40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Vývoj šteniat - aké sú fázy?

Fyzický a psychický vývoj šteniatka je obzvlášť intenzívny počas prvých týždňov života. Špecialisti rozdelili vývoj do 6 etáp. Počas nich si pes vyžaduje osobitnú pozornosť a starostlivosť.


Starostlivosť o šteňatá je faktor, ktorý vo veľkej miere určuje vývoj a rast zvieraťa a jeho budúce fungovanie. Psy dospievajú po dosiahnutí veku 1 roka. Rýchlosť ich vývoja sa mierne líši v závislosti od plemena.


Psy dospievajú po dosiahnutí veku 1 roka. Tempo ich vývoja sa mierne líši v závislosti od plemena.


Vývoj šteniatka - fázy

Psy, rovnako ako ľudia, prechádzajú niekoľkými vývojovými obdobiami. Prvým je vek šteňaťa. Majitelia by mali starostlivo preštudovať charalteristiku veku, pretože to ovplyvňuje ďalší vývoj zvieraťa. Správna starostlivosť o šteniatko formuje celý život psa.

Fáza šteniatka je rozdelená do niekoľkých etáp:

· novorodenec - 1-12 dní,

· prechodná medzi dvoma kritickými fázami: 12 - 21 dní,

· primárna socializácia: 3–7 týždňov,

· sekundárna socializácia: 8 - 12 týždňov,

· mladistvý: 12–21 týždňov.


Nasleduje obdobie dospievania, ktoré trvá 6 - 12 mesiacov. Pes sa po 1. roku života stáva úplne formovaným zvieraťom. Malo by sa pamätať na to, že vývoj domáceho maznáčika je individuálna záležitosť. Veľké plemená dozrievajú o niečo pomalšie ako menšie.Kedy šteniatka otvárajú oči?

Psy sa rodia so správne fungujúcimi chuťovými a čuchovými vnemami. Reagujú na zmeny teplôt a dotyky. Jednou z najbežnejších otázok týkajúcich sa ich zmyslov je, kedy šteniatka otvoria oči. Stáva sa to 8 - 10 dní po narodení. Aj neskôr, okolo 21. dňa života, sa otvárajú uši.


Šteňatá rôznych plemien dospievajú v rôznom čase. To sa stane neskôr u psov veľkých plemien.


Vývoj šteniatka - novorodenecká fáza

V novorodeneckej fáze je šteňa úplne závislé na svojej matke, ktorá je zdrojom jeho potravy a bezpečia. Nemali by ste ho od nej zbytočne odoberať. Počas tejto doby by ste zvieratám mali dopriať veľa odpočinku. Termoregulácia je natoľko slabá, že šteňa oddelené od matkinho hniezda nemusí prežiť kvôli zníženej telesnej teplote. Šteňa sa nedokáže samostatne vyprázdniť. Matka ho stimuluje k vyprázdňovaniu. Počas prvých týždňov šteňa spí asi 90% dňa. Všetku svoju energiu vynakladá na rast. V priebehu týždňa zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť. V tomto štádiu vývoja psy nechodia. Najskôr sa plazia iba pomocou predných končatín a na konci tejto fázy používajú všetky labky. Špecialisti odporúčajú, aby psíky podstupovali neurologickú stimuláciu. Spočíva vo vykonaní niekoľkých jednoduchých cvikov, napr. zdvihnutie a spustenie hlavy, dotyk medzi končekmi prstov, držanie polohy na chrbte.Vývoj šteniatka - prechodná fáza

V prechodnej fáze sa psy prvýkrát pokúšajú hrať so svojimi súrodencami. Dochádza k slabšiemu hryzeniu - učia sa, s akou silou môžu hrýzť bez toho, aby si neublížili. Obmedzenie kontaktu s inými šteniatkami znemožní získanie tejto schopnosti, čo môže prispieť k nepríjemným situáciám so psami v budúcnosti a k hryzeniu ľudí. Šteniatka každý deň priberajú na váhe a sú čoraz samostatnejšie.


Fáza primárnej socializácie je učenie sa vhodnému správaniu prostredníctvom vplyvu prostredia, kontaktu s matkou a súrodencami. Príliš skoré odstránenie šteniat z matky sa stáva základom pre neskoršie nežiaduce správanie.


Vývoj šteniatka - socializácia

Fáza primárnej socializácie je učenie sa vhodnému správaniu prostredníctvom vplyvu prostredia, kontaktu s matkou a súrodencami. Príliš skoré odobratie šteniat od matky môže byť základom pre nežiaduce správania. Postupne by ste mali drobcov oboznámiť aj s okolitým svetom - oboznámiť sa s vonkajšími podnetmi. Stojí za to spomenúť program Margaret Hughesovej - „Zlatý tucet“, ktorý spočíva vo vystavení šteňaťa maximálnemu počtu stimulov pôsobiacich ako špecifická vakcína do budúcnosti. V 4. týždni sa mení stravovanie. Začínajú jesť krmivo. V 5. - 6. týždni podnikajú prvé výpravy. Samé sa vyprázdňujú a vyberajú na to zodpovedajúce miesto. Po 7 týždňoch ich možno vziať do nových domovov. Nasleduje sekundárna socializácia, ktorá je zodpovednosťou majiteľa.


Vývoj šteniatka - fáza mladosti a dospievanie

Fáza mladosti je obdobím rozvíjania učebných schopností. Motorická koordinácia tela dosahuje vysokú úroveň. Pes sa učí správaniu v konfliktných situáciách. Môže nastať fáza rebélie, počas ktorej skúša, čo si môže dovoliť. Počas tejto doby sa zvyšuje sebadôvera zvieraťa. V organizme domáceho maznáčika sa odohráva veľa hormonálnych zmien. Majiteľ by sa nemal nechať vykoľajiť. Musí byť dôsledný a rázny. Pes dosahuje úplnú pohlavnú zrelosť okolo 12. mesiaca.Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok