40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Škrečok - ako sa starať o škrečka?

Křeček patří mezí nejoblíbenější domácí mazlíčky. Nejčastěji je pořizován dětem jako první zvířátko, aby se naučily zodpovědnosti a seznámily se světem zvířat. Často se přitom zapomíná na skutečnou povahu křečků a na jejich specifické potřeby. Jak to tedy je s křečky? Hodí se pro několikaleté dítě?

Chomiki są bardzo ciekawskimi zwierzętami, aby się nie nudziły warto co jakiś czas urozmaicać im otoczenie i dodawać zabawki lub tunele.

Škrečok - plemená škrečkov

Existuje niekoľko druhov škrečkov, tie ktoré sa odporúčajú na chov je možné rozdeliť na sýrske škrečky a trpasličie škrečky, medzi ktorými rozlišujeme:

    • Škrečok džungarský

    • Škrečok čínsky

    • Škrečok mandžuský

    • Škrečok Roborovského

Škrečky Sýrske

sú z domácich škrečkov najväčšie ale takisto najtichšie. Ich hmotnosť dosahuje 150 g a veľkosť až 20 cm. Sú dostupné vo viacerých farbách a niekoľkých druhoch srsti krátkosrsté, kučeravé a dlhosrsté.


Škrečky trpasličie

sú výrazne menšie, ich telesná hmotnosť by nemala presiahnuť 50 g. Dĺžka tela je cca. 10 cm. Najmenší je škrečok Roborovského, ktorý má dĺžku tela iba 5 cm.


Bez ohľadu na druh škrečky sú veľmi citlivé a jemné zvieratá. Dávajte pozor, aby ste na nich nechtiac nešliapli. Je veľmi ľahké škrečkovi ublížiť alebo ho zraniť. Ak ste sa rozhodli, že si kúpite do domácnosti škrečka, mali by ste vopred vyhľadať veterinára so zameraním na malé cicavce vo vašom okolí.

Cena škrečka sa líši hlavne podľa jeho druhu, ale takisto záleží v akom regióne sa ho rozhodnete kúpiť. Najlacnejší škrečok sa pohybuje od ceny troch eur, tie drahšie až 22 eur. Kúpou škrečka to avšak nekončí a je potrebné k jeho cene prirátať náklady na všetko zakúpené vybavenie a ostaté výrobky, ktoré majú zabezpečiť spokojný život škrečka v jeho novom domove. Pri samotnej kúpe škrečka by ste mali venovať pozornosť aj kvalite a vzhľadu obchodu v ktorom domáceho miláčika kupujete. Škrečky pochádzajúce zo zlých chovateľských staníc sú často náchylné na rôzne choroby a tiež majú rôzne nechcené genetické predispozície.

Škrečok v drevenom tuneli.

Povaha škrečkov - aké sú škrečky?

Škrečky sú samotárske a nezávislé zvieratá. Aj keď ich vzhľad pôsobí roztomile, sú to veľmi odvážne hlodavce. Škrečky cez deň spia vo svojej nore ale po zotmení z nej vyliezajú a nahromadenú energiu využijú na lov potravy. Škrečky sú veľmi energické a zvedavé, radi spoznávajú nové miesta na ktorých aktívne hrabú. Áno, škrečky veľmi radi hrabú. To všetko spôsobuje, že sú škrečky v noci aktívne a veľmi hlučné. Naopak počas dňa potrebujú veľa odpočinku prebudia sa iba ak sa potrebujú najesť.

Obvykle sa škrečky dožívajú priemerne dvoch až štyroch rokov. Aj keď pre nich nie je veľmi typické aby boli prítulné, postupom času si zvyknú aj na ľudský kontakt. Dajú sa držať v ruke alebo budú vo vašej blízkosti avšak bozky a objímanie sa im nepáčia a skôr sa im vyhýbajú. Ak chcete so škrečkom naviazať vzťah je dobré mu dať maškrty, a za odmenu sa Vám dá pohladiť. Rovnako ako všetky zvieratá, aj škrečky cítia naše emócie, ako je napríklad strach. Ich vlastný strach dávajú najavo slabým syčaním alebo pískaním.

