40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prípravky a lieky proti stresu u mačiek. Oplatí sa ich použiť?

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, mačky sú citlivé zvieratá s jemnou psychikou. Ako dravci si nemôžu dovoliť príliš ukazovať svoje slabosti. Stres u mačky a všetky vysielané znamenia a signály sú jemné a včas si ich všimne iba všímavý pozorovateľ.

Mačky ako predátori nemôžu vykazovať stres alebo príznaky choroby. Preto je také dôležité pozorovať mačku a rýchlo reagovať na zmeny v správaní.

Stresujúce situácie - stres u mačiek

Stres je neodmysliteľný v každodennom živote. O jeho etológii sme písali už skôr TU. Stresovým faktorom pre mačky môže byť čokoľvek. Mačky milujú rutinu, takže každá odchýlka od nej, náhla zmena alebo neočakávaná situácia sú pre ne potenciálnou hrozbou. Existujú dva typy stresu: krátkodobý a dlhodobý. Krátkodobý je okamžitá reakcia tela na daný faktor, ale po jeho zmiznutí alebo oboznámení sa s ním - reakcia pominie a mačka sa mu prispôsobí. Existujú však situácie, ktoré vyvolávajú stres u mačiek, ktoré neprejdú v po nejakom čase, a počas ich pravidelného trvania alebo návratov stres pretrváva a stáva sa dlhotrvajúcim. Vtedy je mimoriadne škodlivý pre organizmus a môže spôsobiť nezvratné škody - naštartovať sériu agresívneho a depresívneho správania, a teda aj psychosomatických chorôb.

Najbežnejšie stresové situácie pre mačky a iné domáce zvieratá sú: sťahovanie, rekonštrukcia, cestovanie, hluk a chaos, nervózna atmosféra v byte, intenzívne a predtým neznáme vône, osamelosť, premiestnenie nábytku, chýbajúce skrýše, zmena alebo odchod majiteľa, dlhotrvajúca nuda, návšteva veterinára alebo groomera, výstavy, veľké davy ľudí a hostí, dokonca aj choroby alebo úrazy. Ak mačka nemôže uspokojiť svoje prirodzené potreby, ktoré sú prirodzené pre jej druh a prejavovať svoje správanie môže vzniknúť nebezpečná situácia. Dôvodom je, že prakticky každý takýto prípad vedie k poruchám správania. Patrí sem zákaz skákania a škriabania (alebo použitie chráničov na pazúriky), zákaz zakopávania v záchode (a zle vybraná podstielka), nedostatok intenzívneho cvičenia, ako aj neustály prístup k potrave alebo naopak - ich kŕmenia iba raz denne.

Najbežnejšie príčiny stresu u mačiek sú: pohyb, hluk, odchod, cestovanie, renovácia, osamelosť, nuda, ako aj veľké davy a choroby.

Ako pomôcť vašej mačke vyrovnať sa so stresom?

Najdôležitejšou vecou od malička je socializácia mačiatok a ich správne uvedenie do sveta. Na mačiatka do veku približne 12 týždňov má najväčší vplyv matka a súrodenci. Mláďatá sa učia základné pravidlá a zásady života mačiek, preto sa neodporúča brať od matky malé mačiatka. V neskoršom veku úlohu učiteľa prevezme majiteľ a mal by mačku oboznámiť s potenciálnym stresovým faktorom.

Takéto kontakty by mali byť aspoň v počiatočnej fáze minimálne a kontrolované a zviera by malo byť odmenené vhodnými reakciami. Chválenie nesprávneho správania sa však neodporúča. Pomôžu vám aj časté série hier, tvorenie úkrytov, intelektuálne hry pre mačky a hry na lovenie. Akékoľvek kričanie, karhanie alebo agresia voči mačke môžu len zhoršiť situáciu a zhoršiť už existujúce príznaky.

Keď si všimnete pokročilé štádiá stresu u vašej mačky, ihneď po vylúčení choroby vyhľadajte pomoc behavioristu. Terapia by mala byť posilnená vhodnými prípravkami, ktoré znižujú napätie a stres. V jednotlivých a jednorazových situáciách, ako sú cestovanie, hostia, náhle zmeny nábytku alebo choroby, môžu pomôcť prípravky na upokojenie, ktoré predchádzajú príznakom a možným účinkom stresu.


Môžete mačku stresovať hraním a zavedením loveckej cesty. Ďalším krokom po konzultácii s veterinárom môže byť použitie stresu na vaše mačky.

Ako fungujú sedatíva? Čo dať mačke na upokojenie?

Majte na pamäti, že existujú dva typy upokojujúcich prípravkov pre mačky. Jeden z nich by mal byť predpísaný a odporúčaný iba veterinárom. Sú to farmakologické látky, ekvivalenty liekov, ktoré by sa mali podávať v konkrétnych dávkach v závislosti od hmotnosti, veku a zdravotného stavu zvieraťa. Tieto sedatíva pre mačky sú účinnejšie, najčastejšie ovplyvňujú centrálny nervový systém a spôsobujú otupenie a ospalosť. V žiadnom prípade ich nemôžete podávať sami.

Druhá skupina upokojujúcich prípravkov je založená na prírodných, rastlinných zložkách s miernym účinkom. Žiadny z nich nie je návykový a je možné ich použiť na zníženie napätia. Receptúra sa líši v závislosti od výrobcu a typu vybraného prípravku:

• obojok,

• kvapky,

• tablety,

• pasta,

• krmivo,

• sprej,

• difuzéry.

Časť týchto prípravkov - difuzér, kvapky a sprej - je vytrovená na základe extraktu z valeriány lekárskej a levandule, ktoré sú známe svojimi upokojujúcimi a neutralizujúcimi vlastnosťami. Valerián má prirodzený upokojujúci, relaxačný a upokojujúci účinok, ktorý pomáha mačkám cítiť sa istejšie v neobvyklých alebo stresových situáciách.

PRÍPRAVKY PRE MAČKY NA UPOKOJENIE

Upokojujúce tablety pre mačky sú zmesou bylín, rastlinných extraktov a ďalších prísad, ktoré majú zlepšiť ich chuť.

Najobľúbenejšie sú však prípravky s analógmi feromónovej frakcie. Sú najlepším simulátorom a narádzajú prírodné látky. Feromóny sa používajú na prenos a výmenu osobných informácií. Mačky vyvinuli tri metódy označovania územia. Na známom mieste, kde sa cítia bezpečne, otierajú a značia veci lícami. Zóny, ktoré sa im nepáčili, poplašné zóny, spojené s nepríjemnou spomienkou, mačky označujú vankúšikmi labiek a výtokom z oblasti konečníka. Avšak najsilnejšie a najtrvalejšie je škriabanie a močenie. Takto sa mačka vyrovnáva so silným cudzím zápachom a ukazuje ohrozené hranice svojho územia.

Feromóny na mačacích líčkach zanechávajú stopy a akési smerovníky. To zaisťuje psychologické pohodlie mačky. Na novom mieste alebo v stresovej situácii to mačky nerobia, čo zväčšuje ich pocit dezorientácie. Prípravky s analógmi feromónových frakcií nahradia značenie oblasti a ponechajú feromóny, ktoré sú už známe, mačkám, čím upokojujú zvieratá. Takéto prípravky sú užitočné v mnohých aspektoch a môžu uľahčiť vášmu miláčikovi ťažké obdobie.

Stres nemožno úplne vylúčiť z každodenného života, ale je dobré pokúsiť sa ho minimalizovať a naučiť mačky ho efektívne zvládať.


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok