40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Sú psie lupiny nebezpečné? Zistite príčiny lupín u psov

Biely povlak na srsti psa, teda takzvané lupiny, je ochorenie spojené s nadprodukciou kožného mazu u nášho miláčika. Tento typ stavu sa môže vyskytnúť okolo chrbta alebo po celom tele. Lupiny u psa spôsobujú podráždenie pokožky a nadmerné vypadávanie chlpov, ak spozorujete nejaké príznaky, stojí za to ísť k špecialistovi v tejto veci.

Môže mať pes lupiny? Symptómy a charakteristické znaky

Lupiny sa u psa, rovnako ako u ľudí, prejavujú vo forme bieleho povlaku na koži a domáce zviera môže v tomto období pociťovať veľké svrbenie. Lupiny sú šupinatá koža, ktorá sa ukladá na tele, môže mať bielu farbu, v niektorých prípadoch dokonca čiernu alebo sivú.

Najčastejšie príznaky lupín u psov sú:

svrbenie okolo chrbta alebo chvosta,

nadmerné vypadávanie srsti,

podráždená pokožka,

nepríjemný zápach pokožky.

V pokročilom štádiu lupín sa na tele psa môžu objaviť chrasty alebo červené fľaky. V niektorých prípadoch je koža domáceho maznáčika suchá a biele častice sa usadzujú nielen na srsti, ale aj na posteli. Stojí za to sledovať správanie a stav srsti našich miláčikov a v prípade lupín rýchlo reagovať.


Druhy lupín u psov

U psov sa vyskytuje niekoľko druhov lupín, podľa toho, ako pokožka reaguje na nadmerné vylučovanie mazu.

Lupiny sa rozlišujú:

suché,

mastné

Suché lupiny sa nazývajú aj obyčajné, pretože sa u psov vyskytujú najčastejšie. Prejavuje sa malým bielym povlakom na srsti psa, čiastočky sú na dotyk krehké a spôsobujú svrbenie. Tento typ sa často vyskytuje v dôsledku nesprávnej starostlivosti o srsť domáceho maznáčika alebo nevyváženej stravy. Druhým typom lupín sú mastné lupiny, ktoré sú u psov menej časté a vyznačujú sa oveľa väčšími bielymi fľakmi, ktoré sú mastné a spôsobujú sčervenanie kože. Svrbenie je v tomto prípade intenzívnejšie.


Príčiny lupín u psov

Príčin lupín u psa môže byť veľa, je dôležité pozorovať domáceho maznáčika, stav jeho pokožky a intenzitu lupín. Ak sa príznaky časom zhoršia, musíme ísť k veterinárovi, ktorý predpíše špecifickú liečbu.

Napriek tomu sa už na začiatku oplatí odhaliť zdroj problému, teda odkiaľ sa psom lupiny a vypadávanie srsti berú. Ukazuje sa, že každý prípad môže byť iný, najčastejšie príčiny lupín u psa sú:

Nevhodná strava, nedostatok mikroelementov a aminokyselín.

Nedostatok vitamínov, ak chceme, aby srsť nášho miláčika bola lesklá a zdravá, musíme sa postarať o suplementáciu. Najmä nedostatok biotínu v tele spôsobuje tieto typy kožných problémov.

Alergie - Psy môžu byť alergické na šampóny alebo na špecifické potraviny. Stojí za to pozorovať správanie psa po podaní konkrétnych jedál a možnom odstránení niektorých produktov zo stravy. Alergie na psov môžu byť spôsobené roztočmi alebo inými vzdušnými mikroorganizmami.

Starostlivosť o srsť psa - ďalšou častou príčinou lupín u psa je výber nesprávnych prostriedkov na umývanie, z ktorých niektoré môžu spôsobiť senzibilizáciu domáceho maznáčika. Šampón sa oplatí prispôsobiť plemenu psa a pravidelne ho kefovať. Plemená ako pudlík a nemecký ovčiak budú mať iné nároky na úpravu ako jazvečík alebo buldog.

Nadmerný stres – pohoda psa môže mať významný vplyv na jeho fyzické zdravie, a tým aj stav jeho kože. Ak sa u psa objavia lupiny hneď po stresovej situácii, môže to stačiť na odstránenie zdroja nervozity alebo na privykanie psa na novú situáciu.

Choroby – lupiny u psa môžu vyplynúť z iných chorôb, ako sú parazity, blchy alebo roztoče, ktoré sa prenášajú medzi domácimi zvieratami. Okrem parazitov môže mať pes problémy so štítnou žľazou alebo cukrovkou, tieto ochorenia priamo súvisia s výskytom lupín na koži domáceho maznáčika. Seboroický zápal je navyše spojený aj so zhoršením stavu kože.

Príčin výskytu lupín u psa môže byť veľa, oplatí sa hneď na začiatku identifikovať zdroj problému a až potom začať liečbu.


Čo robiť, ak má váš pes lupiny?

Celý proces liečby lupín u psa by mal začať správnou diagnostikou problému. Ak biely povlak na srsti nezmizne, oplatí sa zájsť k veterinárovi. Špecialista určí typ problému a odporučí ďalšiu liečbu, keď je problémom nedostatok stravy a vitamínov, stačí kúpiť doplnky a zmeniť stravovacie návyky psa.

V prípade alergie alebo nesprávneho šampónu sa odporúča zvoliť hypoalergénne prípravky, ktoré pomôžu predchádzať nadmernému podráždeniu pokožky vášho domáceho maznáčika. Lupiny u psa Yorkieho sú pomerne častým problémom, a to všetko kvôli jemnej pokožke, ktorá je podráždená v dôsledku používania nevhodnej kozmetiky. V prípade chorôb alebo nákazy parazitmi musíme štvornožca použiť odčervenie a prípravky na kliešte a blchy, ktoré pomôžu predísť opakovaniu problému.

Lupiny u psa sú ochorenie, ktoré ak sa nelieči, môže výrazne znížiť komfort života nášho miláčika a dokonca viesť k vážnejším komplikáciám. Nepodceňujme problém a ak spozorujeme prvé príznaky, nahlásme to odborníkovi, ktorý odporučí vhodnú liečbu.

Lida Pieczulis