40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Značkovanie a močenie psa v byte

Značkovanie územia psami je označené ako prvok spoločenského správania. Akýsi pokus o komunikáciu, o komunikáciu s jednotlivcami na diaľku, bez toho, aby sa vystavovali priamemu kontaktu. Toto správanie je rozvinutou stratégiou na predchádzanie konfliktom.

Vonku, v parkoch, na námestiach alebo na iných miestach, kde je veľké množstvo psov, je to prirodzené správanie a dáva psom veľa informácií o danom území a opatrovateľom to väčšinou nevadí. K sérii močenia v byte by však nemalo dochádzať a okrem kotercov, hotelov či dočasných domovov mávajú chorobné pozadie alebo sú spojené s problémami so správaním psov. Najlepšie je zistiť príčinu a správanie riešiť, aby sme svojmu miláčikovi pomohli a spríjemnili pobyt doma.


Pitbull si ľahne a vyzerá ospravedlňujúco. Má bielu hlavu a zlaté oči.


Najčastejšími príčinami značkovania močom psami v bytoch sú:

- príliš zriedkavé alebo nesprávne vedené prechádzky - každý pes potrebuje iné množstvo prechádzok, v inom čase a s rôznou intenzitou. Samci spravidla potrebujú močiť častejšie, ale v menšom objeme ako sučky. Psy, ktoré sa venčia príliš zriedka, z fyziologických dôvodov nemajú inú možnosť, ako vykonať potrebu v byte. Navyše veľa ľudí zabúda, že prechádzky sú časom pre psa. Malo by sa dať voľne otáčať a zastaviť. Ponáhľajúce sa psy zakaždým, keď chcú očuchať oblasť, im bráni naučiť sa chute a správne spracovať pachy, čo následne brzdí ich zmyslové vnímanie a v budúcnosti môže viesť k problémom so správaním.

- ochorenia – príčinou nekontrolovaného močenia môže byť celé spektrum ochorení, napr. zápal obličiek, uretritída, prechladnutie. Pes by mal byť dôkladne vyšetrený veterinárnym lekárom a mala by sa začať vhodná liečba

- sexuálna hyperaktivita – chýbajúca kastrácia je jednou z najčastejších príčin značkovania močom u psa v byte. Sexuálna túžba a prirodzený inštinkt poháňajú psa k tomu, aby na ňom záležalo, a teda vyhľadať sučku a potichu bojovať s ostatnými samcami

- nedostatok pocitu bezpečia - značenie močom daných povrchov psom im dáva jeho pach, ktorý dokonale pozná. Pes si teda oblasť krotí a vytvára si v nej vlastnú mapu, vďaka ktorej sa v nej lepšie ocitne

- silné napätie, stres alebo frustrácia - význam tu môže byť z dvoch dôvodov - pes v dôsledku silného podnetu vyvolávajúceho stres nekontrolovane močí alebo pri negatívnych emóciách pes v túžbe uľaviť si miesto označí svojou vôňou

- separačná úzkosť - odlúčenie od opatrovníka, aj keď krátke, môže u psa spôsobiť silný stres, ktorý vedie k nekontrolovateľnosti močenia. Prekonanie separačnej úzkosti je náročný a dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje veľa oddanosti od opatrovníka a každodennú prácu so psom.

- medzery v nácviku čistoty mláďat - s nácvikom hygieny by sa malo začať v ranom veku šteňaťa, t.j. okolo 6. týždňa života psa. Ak tak neurobíte, ovplyvňuje to budúcnosť psa a zle vštepené pravidlá bude ťažké odstrániť a nahradiť tými správnymi.

Značkovanie a močenie psa

Upozorňujeme, že močenie a značkovanie močom sú dva rôzne pojmy. Močenie v byte je väčšinou nekontrolované a spája sa s chorobami močového či reprodukčného systému, strachom a úzkosťou a kontrolované močenie môže byť pozostatkom zle vedeného nácviku čistoty. Značkovanie močom je naopak zámerná činnosť psa a jeho úlohou je nasmerovať prúd moču na daný povrch. To je zvyčajne spojené s problémami správania psov z rôznych dôvodov a sexuálnou hyperaktivitou.

Ako zabrániť psovi v značkovaní územia?

Prvým krokom po tom, čo si všimnete močenie vášho psa v byte, by mala byť návšteva veterinára. Uskutočnenie základných krvných testov – morfológia, ionogram a odber moču (pri močení alebo z močového mechúra) a jeho vyšetrenie zvýši šancu na stanovenie správnej diagnózy a začatie terapie.

Po vylúčení základného ochorenia by ste mali zvážiť návštevu behavioristu.

V oboch prípadoch je užitočné pozorné sledovanie psa. Zaznamenávanie, na ktorých miestach, v akých časoch a v akých situáciách chce veci v byte robiť. Zakaždým treba miesto označkované močom dôkladne vyčistiť, na čo sú užitočné vhodné odstraňovače zápachu moču dostupné na trhu s domácimi zvieratami.

Psia mama s dvoma nezbednými šteniatkami labradorského retrievera.

Prípravky proti značkovaniu územia psom

Vykonávanú terapiu a liečbu je možné posilniť špeciálnymi prípravkami. Sú navrhnuté tak, aby odradili psa od významu. Látky starostlivo vybrané do zloženia navyše psa jemne uvoľňujú a znižujú napätie. Pôsobenie niektorých dostupných produktov je zamerané len na odradenie psa, potom sa používajú pri výbere konkrétneho povrchu na označenie - napríklad koberec, pohovka. Pri výbere takéhoto produktu stojí za to riadiť sa prirodzenosťou komponentov, ktoré sa naň používajú, je to dôležité, pretože psy aj ľudia budú tento produkt vdychovať.

Prostriedky proti značkovaniu sa zvyčajne dodávajú v praktických a praktických baleniach v spreji. To uľahčuje ich nástrek a prienik mikročastíc do daného povrchu. Použité vonné kompozície vo forme esenciálnych olejov sú vybrané podľa intenzity, ktorú psy nemajú radi. Niektoré prípravky majú starostlivo vybrané mierne upokojujúce esencie, napríklad levanduľu. Táto kombinácia zložiek zvyšuje účinnosť prostriedku a pôsobí dvoma spôsobmi – psa odrádza a upokojuje. Takéto prípravky sú obzvlášť užitočné pri práci a učení šteniatok a mladých psov čistote. Pozitívne ovplyvňujú rýchlosť nácviku čistoty. Dá sa použiť aj u hyperaktívnych psov, náchylných na hryzenie a trhanie predmetov v domácnosti.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Karolína Luščíková