40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zdravotné problémy brachycefalických psov - psov s "plochou tvárou"

Väčšina brachycefalických psov sa považuje za roztomilých a rozkošných, často kvôli ich vtipným krátkym nosom a výrazu na tvári, ktorý im dáva táto štruktúra lebky. Ale tento nádherný pohľad je spojený s dosť vážnymi zdravotnými problémami.

Pravdepodobne mnohí z vás sú fanúšikmi buldogov, bostonských teriérov, boxerov, ale aj mopsov a shih-tzu. Všetci brachycefalickí psi majú svoje nepochybné kúzlo, za ktoré vďačia nezvyčajnej štruktúre tvárovej lebky. Bohužiaľ, šarm prichádza so zdravotnými problémami, ktoré môžu u niektorých predstaviteľov týchto plemien sa rozvinú do prípadov vyžadujúcich zásah veterinárneho lekára. Nižšie sú uvedené niektoré z najbežnejších problémov, ktorým títo rozkošní psi, a teda aj ich majitelia, čelia.

Boxer patří mezi brachycefalická plemena psů. Zejména by měl být chráněn před příliš vysokými teplotami.


Majú brachycefalické psy problémy s dýchaním?

Netrvá veľa času stráveného so žiadnym zástupcom tejto skupiny psov, aby ste si všimli, že nafukujú, kýchajú a chrápu viac ako ostatní psi. Spája sa so stiahnutými nozdrami (áno, tie sladké nosy), mohutným jazykom, predĺženým mäkkým podnebím, zúženou priedušnicou a vydutými hrtanovými vakmi v zadnej časti hrdla. Každý z týchto anatomických detailov môže spôsobiť veľké dýchacie problémy.

Všetky psy, avšak brachycefalické plemená trpia najviac zo všetkých piatich.

Niektorí psi vyžadujú chirurgický zákrok a korekciu vyššie uvedených anatomických zmien. Buldoci sú na prvom mieste v zozname, ale každý "plochý" pes môže v konečnom dôsledku profitovať z postupu. Väčšina psov nepociťuje nepohodlie pri bežnej činnosti. Problémy sa objavujú pri strese, zvýšenej fyzickej námahe alebo v horúcom počasí.

Preto je také dôležité, aby si majitelia psov boli vedomí zdravotných problémov, ktorým sú títo psi vystavení. Súvisí to nielen s vyhýbaním sa nadmernej fyzickej aktivite, ale tiež sa neodporúča týmto psom navliekať obojky a treba sa im v horúčavách trochu viac venovať (o ponechaní psa v aute nebudem písať na slnečný deň, nielen v lete, je obyčajné barbarstvo a týranie psa).

Dôležitý je moment, kedy si šteniatko vyberáte. Potom sa oplatí pozrieť si zblízka psích rodičov a podľa možnosti aj starých rodičov (pánovi Mendelovi sa oplatí pokloniť). To platí najmä v oblasti nosa psov. Na prípadné respiračné zdravotné problémy rodičov vybraného šteniatka sa odporúča opýtať sa chovateľov. Samozrejme by ste mali skontrolovať aj tvar a veľkosť nosa dospelých psov, vidieť a počúvať, ako dýchajú.

Problémy súvisiace s teplom

Psy neochladzujú svoje telo tak ako ľudia. U psov je hlavným mechanizmom termoregulácie dýchavičnosť – teda vydychovanie vzduchu a s ním aj prebytočná voda, ktorá sa u ľudí vypúšťa v procese potenia. U brachycefalických plemien, teda zaťažených dýchacími problémami, je riziko úpalu výrazne vyššie práve z dôvodu narušeného dýchacieho procesu. Je mimoriadne dôležité vyhnúť sa núteniu týchto psov v teplých a horúcich dňoch a poskytnúť im chladné a tiché miesto.

Brachycefalické psy majú zdravotné problémy.

Ďalším problémom, s ktorým sa možno u týchto psov stretnúť častejšie, sú očné choroby. Veľmi často ide o defekty očných viečok, v medicínskom svete známe ako entropium. Spočíva v rolovaní viečka a s tým spojené neustále dráždenie rohovky. V tomto prípade je potrebná chirurgická intervencia. Tento postup zvyčajne problém vyrieši natrvalo, ale niektorí psi môžu potrebovať druhú úpravu, pretože problém sa môže vrátiť s vekom.

Ďalšou komplikáciou týchto plemien je hnedá farba srsti a kože okolo očí. To je spojené so slzením očí a je často príznakom problémov so slznými kanálikmi. Tu bohužiaľ chirurg nepomôže. V takýchto prípadoch sa hodnotí priechodnosť tubulov. Často sa ukazuje, že jedinou „liečbou“ je každodenná hygiena citlivých partií. V tomto prípade sa neodporúča používať antibiotiká, pretože často problém nevyriešia a vedú k rezistencii baktérií na antibiotiká.

Ďalším oftalmologickým problémom u psov s plochou tvárou sú vyčnievajúce očné buľvy.

U niektorých jedincov je taký závažný, že očné viečka sa nedokážu úplne zavrieť a nedostatočne chránia očnú buľvu. Najčastejšie to vedie k podráždeniuna vysychanie rohovky, zjazvenie a dokonca slepota. Tento stav sa nazýva regurgitácia očných viečok a často si vyžaduje chirurgickú a farmakologickú liečbu.

Vyčnievajúce oči nesú riziko „vyskočenia“. To sa často stáva v pekingskom jazyku, shih-tzu a mopslíci. To si vyžaduje okamžitý veterinárny zásah. Oko sa často zachráni, no niektoré prípady končia odstránením očnej gule.

Syndróm suchého oka (KCS) je tiež o niečo častejší u brachycefalických psov. Väčšinou sa prejavuje lepkavým výtokom, zahmlenou rohovkou a začervenanou spojovkou. Syndróm suchého oka si vyžaduje každodenné užívanie liekov. V opačnom prípade môže dôjsť k úplnej slepote a v extrémnych prípadoch je potrebné odstránenie očnej gule.

Malé nosy a kožné záhyby na tvári ... je to problém.

O problémoch spojených s úzkymi nosnými dierkami už bola reč. Koža, respektíve jej záhyby na tvári, často podľahne plesňovým a bakteriálnym infekciám, ktoré môžu viesť až k ťažkej dermatitíde. Aj tu je dôležitá každodenná hygiena vhodnými prípravkami. Vo veľmi závažných prípadoch je možná operácia na odstránenie prebytočnej kože.

Problémy u psov s ústnou dutinou

Psy majú 42 zubov. V tak malej tlame, ako u brachycefalických plemien, je dosť ťažké ich zmestiť. Častým problémom je preto maloklúzia, a teda rýchlejšie usadzovanie zubného kameňa a zápalu ďasien. V tomto prípade zohráva najdôležitejšiu úlohu každodenná ústna hygiena a správna výživa. Pravidelné zubné prehliadky aspoň dvakrát do roka vás môžu ochrániť pred vážnym zdravotným problémom a bolesťou, ktorú spôsobuje.

Adriana Vavrínková

Buldożki francuskie mają predyspozycje do zapadnięcia tchawicy oraz mają bardzo zwężone drogi oddechowe. Utrudnia im to oddychanie, szczególnie w upalne dni.


Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.