40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aká hygiena pre psa je tá najlepšia?

Udržať psa v čistote je skutočná výzva! Platí to najmä vtedy najmä, keď máme doma nadšenca bahenných kúpeľov a milovníka váľania sa v úplne čomkoľvek. A čo iné aspekty hygieny? Rozsah a frekvencia hygienických návykov nášho domáceho maznáčika do značnej miery závisí od plemena psa a jeho životného štýlu. Dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel môže chrániť nás a nášho chlpáčika pred mnohými chorobami!

1. Kefovanie srsti psa

Základom starostlivosti o každého psa je pravidelné kefovanie srsti. Väčšina psov miluje česanie! Ak práve váš chlpáčik neobľubuje túto činnosť mali by ste zvážiť a kúpiť ten správny hrebeň pre psa. Nesprávny hrebeň/kefa môže podráždiť alebo dokonca zraniť pokožku a spôsobiť úzkosť nášho miláčika. Pravidelné kefovanie pomáha odstraňovať nečistoty zo srsti. Inak povedané, ak psíka češeme častejšie, nie je potreba častého kúpeľu. Dlhosrsté psy vyžadujú oveľa častejšie česanie ako krátkosrsté psy. V prípade zanedbávanie starostlivosti o dlhú srsť môže dochádzať ku kudleniu srsti. Tieto kúdle sa potom veľmi ťažko odstraňujú. Pre psov s dlhou srsťou sa oplatí využiť profesionálne strihacie služby. Ak sa rozhodneme ostrihať svojho miláčika sami, musíme pamätať aj na krátke zastrihávanie srsti okolo konečníka a genitálií z hygienických dôvodov. U hrubosrstých plemien je tiež potrebné pravidelne trimovať srsť - teda odstraňovať odumretú srsť česaním špeciálne upravenými hrebeňmi a nožnicami. Môžeme sa tiež dohodnúť s groomerom, ktorý je profesionál na úpravu trimovania.

Kúpanie psov môže byť zábava. Vyžaduje si to len prípravu a zvykanie psa na kúpanie.

2. Kúpanie psa

Ďalším základným hygienickým návykom je kúpanie psa. Prvé kúpanie je možné v prípade potreby urobiť čo najskôr po dosiahnutí 3 mesiacov života. Vo všeobecnosti by sa šteniatka nemali kúpať vôbec, pokiaľ sa nezašpinia alebo nie je potrebné starať sa o ich dlhú srsť. V prípade dospelých psov platí pravidlo, že kúpanie každé 3 mesiace je minimálny interval, no v prípade dlhosrstých psov alebo tých, ktorý majú radi bahenné kúpele je potrebné umývanie častejšie. Napriek tomu treba pamätať na to, že každý kúpeľ je spojený s oslabením prirodzenej ochrannej bariéry pokožky, čo môže mať za následok plesňové a bakteriálne infekcie na jej povrchu. Často sa majitelia dostanú do začarovaného kruhu, kedy po kúpaní dôjde k nadmernému rozvoju kvasiniek a baktérií na koži a začnú sa obávať nepríjemného pachu psa, ktorý ich následne núti kúpanie opakovať, a to robí problém len horším horším. Pri kúpaní je veľmi dôležité zabezpečiť psovi pohodlie. Najmä psíkom, ktorý sa kúpeľa boja. V prvom rade musíme zostať pokojní my sami! Kúpeľ by predsa mal byť skôr príjemná masáž, nie boj na život a na smrť! Veľmi dôležitá je kozmetika, ktorú používame. Dôrazne neodporúčame šampóny proti blchám, pretože môžu podráždiť pokožku a blchy sa veľa krát nepodarí len tak odstrániť. V prípade premnoženia týchto parazitov by ste sa mali zdržať kúpania a navštíviť veterinárneho lekára, aby vybral optimálny prípravok. Čo sa týka šampónov, určite by ste si mali zaobstarať šampóny pre psov! Ľudské prípravky môžu narobiť na koži psa viac škody ako úžitku. Pri výbere šampónu je lepšie siahnuť po overených značkách, aj keď sú väčšinou o niečo drahšie. Najmä v prípade dlhosrstých psov možno použiť kondicionér alebo lanolín, aby sa srsť následne ľahšie rozčesávala. Posledným pravidlom je vyhýbať sa pri kúpaniu v oblasti hlavy (najmä uší), aby sa zabránilo vzniku plesní vo zvukovode. Zabezpečte si aj príjemný uteráčik pre psa.

3. Starostlivosť o uši a oči vášho psa

Oči a uši nášho psa si vyžadujú osobitnú starostlivosť. Ide o veľmi chúlostivé a citlivé miesta a opatrnosť pri ich hygiene je obzvlášť dôležitá. Oblasť okolo očí je možné umyť gázovým tampónom namočeným v čajovej esencii alebo fyziologickom roztoku. Takto sa odstránia nečistoty, ktoré sa hromadia v očných kútikoch. Uši možno tiež jemne vyčistiť vlhkou gázovou tyčinkou, aby sme odstránil prebytočný maz a prach. Časté kontroly stavu uší sú dôležité najmä u psov so zvesenými ušami, kde aj malé množstvo vlhkosti vo zvukovode môže spôsobiť mykózu. Ak vášmu psovi vyrastá veľké množstvo chlpov z vnútra ucha, mali by sa pravidelne odstraňovať, pretože to podporuje hromadenie ušného mazu a nečistôt a tým pádom aj rozvoj mikroorganizmov. Nadmerný výtok z očí a uší vyžaduje veterinárnu kontrolu, pretože je často spojený s infekciou.

A čo čistenie zubov? Zo začiatku je potrebné psíka na čistenie zubov navyknúť. Toto učenie návykom je síce užitočné len u starších psíkov, u ktorých sa zvyšuje riziko zubného kameňa, no máloktorý dospelý pes akceptuje potrebu čistenia zubov len tak samovoľne. Na trhu je široká škála rôznych zubných pást a zubných kefiek pre psov. V prípade zubného kameňa nezabudnite na kontrolu u veterinára, aby mohol odstrániť to, čo my bežným umývaním nedokážeme. Ak má náš pes problémy so zubným kameňom, stojí za zváženie, či je jeho strava vhodná. Ak nie, je potrebné kúpiť si prípravky, ktoré spomaľujú tvorbu zubného kameňa. Výber v zoo obchode je veľmi široký, od tekutín pridávaných do vody, cez enzýmové pasty až po maškrty a krmivá, ktoré podporujú psíka s týmto problémom. Najdôležitejšie je nenechať problém neliečený, pretože nášho miláčika vystavujeme utrpeniu a strate zubov.

Pes s čistými zubami drží žuvaciu loptičku.

4. Strihanie psích pazúrov

Posledným aspektom základnej hygieny nášho miláčika je zastrihávanie pazúrikov. Naši psy chodia väčšinou po hladkých podlahách a kobercoch a na prechádzkach behajú častejšie po trávniku ako po drsných dlažobných kockách. Aj preto pravidelné zastrihávanie pazúrikov je pre ich pohodlie a zdravie veľmi dôležité. Dôležité je však nepoškodiť nervy prechádzajúce cez pazúrik, ktoré sú veľmi silno prekrvené! Často, keď pri strihaní psíkovi ublížime, už si nenechá ostrihať pazúry druhýkrát. Ak sa sami necítime na to, aby sme takýto zákrok podstúpili, môže ho vykonať strihač alebo veterinár. V každom prípade, prezrite si ponuku prípravkov zo sekcie starostlivosť o pazúriky v našom zoo obchode.

Pravidelné hygienické návyky u nášho miláčika mu pomôžu ušetriť nepríjemné choroby, ako sú zápaly uší, zubný kameň, strihanie chumáčov srsti ale aj prebytok stresujúcich návštev veterinárnej ordinácie. Keď sa rozhodujeme o kúpe psíka, musíme myslieť na to, že bude potrebné všetky tieto aktivity zaradiť do svojho voľného času, najmä ak náš výber zahŕňa dlhosrstého psa.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Dorota Joskovjáková

Pozri aj: Sú psie lupiny nebezpečné? Zistite príčiny lupín u psov