40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Výtok z nosa u králika - je to dôvod na obavy?

Neliečený výtok z nosa u králikov môže spôsobiť vážne komplikácie. Vždy sa oplatí starať sa o zdravie našich domácich miláčikov a pozorovať ich správanie. Ak je králik dlhší čas malátny, stráca chuť do jedla a má neobyčajný výtok z nosa, oplatí sa navštíviť veterinára. Rýchla reakcia znižuje pravdepodobnosť komplikácií a dokonca aj rozvoj vážnejších ochorení.

Ak spozorujeme nezvyčajné správanie králika alebo prvé príznaky nejakého ochorenia, mali by sme to okamžite oznámiť špecialistovi. Choroby králikov, ako je aj "obyčajná" nádcha by sme nemali podceňovať.

Králik leží v rukách majiteľa.

Králičí výtok z nosa

Výtok z nosa u králikov môže byť spôsobený nádchou alebo v horšom prípade infekciou škodlivými baktériami pasteurella, ktoré sa medzi králikmi ľahko prenášajú. Dôvodov môže byť viacero, preto je základom rýchla a správne vykonaná diagnostika. Napríklad nádcha môže vznikať v dôsledku nevhodných životných podmienok alebo pri náhlej zmene teploty izby, v ktorej sa nachádza klietka pre králiky. Závažnejším ochorením je pasteurelóza, ktorá sa prejavuje zápalom v dýchacom systéme králika. Pri tejto chorobe má výtok z nosa často žltkastú farbu a spôsobuje, že králik začne hlasno chrchľať.

Rhinitída u králikov

Aj závažné bakteriálne ochorenie môže byť v prvých štádiách asymptomatické. Keď imunita domáceho maznáčika výrazne klesne, objavia sa nasledovné príznaky:

  • kašeľ
  • nadmerné kýchanie
  • výtok z nosa
  • grcanie alebo vrčanie
  • nedostatok chuti do jedla
  • letargia

Charakteristickým znakom infekčnej rhinitídy u králikov je žltý hustý výtok z nosa, ktorý im zároveň zlepuje srsť. Kvôli namáhavému dýchaniu králik začína grcať a vrčať. Časté sú aj zápaly spojiviek, zápaly vnútorného a stredného ucha.

Ak sa infekčná králičia nádcha (rhinitída) nelieči, môže sa zmeniť na zápal pľúc, ktorý sa následne lieči veľmi ťažko. Oplatí sa zareagovať rýchlo už na prvé príznaky ochorenia a to hlavne a ak vidíme, že náš králik zmenil svoje správanie a nemá chuť do jedla, mali by sme okamžite ísť k veterinárovi. Nezabúdajme, že preprava chorého králika s infekčnou nádchou musí prebiehať hladko. Vystavenie vášho domáceho maznáčika ďalším teplotným výkyvom môže situáciu ešte zhoršiť. Preto by sme si mali zaobstarať vhodné prepravky pre králiky a dodatočne ich zaizolovať senom. Toto aj iné príslušenstvo nájdete v našom zoo obchode.

Králik v klietke hryzie bylinky.

Králičí výtok z nosa - ako ho liečiť?

Liečba infekčného výtoku z nosa u králika by mala byť pod dohľadom veterinára, ktorý vám predpíše vhodné lieky. Napriek tomu musíme dbať aj na stravu a hygienu zvieratka. Pravidelne čistite klietku pre králiky, dbajte na mieru vlhkosti v miestnosti a teplotu. Dbajte aj na suplementáciu králika a na spestrenie každodennej stravy sušenou alebo čerstvou zeleninou a ovocím. Oplatí sa zaobstarať si krmivo pre králiky s minerálmi, ktoré pomôžu posilniť imunitu vášho miláčika. Na nejaký čas sa odporúča vzdať sa šalátu a špenátu, pretože obsahujú veľké množstvo šťavelanu.

Stav králika zhoršujú najmä nevhodné životné podmienky, ako je špinavá klietka alebo nedostatok čerstvej podstielky pre králiky. Pri liečbe nepomáha ani kontakt s infikovanými zvieratami. Na tento čas je najlepšie izolovať domáceho maznáčika od ostatných králikov.

Návšteva veterinára je prvá najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť. Potom si môžete pomôcť aj domácimi receptami a správne pripravenou suplementáciou. Nebojte sa najmä v tomto období, ako aj v jesennom a zimnom období zvýšiť prísun vitamínov a minerálov, či už vo forme tabliet alebo tekutiny.

Domáce lieky na rhinitídu králikov

Výtok z nosa u králika musí byť konzultovaný s odborníkom, v niektorých prípadoch k predpísaným liekom môže veterinárny lekár odporučiť ďalšie domáce opravné prostriedky, ktoré králikom pomôžu lepšie dýchať v najhorších fázach ochorenia.

Najpopulárnejšie metódy sú:

Inhalácie, ktoré majú čistiaci účinok a čistia primárne nos. Môžete ich vykonávať tradičným spôsobom doma pomocou misky s horúcou vodou. Oplatí sa k nim pridať aj bylinky ako mätu, tymian či harmanček. Pripravený nálev je potrebné priložiť ku klietke pre králiky a celú túto pripravenú aparatúru prikryť utierkou, vďaka ktorej bude môcť králik vdychovať liečivé výpary.

Esenciálne oleje sú ďalším riešením, ktoré pri pravidelnom používaní môže priniesť skvelé výsledky. Mokrý uterák navlhčite olejom alebo oleje pridajte do zvlhčovača vzduchu.

Spomeňme si na stravu a vitamíny, vďaka ktorým doplníte prípadné nedostatky mikro a makro prvkov. Čo výrazne zníži náchylnosť králika na choroby a zápaly.

Domáce lieky na nádchu králika sú skôr peňažne nenáročné praktické riešenia. Oplatí sa ich použiť po konzultácii s veterinárom. Nezabudnite, že králika by ste nikdy nemali ošetrovať sami. Napriek tomu je základom v každom prípade návšteva odborníka, ktorý predpíše potrebné lieky a až potom môžete začať používať domáce metódy na liečbu aj tohto ochorenia.

Lida Pieczulis, Karolina Luščíková

Pozri aj: Správna výživa králikov