40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Žiť ako pes s mačkou

Všetci poznáme príslovie: „Žijú ako pes s mačkou“. Má ilustrovať ťažkosti, s ktorými sa stretávajú dva protichodné živly, nútené zostať na jednom mieste. Ale musí to tak byť vždy a zástupcovia týchto dvoch druhov sa nesmú mať radi?

Na rozdiel od vzhľadu majú mačky a psy trochu spoločné - oba druhy sú domácimi predátormi a sú závislé na ľuďoch, ale prostredníctvom evolúcie vyvinuli úplne odlišné spôsoby komunikácie. V ich skupine sú signály, ktoré vysielajú sú jasné a ľahko čitateľné ich spolubratmi, ale ostatné druhy im, bohužiaľ, nerozumejú. Reč tela psa je úplne odlišná od reči tela mačiek a oba druhy sa ich musia naučiť. Ak sa spoznajú a navzájom akceptujú je to možné.

Rozdiel je aj v dravosti. Poľovnícke psy museli cvičiť a prispôsobovať sa každodennej práci v skupine, zatiaľ čo mačky boli vždy samé a aj potravu lovili samostatne.

Môžu sa teda pes a mačka mať radi?

Je nato veľká šanca, ale úspech týchto vzťahov závisí od mnohých faktorov. V prvom rade od temperamentu oboch zvierat, veku (ideálne, ak by boli podobne starí), množstve zdrojov a do značnej miery aj nás samých. To, ako predstavíme nového jednotlivca a ako spozná zvyšok domácnosti, ovplyvňuje celý priebeh ich vzťahu.

Mačka sa túli k psovi a štuchne ho hlavou.

Mačka a pes v jednom dome - ako to skĺbiť?

Situácia je jednoduchšia, ak sú zvieratá prinesené domov súčasne a sú v podobnom veku. Výchova a spoločné spoznávanie sveta vytvára neskutočne silné puto a ich správanie sa môže navzájom podobať. Je zaujímavé, že vedci dokázali, že postoj zvieraťa a ochota hrať sa sú oveľa dôležitejšie ako druh.

Keď vezmeme čistokrvné zvieratá, môžeme si vybrať chovateľskú stanicu, v ktorej je prítomný druhý druh, alebo sa môžeme opýtať, či k takýmto spojeniam došlo a aký bol ich priebeh. Pri čistokrvných zvieratách sa musíme spoliehať na ich temperament a pokúsiť sa nájsť také, ktoré je im najviac podobné.

Pouvažujme, či domáce zviera, ktoré v súčasnej dobe máme, bude s novým členom rodiny spokojné rovnako ako my. Zviera, ktoré s nami žije už nejaký čas, sa v novej situácii cíti ohrozené a zmätené. Náhle sa zníži vaša pozornosť voči nemu, pretože ju presúvame na iné zviera. Keďže sme si istí túžbou mať zviera iného druhu, musíme vedieť, že dôležité je aj plemeno psa alebo jeho typ. Poľovnícke psy, duriče majú vo svojej povahe prenasledovanie a útočia na menšie zvieratá, najmä na mačky a králiky. V takom prípade je veľmi ťažké spriateliť tieto dve zvieratá, pretože ani ten najlepšie vychovaný pes nezmení svoje gény. Môžu každú chvíľu prevziať prevahu a následne začne pes loviť nového mačacieho priateľa. Veľmi živé, temperamentné a všadeprítomné psy majú tiež neľahkú úlohu. Mačky, ktoré majú rady mier a harmóniu, si s nimi budú ťažko hľadať spoločný jazyk. Na druhej strane mačka, ktorá má so psami zlé skúsenosti, bola napadnutá psami alebo uhryzená pravdepodobne nebude akceptovať iného psa, dokonca ani toho najmiernejšieho.

Pred prijatím nového domáceho maznáčika je najlepšie prediskutovať túto myšlienku s dobrým behavioristom.

Mačka sa škrabe v nose prednou labkou oholeného miniatúrneho špica. Mačka je v postroji, pes je voľný.

Pes s mačkou a ... zmeny v domácnosti

Pred privedením nového miláčika do domu by vždy mala byť najprv izolácia so socializáciou. Je to zložitý proces, ktorý postupuje tempom diktovaným kombinujúcimi sa štvornohými a nemôžeme ho urýchliť. Jeho trvanie sa v priemere odhaduje na niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov, niekedy aj dlhšie. Malo by sa to vykonávať krok za krokom, pričom by sa jednotlivci mali postupne spoločne navzájom zoznamovať.

Zvieratá sa nemusia vidieť bezprostredne po príchode do nového domova. Absolútne by ste nemali dávať, najmä mačky (a najmä v transportéri!), do stredu miestnosti, kde sa nachádza súčasný domáci miláčik. Nový obyvateľ by mal byť najskôr predstavený v malej miestnosti, ktorá bude jeho miestom a v ktorej zostane počas izolácie so socializáciou. Každý deň vymieňame pachy oboch zvierat nosením hračiek / prikrývok a tiež na sebe - hladením bezprostredne jedného po druhom. Po správnej reakcii na pachy môžeme prejsť na ďalšie fázy, ako napríklad podávanie jedla na oboch stranách dverí, mierne otvorenie dverí atď. Celý proces je širokou problematikou, ktorej sa budeme podrobnejšie venovať v samostatnom článku.

V byte, kde je rozdelený pár zvierat, by mal byť mačke poskytnutý ďalší priestor, ku ktorému nebude mať pes prístup. Tie najlepšie sú postavené vo výškach, pretože každé iné dokáže pes vystopovať. Dobre tu budú fungovať zavesené police, vysoké škrabadlá a mačacie dráhy. Pre staršie mačky alebo tie, ktoré majú problém so skákaním, by ste mali myslieť na iné úkryty, možno tu budú riešením tunely, boxy alebo iné skrýše s malými dierami, kde pes nevojde.

Veľký Bernský salašnícky pes sa blíži k malému mačiatku. Mačiatko je vystrašené a pompézne.

Ďalšou otázkou sú misky na jedlo pre oba druhy. Mačka nemôže jesť krmivo pre psy a pes by nemal jesť krmivo pre mačky. Počas kŕmenia je najlepšie ich oddeliť, aby si každý mohol pokojne dopriať svoju porciu. Zdravá mačka môže dostať jedlo na plošinu, kam sa pes nedostane.

Rovnako ako psovi tak aj mačke musíme poskytnúť rovnaké množstvo jedla. Nemali by súťažiť napríklad o jediný brloh v dome. Každý z nich musí mať samostatné misky, hračky, bielizeň, obľúbené deky atď. Príliš málo hračiek je najčastejšou príčinou konfliktov.

Ak sa vyskytnú bitky a agresia voči sebe navzájom vždy sa treba vrátiť k predtým zavedenej izolácii so socializáciou.

Vedomé a trpezlivé uvádzanie nového člena rodiny do vášho domova vám dáva väčšiu šancu na úspech. Ako chovatelia sme zodpovední za zdravie a dobré životné podmienky našich zvierat a sme pre nich spojivom medzi dvoma tak rozdielnymi svetmi.

Marie Magiera

Karolína Luščíková

Biela a zázvorová mačka spí pritulená k španielkovi.