40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zlyhanie obličiek u mačiek - príčiny, príznaky, liečba a prevencia

Zlyhanie obličiek u mačiek je oveľa častejšie ako u psov. Majitelia chlpatých domácich miláčikov by preto mali pozorne sledovať správanie svojich zvierat, aby včas zachytili príznaky. Bez včasného zásahu veterinára môže dôjsť k smrteľnej otrave tela.

Vďaka správnemu fungovaniu obličiek sa zbytočné a často toxické látky vylučujú močom. Ich zlyhanie má za následok otravu tela.

Zlyhanie obličiek u mačiek je už civilizačnou chorobou. Každá mačka bez správnej stravy a dávky pohybu je vystavená riziku.

Príčiny zlyhania obličiek u mačiek

Mačky sú obzvlášť náchylné na zlyhanie obličiek, hlavne kvôli tendencii k infekciám močových ciest, ktoré sú pomerne časté (najmä u určitých plemien) vrodené chyby, ako aj špecifickosť svojej stravy. Ich jedálniček musí byť bohatý na bielkoviny. Obličky odstraňujú škodlivé vedľajšie produkty z vysoko kvalitného metabolizmu bielkovín. Bohužiaľ nie všetky hotové krmivá, ktoré sú dostupné na trhu majú dobré zloženie. Ich spracovanie nadmerne zaťažuje obličky zvieraťa. Ďalším problémom je, že mačky od prírody pijú málo vody, pretože ju získavajú z potravy. Domáce zviera s hmotnosťou 4 - 5 kg kŕmené hotovým vysoko spracovaným krmivom (často iba suchým) môže mať problémy s obličkami, ak nepije denne asi 250 ml vody. Obezita je pôvodcom chorôb močových ciest, ako je cystitída, neskôr zlyhanie obličiek.

Zlyhanie obličiek u mačiek môže byť akútne alebo chronické. V prvom prípade môže dôjsť k narušeniu funkcie orgánu v dôsledku infekcie, otravy rastlinami, ktoré sú pre mačky toxické, chemikálie pre domácnosť, insekticídy alebo lieky. Chronické zlyhanie obličiek u mačky môže byť dôsledkom akútneho stavu, pri ktorom došlo k významnému poškodeniu tohto orgánu. Často sa spája s chorobami, ako je cukrovka a pankreatitída. Choroba je tiež spojená s pokročilým vekom zvieraťa. Niektoré prípady zlyhania obličiek u mačiek sa týkajú aj mladých mačiek. Ide o vrodené choroby (napr. polycystické choroby) - spôsobené vrodenými vývojovými chybami.

Zlá strava domáceho miláčika - kŕmenie nekvalitným suchým krmivom a krmivami s pridanými cukrami (vysoký obsah sacharidov), malým množstvom pohybu a stresom čoraz častejšie prispieva k výskytu tohto ochorenia u mačiek. V posledných rokoch sa počet prípadov výrazne zvýšil, a preto sa zlyhanie obličiek označuje ako ochorenie životného štýlu mačky. Bez správnej stravy je mu vystavená prakticky každá mačka.

Príznaky zlyhania obličiek u mačiek

Akútne zlyhanie obličiek u mačky sa rozvíja rýchlo, v priebehu niekoľkých dní. Najčastejšie sa choroba prejavuje:

· poruchy močenia (mačka to robí častejšie ako zvyčajne),

· nepríjemný zápach z úst (dôsledok progresívnej urémie),

· menšia chuť do jedla a väčší smäd,

· vracanie, hnačka,

· dehydratácia (zviera má suché ďasná a nepružnú pokožku).

U chorej mačky sa môžu vyvinúť vredy v ústach, ekchymóza, kŕče alebo dokonca kolaps.

Príznaky chronického zlyhania obličiek u mačiek nemusia byť viditeľné rokmi. Zviera sa zvyčajne začne správať atypicky, až keď sú obličky výrazne poškodené. Príznaky chronického ochorenia (vrátane príznakov spôsobených vrodenými chybami) sú podobné ako príznaky akútneho ochorenia, ale je možné si ich dlhodobo nevšimnúť, pretože sa rozvíjajú postupne. Okrem vyššie uvedeného majiteľ by si mal všimnúť nasledujúce včasné príznaky ochorenia:

· apatické správanie zvieraťa,

· chudnutie

· zhoršenie stavu srsti,

· vredy v ústach.

S postupom chronického zlyhania obličiek sa u vašej mačky môže vyvinúť zvýšený krvný tlak, sklon ku krvácaniu, anémia, svrbenie, hypoparatyreóza, abnormálne pocity na končatinách, degenerácia kostí a kalcifikácia mäkkých tkanív.

Medzi hlavné príčiny močových chorôb mačiek patrí stres, obezita, nedostatok pohybu, dehydratácia a strava bohatá na sacharidy.

Prognóza zlyhania obličiek mačiek

Akútne zlyhanie obličiek u mačky je veľmi nebezpečné a môže mať za následok trvalé poškodenie orgánov alebo dokonca rýchlu smrť. Včasným zásahom sa však mačka môže vzchopiť.

Chronické ochorenia obličiek u mačiek je nevyliečiteľné, ale ak sa zistí včas, môžete zlepšiť kvalitu života vášho domáceho miláčika a výrazne ho predĺžiť. Vzhľadom k tomu, že prvé príznaky ochorenia sú zreteľne viditeľné až pri poškodení väčšej časti obličky, ochoreniu sa predchádza pravidelnými krvnými a močovými testami. Ak máte podozrenie na zlyhanie obličiek u mačky, lekár môže tiež urobiť sono brušnej dutiny.

Liečba zlyhania obličiek u mačiek

Liečba akútneho zlyhania obličiek u mačky závisí od jej príčiny. Zvieraťu sa zvyčajne podávajú intravenózne tekutiny, aby ho hydratovali, vypláchli obličky a upravili hladinu elektrolytu. Ak bolo ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou, ďalšou liečbou je antibiotická terapia. V prípade otravy môže byť indikovaná dialýza pacienta. Mali by ste sa tiež postarať o to, aby mačka jedla aj napriek nechuti do jedla. Za týmto účelom ho môžete kŕmiť vysokoenergetickým, kašovitým jedlom.

V prípade chronického zlyhania obličiek by mala byť mačka liečená na stále. Po vykonaní testov, analýze výsledkov a rozhovore, veterinár určí liečbu a terapiu. Všetko vrátane veterinárnej stravy by malo byť konzultované s veterinárom. Náš internetový obchod ponúka široký výber potravín vhodných pre mačky trpiace chronickými chorobami obličiek. Je tiež veľmi dôležité, aby zviera pilo dostatočné množstvo vody. Mačka by mala byť pod stálym dohľadom veterinára a brať lieky na zastavenie progresie ochorenia. Vďaka neustálej a náležitej starostlivosti si váš miláčik môže užívať život po mnoho rokov.