Nezabúdajte na to, že škrečok je individualista a samotár. Preto v jednej klietke chováme vždy iba jedného škrečka. Ak sa toto pravidlo poruší je to pre samotného škrečka veľmi stresujúci zážitok a škrečok sa môže začať prejavovať agresívne. Dokonca nezáleží ani na pohlaví či veľkosti klietky, škrečky si môžu bez dozoru ublížiť alebo sa pohrýzť!

Škrečok na rukách ošetrovateľa.

Klietka pre škrečka

Aj napriek svojej malej veľkosti škrečky potrebujú pre ich spokojný život dosť veľkú plochu. Tieto drobné tvory sú schopné denne prejsť až 9 km! Preto je dobré im zaistiť čo najväčšiu klietku. Nezabúdajte však na šírku medzi jednotlivými tyčami, tak aby cez nich škrečok nepreliezol. Ideálna šírka je cca. 0,5 cm. Pre trpasličie škrečky je minimálna veľkosť klietky 60x40 cm, zatiaľ čo pre väčšie sýrske škrečky by klietka nemala byť menšia ako 80x50 cm. Výška klietky pre škrečky nie je taká dôležitá, nie sú to veľmi lezúce zvieratá a pád z výšky môže mať pre ne vážne následky. Pri jej kúpe nezabúdajte nato, že výška podstielky by mala byť vysoká minimálne 15cm.Ak sa rozhodnete pre akvárium alebo terárium, nesmiete ho prikryť sklom. Škrečok musí mať dobrú cirkuláciu a prístup čerstvého vzduchu a prikrytím so sklom by sme tomu zabránili.

Klietka či akvárium pre škrečka by nemala byť na mieste kde je veľký prievan alebo priame slnečné žiarenie.

Vybavenie klietky je pre škrečka veľmi dôležité. Škrečky sú živé a zvedavé zvieratá preto je potrebné, aby v klietke mali dostatok preliezačiek a iných vecí na rozptýlenie. Základné vybavenie klietky pre škrečky je miska, napájadlo na vodu a domček. Ako dodatočné vybavenie mu môžete vybrať kolotoč, hračky, tunely a misku na pieskový kúpeľ.

Škrečok v klietke s hračkami.

Podstielka pre škrečka

podstielka by mala byť jemná bez akýchkoľvek ostrých štiepok aby si škrečok neporanil labky. Najlepšia voľba je prírodná drevená podstielka, ktorá dobre absorbuje pachy a nebude sa príliš prášiť. Pelety nie sú vhodné ako podstielka do klietky pre škrečka. V jednej časti klietky môžete podstielku zmiešať so senom, čo zvýši jej atraktivitu a škrečok ju použije na stavbu hniezda, ale aj ako potravu. Pamätajte, že škrečky radi hrabú a hĺbia tunely, takže by ste nemali s podstielkou šetriť. Jej výška by mala byť 15 cm a viac. Klietku treba pravidelne (zhruba každé 2 mesiace) podľa potreby čistiť tzn. vymeniť substrát a riadne klietku vyčistiť a riadne vydezinfikovať. Vybavenie a hračky sa odporúčajú čistiť raz za pol roka. promíchat se senem, bude tak pro křečka atraktivnější, poslouží ke stavbě hnízda a k občasnému pojídání. Steliva by mělo být dostatečné množství, protože křečci rádi hrabou a kopou tunely. Výška podestýlky může dosahovat 15 i více centimetrů. Pravidelně a podle potřeby, přibližně každé 2 měsíce, je třeba vyměnit podestýlku a pečlivě vymýt a dezinfikovat klec. Vybavení a hračky by se měly umývat přibližně jednou za půl roku.

Kolotoč pre škrečka

je u škrečkov veľmi obľúbená a často využívaná atrakcia. Správny výber kolotoča je veľmi dôležitý, pretože jeho nesprávny výber môže škrečkovi spôsobiť zakrivenie chrbtice, problémy s chôdzou alebo samotné poškodenie labiek škrečka. Pre trpasličie škrečky je najmenší priemer kolotoča 20 cm, pre sýrske škrečky a ďalšie väčšie druhy by veľkosť kolotoča mala byť 28 cm. K dispozícii sú dva druhy kolotočov plastové a drevené. Drevený kolotoč je tichší, avšak jeho údržba je náročnejšia a preto je dobré jeho kúpu zvážiť. Najdôležitejšie na kolotoči je, aby nemal veľmi široké medzery a má mať plné dno a kovová konštrukcia by mala byť iba na zadnej strane kolotoča, tak aby keď škrečok prestane behať nezapadol medzi dve kovové časti (nožnicové usporiadanie) čo by malo za následok jeho usmrtenie. Iba plná zabudovaná bežecká plocha zaručuje škrečkovi bezpečnosť a predná strana bez zabudovanej časti neumožňuje škrečkovi zaseknúť sa alebo rozdrviť.

Domček a atrakcie

Škrečky sú spokojné keď je ich klietka pestrá na plná atrakcií. Domček berú ako prístrešok a často si v ňom stavajú hniezdo. Ideálne je ak domček nemá dno a to škrečkovi umožní postaviť hniezdo a tak si zariadiť domček podľa jeho vkusu. Domček by sa mal dať ľahko vyčistiť. Najodporúčanejšie sú domčeky z plastu alebo drevené o ktoré umožňujú škrečkovi ohrýzanie a zároveň brúsenie zubov.

Veľa doplnkov pre škrečka si budete vedieť vyrobiť aj sami. Použiť môžete papierové ruličky, kokosový orech a čisté použité obaly od vajec. Do klietky tiež môžete použiť kartónové krabičky. Nezabúdajte, že škrečky radi všetko ohlodávajú a preto sa uistite aby veci v jeho klietke boli zdraviu nezávadné.

Ďalšia populárna hračka pre škrečky je špeciálna lopta ktorá je navrhnutá tak, aby poskytovala fyzickú námahu. Nie sú však úplne vhodné pre škrečky, pretože sú veľmi hlasité a je v nich horúco a dusno. Škrečky nerozumejú účelu na čo sú určené a často sa v nich snažia na slepo bežať. Tieto hračky sú pre škrečkov nebezpečné a môžu ich aj usmrtiť.

Je veľmi pravdepodobné, že aj tá najlepšie vybavená klietka nebude pre škrečka stačiť. V neposlednom rade sa odporúča škrečka najlepšie každý deň pustiť z klietky von na nejaké chránené miesto. Najlepšie nato budú špeciálne ohrádky s rovným povrchom aby medzi nimi škrečok neuviazol. Takú ohrádku mu môžete skúsiť vyrobiť doma alebo v byte ohradiť miesto kde by ste škrečka mohli nechať samého. Preto je dôležité zabezpečiť všetky otvory cez ktoré by sa mohol dostať z ohrádky preč.

Škrečok na chate.

Čo jedia škrečky?

Potrava pre škrečky je dostupná už ako hotové jedlo. Základom potravy škrečka by malo byť kompletné krmivo doplnené o prírodné a čerstvé produkty. Potrava by sa mala skladať najmä zo sušených bylín, trávy, kvetov, obilnín, ovocia a zeleniny. Neodporúča sa kŕmenie pšenicou. Orechy a semienka by mali tvoriť iba malé percento potravy. Škrečkom by sa mali raz alebo dvakrát týždenne podávať živočíšne bielkoviny vo forme svrčka alebo múčiara obyčajného. Vďaka tomu sa škrečok bude dobre vyvíjať a fungovať. Z domácich zdrojov to môže byť z času na čas mrkva, uhorka, jablko a slnečnicové semiačka. Z rastlín im môžete dávať púpavu alebo ďatelinu.

Rovnako ako iné cicavce ani škrečky nevydržia dlho bez potravy a vody. Čerstvá pitná voda by mala byť vždy ľahko dostupná. Škrečky toho denne veľa nezjedia, takže ak majú v miske dosť potravy a tiež ju schováme do ich hračiek škrečok bude mať potravu aj na dva dni v prípade nášho odchodu. Do napájadla by sme mali dať čo najviac vody poprípade nainštalovať ešte jedno pre prípad núdze. Voda je pre jeho život nevyhnutná a dehydratácia môže mať fatálne následky. Škrečok zožerie sušené larvy.

Škrečky nie sú náročné na chov. Nie je potreba ich kúpať alebo česať o svoj čistý kožúšok sa postarajú sami. Vyžadujú veľa trpezlivosti, porozumenia a jemného kontaktu s ľuďmi. Vďaka škrečkom sa deti môžu naučiť pozorovať život zvierat, povinnosti spojené s údržbou ich domova a porozumenie iným krehkým stvoreniam.


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok