinovým, hovädzím či bravčovým – a pre svoju odlišnosť je pre psov často jedinou nealergickou bielkovinou. Toto nie je bežná situácia, ale stojí za to mať na pamäti takéto riešenie.

Pes žerie z ruky.

Čo odlišuje konské mäso od mäsa psa?

Konské mäso je veľmi zdravé, nízkotučné a nízkokalorické mäso. Má pomerne veľké množstvo ľahko stráviteľných bielkovín, ktoré málokedy spôsobujú intoleranciu či alergiu – z tohto dôvodu sa odporúča najmä psím alergikom. Konské mäso má veľa vitamínov a minerálov, vrátane vitamín B1, vitamín B2, vitamín PP, vápnik, fosfor a železo. Je jemnejšie ako hovädzie alebo bravčové mäso a cennejšie ako hydina.

Krmivo z konského mäsa pre psov

Na rozdiel od zdania je na trhu k dispozícii široký výber krmiva pre psov s konským mäsom - mokré aj suché. Ak chceme zo stravy psa úplne vylúčiť iné zdroje bielkovín, môžeme zvoliť napríklad HAPPY DOG Wild Pur Horsemeat mokré krmivo s čistým konským mäsom 800g. Pes je alergický na iné zdroje bielkovín. Pamätajte, že eliminačná diéta by mala trvať aspoň 10 až 12 týždňov. Až po tomto čase viete spoľahlivo určiť reakciu organizmu psa na daný proteín. Určite bude zdravým a chutným doplnkom vášho jedálnička. Alergickému psovi môžeme okrem krmiva dopriať aj pochúťky s konským mäsom, napríklad HAPPY DOG Soft Snack Montana 100 g - pochúťky vo forme mäkkých trenažérov sa výborne hodia ako pre dospelých psov s citlivým tráviacim systémom a alergiami, tak aj pre šteniatka, ktoré majú nezrelý tráviaci systém.

Konské mäso v BARF diéte pre psov

Vzhľadom na ľahko stráviteľné bielkoviny a veľké množstvo minerálov a vitamínov chovatelia používajúci BARF diétu veľmi ochotne volia konské mäso ako základ psej stravy. Surové mäso je ťažšie dostupné ako iné druhy a má tendenciu byť drahšie, ale v tomto prípade zvyčajne prichádza s kvalitou. V Poľsku je predaj konského mäsa legálny a môžu ho jesť aj ľudia, čo je dôležité, pretože v niektorých krajinách, napríklad v USA, je konské mäso ľuďmi považované za „nepožívateľné“ a len používanie konského mäsa ako surového materiál na kŕmenie zvierat je akceptovaný.

Barf pre psov - surové mäso a doplnky.

Aké mäso pre alergického psa?

Alergia u psa je nadmerná reakcia tela na určité látky. Môže byť vdýchnutý, kontaktovaný alebo požitý, pričom posledný typ je najbežnejším typom u psov. Alergie sú diagnostikované čoraz častejšie, aj keď na rozdiel od zdania nie je ľahké určiť, ktorá konkrétna zložka psa je alergická a najčastejšie sa to dosahuje elimináciou.

Na čo sú psy najčastejšie alergické? Hydina a hovädzie mäso, ale je to spôsobené aj tým, že sú najobľúbenejšími prísadami vo väčšine potravín. Častými alergénmi sú aj mliečne výrobky, jahňacie mäso a vajcia. Okrem živočíšnych bielkovín môžu byť alergizujúce aj rastlinné bielkoviny – kukurica, pšenica a sója, a to sú oveľa častejšie prípady intolerancie ako mäso. Ide o zložky, ktoré pes biologicky nedokáže správne stráviť a spracovať. Alergie môžu spôsobiť aj všetky druhy potravinárskych prídavných látok, ako sú konzervačné látky či farbivá, preto sa oplatí čítať etikety a vyberať potraviny s jasným a bezpečným zložením.

Ak náš pes vykazuje príznaky alergie, stojí za to najskôr konzultovať s veterinárom, ktorý po vykonaní rozhovoru bude môcť potvrdiť naše predpoklady. Môže nás znepokojovať dermatologické problémy, škrabanie psa, lízanie alebo hryzenie labiek. Ak veterinár potvrdí možnosť alergie, môže odporučiť eliminačnú diétu. O čom to je? Najčastejšie pri zmene jedla na jedlo s jedným druhom proteínu – iným ako sme používali doteraz. Takéto jedlo sa oplatí podávať niekoľko týždňov, pretože príznaky alergie môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov po vysadení alergénu. Počas tejto doby je potrebné vyhýbať sa iným zdrojom bielkovín – aj v pochúťkach.

Je dôležité, aby pes dostával správne množstvo správne vyvážených živín – bielkovín, tukov, sacharidov a vitamínov. V závislosti od plemena, veľkosti, životného štýlu alebo veku. Samozrejme je dôležité, aby samotné produkty boli kvalitné, ale či ide o kuracie, rybie, hovädzie alebo len konské mäso je menej dôležité – samozrejme pokiaľ pes nie je alergický na daný druh bielkovín. Najlepšie je z času na čas dať psovi iný druh živočíšnych bielkovín, pretože každý z nich má iný aminokyselinový profil.Natália Baková