40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Gravidita králika - ako vyzerá, ako dlho trvá a ako prebieha pôrod?

Gravidita u králika trvá asi mesiac. Počas tejto doby musí byť samica pokojná a mať starostlivo vybrané krmivo. Zviera by malo byť pod dohľadom veterinára. Na konci tehotenstva si samica králika stavia hniezdo pre mláďatá, v čom nesmie byť vyrušovaná.

Samičky králika dosahujú pohlavnú zrelosť okolo 4. - 6. mesiaca veku a odvtedy môžu otehotnieť takmer kedykoľvek. Králik má tzv. indukovanú ovuláciu - pohlavný akt je faktorom, ktorý spôsobuje ovuláciu. V domácich podmienkach môže byť samica gravidná až osemkrát ročne. Je pripravená na reprodukciu takmer okamžite po pôrode.


Tehotenstvo králika - stojí to za to?

Domáce králiky by mali byť sterilizované alebo by sa malo zabrániť ich otehotneniu. Kríženie týchto zvierat bez náležitých znalostí často vedie k narodeniu jedincov s genetickými chybami. Preto by chov králikov mal byť ponechaný na skúsených chovateľov. Môže sa však stať, že sa staneme majiteľmi samičky, o ktorej tehotenstve sme nevedeli.

Už na konci tehotenstva si samica králika začína stavať hniezdo, zvyčajne ide o papierové zvyšky, seno, kúsky uterákov alebo látky. Začína si tiež trhať srsť, aby získala úkryt.

Ako dlho trvá gravidita u králika a ako prebieha?

Gravidita králika trvá približne 31 dní. Jej dĺžka je individuálna záležitosť, takže pôrod sa môže uskutočniť aj po 28 alebo 35 dňoch. Samica králika je zvyčajne tehotná kratšie pri väčšom množstve mláďat. Okrem mierneho zaoblenia brucha nemá gravidita u králikov žiadne charakteristické príznaky.

Správanie samice králika na konci tehotenstva

Asi týždeň pred pôrodom si samica začne stavať hniezdo, aby poskytla potomkom teplý základ. Spravidla to robí v rohu klietky, alebo - ak trávi väčšinu času mimo nej - na pokojnom mieste (napríklad za pohovkou). Na tento účel samica používa seno (v prípade absencie napríklad novinové zvyšky) a tiež si strháva spodnú srsť z bokov a spodnej časti brucha (zároveň odhaľuje bradavky, ktoré sú viac prístupné pre mláďatá).


Ako sa správne starať o gravidného králika?

Gravidné samice králikov by mali mať poskytnutý pokoj. Najlepšie je počas tohto obdobia ju nevynášať z klietky (a nepremiestňovať na iné miesto). Musíme jej poskytnúť správne množstvo kvalitného krmiva. Počas tehotenstva má samička zvýšenú potrebu živín a minerálov (najmä vápnika a fosforu). Je dobré tiež dať zvieraťu rastliny, ktoré podporujú laktáciu (napr. listy medovky lekárskej, semená čierneho kmínu). Králik by mal mať neustály prístup k čerstvej pitnej vode. Mali by sme mu poskytnúť aj seno na stavbu hniezda.


Pôrod u samice králika

Samičky rodia väčšinou v noci alebo ráno. Malé králiky (v závislosti od plemena - od 4 do 12) sa rodia nahé, slepé a hluché. Pôrod by nemal presiahnuť 30 minút, v prípade komplikácií alebo dlhotrvajúceho pôrodu okamžite upozornite veterinára, aby mohol urgentne prísť. Potom samica zožerie placentu, pooblizuje potomkov, umiestni ich do pripraveného hniezda a nakŕmi ich. Pokiaľ neurobí inak (napr. nenechá potomkov rozptýlených po klietke), nesmiete ju rušiť - nahliadať do hniezda, dotýkať sa novorodencov atď. Vystrašená samica môže odhodiť svoje mláďatá a dokonca ich zabiť. Mláďatá je možné skontrolovať až potom, čo sa matka vzdiali od hniezda.


Falošná gravidita u králika

Ak máme plodnú samicu, ale nedovolíme jej prísť k samcovi, samica môže mať falošnú graviditu. Medzi jej príznaky patrí rozrušenie zvieraťa, strata chuti do jedla, mrnčanie, trenie o majiteľa. Samica sa môže správať aj agresívne.

Samica s falošnou graviditou si rýchlo začne stavať hniezdo - nemali by sme ju vyrušovať! To ju môže šokovať a stratiť v nás dôveru. Falošné tehotenstvo končí po niekoľkých dňoch a potom samica prestane mať o hniezdo záujem. Až potom je možné ho odstrániť. Je dobré pomyslieť o kastrácii samice, ak neplánujeme jej tehotenstvo Opakované falošné tehotenstvo u králikov spôsobuje silný stres a môže viesť k ochoreniu reprodukčného systému.


Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok