40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Správna výživa králikov

Pri výžive králikov, rovnako ako u všetkých ostatných zvierat, je najdôležitejšie určiť potrebu konkrétnych živín. Živiny možno rozdeliť do niekoľkých skupín.Nezabudnite vyberať potraviny s vysokým obsahom vlákniny.

Králiky radi jedia čerstvú trávu. S jej kvalitou a sviežosťou však buďte opatrní. Nemalo by to byť na miestach, kde sa púšťajú psy kvôli riziku napadnutia parazitmi.Živiny potrebné vo výžive králikov:

Aminokyseliny v tele zodpovedajú za tvorbu väčšiny štruktúr tela: počnúc membránovými bielkovinami, hemoglobínom, kosťami a končiac srsťou. V potrave pre dospelých králikov by bielkoviny mali predstavovať asi 12%. V prípade gravidity a laktácie sa toto množstvo zvyšuje na 18% a u mladých králikov by to malo byť 16%.

Aminokyseliny v strave králikov tiež pochádzajú z nočnej stolice, preto je pre králiky tak dôležité ich jesť. Nedostatok aminokyselín v strave núti telo získavať ho z iných zdrojov. Vtedy sa získava zo svalov, čo spôsobuje ich slabosť. Spotreba bielkovín sa zvyšuje počas chorôb, horúčky, hladu, traumy, gravidity a laktácie. Prebytok bielkovín v strave podporuje rast nežiaducej črevnej flóry.

Sacharidy

Sú hlavným zdrojom energie vo všetkých metabolických procesoch, delíme ich na jednoduché a zložené. Jednoduché cukry spôsobujú náhle zvýšenie inzulínu, sú rýchlo stráviteľné a ich nadbytok podporuje nežiaducu flóru. V strave králika sa nachádzajú hlavne v ovocí, a preto je potrebné sa im vyhnúť. Zložené sacharidy sa trávia dlho, takže energiu uvoľňujú postupne a nespôsobujú náhlu dávku inzulínu. Energetická náročnosť králika by sa mala prispôsobiť ročnému obdobiu a aktivite zvieraťa. Môžete odhadnúť množstvo kalórii podľa priemernej veľkosti králika (cca.4,5 kg) vyžaduje asi 220 kcal denne na uspokojenie základných potrieb – t.j. trávenie, čistenie, pohyb a hranie. Pri výpočtoch treba vždy brať do úvahy rozsah tepelnej pohody, čo je pre králiky 20,5 - 25 ° C. Mimo tohto teplotného rozsahu je potrebné dávku upraviť. Sacharidy by mali poskytnúť asi 50% kalórií. Príliš veľa sacharidov v strave vedie k obezite s vážnymi následkami u králikov.

Tuky

U dospelých králikov by tuky mali dodávať 3% denného kalorického príjmu. V prípade laktácie je to 7%. Tuky v tele sa používajú okrem iného na tvorbu hormónov, bunkových membrán a cholesterolu. V prípade tukov sú najdôležitejšie tzv. kľúčové mastné kyseliny, t.j. OMEGA - 3 a OMEGA - 6. Používajú sa hlavne na reguláciu mechanizmov zrážania krvi, tvorbu hormónov, v imunitných procesoch, na reguláciu krvného tlaku a v procesoch učenia a pamäti. Dobrým zdrojom sú Perila krovitá, konope, vlašské orechy a ľanový olej. Nadbytočný tuk v potrave vedie k prebytočným kalóriám a následne k obezite.

Králiky potrebujú vyvážené krmivo. Králiky tiež jedia trávu a zelené listy.

Vláknina

Vláknina sa skladá hlavne z celulózy a ligníny, ako aj pektínov, hemicelulózy, mukopolysacharidov a inulínu. Je nevyhnutná pre správne trávenie a kvasenie. Trávenie fibrínu spočíva v baktériách obývajúcich črevá a slepé črevo. Vláknina by mala dodávať asi 35% denného kalorického príjmu.

Vitamíny a doplnky

Nie je potrebné pridávať vitamíny a doplnky králikom, ktoré majú správnu stravu. Vitamíny B a K sú vytvárané mikroorganizmami v slepom čreve. Z potravy pochádzajú vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, biotín, kyselina listová a vitamíny A, D, E.

· Vitamín A je obsiahnutý hlavne v mrkve a zelenine.

· Vitamín D pochádza zo sena sušeného na slnku a telo ho produkuje pri kontakte pokožky so slnečnými lúčmi.

· Vitamín E pochádza z olejnatých semien, ako sú slnečnicové semená, ľan a oleje.

Králikom nie je potrebné dopĺňať vitamín C. Môžu si ho vyrobiť sami.


Minerály

Komerčné králičie krmivo renomovaných spoločnosti je vyvážené z hľadiska obsahu minerálov. Ak sú králiky kŕmené domácou stravou, je najlepšie poskytnúť im prístup k líznej soli


Králičie krmivo

Nepochybne je ľahko použiteľné a široko dostupné. Potraviny od renomovaných spoločností zaručujú, že zviera má zabezpečenú úplnú potrebu všetkých výživných látok. Malo by sa však dodržiavať množstvo odporúčané výrobcom, pretože je ľahké ho predávkovať. Pri výbere komerčného krmiva pre domáce zvieratá vždy skontrolujte jeho zloženie. Čo by ste si mali všimnúť:
Obsah vápnika medzi 0,6 - 1,2%
Obsah bielkovín medzi 12% a 14%
Obsah vlákniny nad 20%

Pri výbere množstva potravy pre zviera, by ste mali brať do úvahy aj jeho aktivitu a čo je dôležité, jeho veľkosť. Menšie zvieratá kvôli rýchlejšiemu metabolizmu potrebujú dodanie väčšieho množstva energie.

Králiky jedia zeleninu, vrátane mrkvy a karfiolu, majú rady aj kapustné listy.


Mýty o kŕmení králikov

1. Sója je zlá.


Nie, nie je. Sója je králikmi trávená v 93%. Je tiež dobrým zdrojom bielkovín.

2. Kukurica je zlá.

Taktiež nie je. Samozrejme, ak sa vo vašom krmive vyskytujú nespracované kukuričné zrná vo veľkom množstve, mali by ste ich kúpu poriadne zvážiť. Správne spracovaná kukurica je však dobrým zdrojom sacharidov. Stráviteľnosť kukurice je asi 73%.

Vyvarujte sa chybám vo výžive vášho miláčika a pozrite sa, ako vyzerá správne kŕmenie králikov.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok