40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Výmena mliečnych psích zubov za trvalé

Výmena psích zubov je prirodzený vec. Každé šteniatko si tým musí niekedy v živote prejsť a proces výmeny zubov môže trvať aj niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia sa oplatí venovať osobitnú pozornosť domácemu miláčikovi a povzbudiť ho, aby hrýzlo hryzátka, aby sa zmiernili nepohodlie a bolesť. Starostlivosť o zuby vášho domáceho maznáčika je veľmi dôležitým aspektom, na ktorý by sa nemalo zabúdať.

Majú psy mliečne zuby?

Samozrejme! Ako každý cicavec. Mliečne zuby sa psovi začínajú objavovať okolo 4 týždňov veku. Ako prvé prídu na rad rezáky, po nich očné zuby. V mliečnom chrupe psa je 28 zubov, z toho 14 v maxile a rovnaký počet v dolnej čeľusti. Šteniatko nemá stoličky.

Prerezávanie prvých zubov nie je pre psa nič príjemné. Ďasná sú opuchnuté a boľavé. Počas tejto doby je potrebné pravidelne kontrolovať stav ústnej dutiny šteniatka, pretože môže dôjsť napríklad k zápalu ďasien.

Akákoľvek zmena v správaní vášho psa by mala viesť k návšteve veterinára.

Symptómy môžu zahŕňať:

  • začervenané ďasná
  • nepríjemný zápach z úst psa
  • žiadna chuť do jedla
  • depresie
  • vyhýbanie sa dotyku oblasti úst

Psa sa oplatí zvykať na ústnu hygienu už od šteňacieho veku a zoznámiť ho so zubnou pastou a zubnými kefkami. To vám umožní bez problémov sa starať o svoje zuby.

Výmena psích zubov

Výmena mliečnych zubov za trvalé sa u psa začína okolo 4. mesiaca veku a býva ukončená do veku jedného roka. Mliečne rezáky vypadnú ako prvé a nahradia ich trvalé. Trvalé stoličky sú posledné, ktoré vyrastú.

Pri výmene zubov u psa sa objavujú podobné príznaky ako pri erupcii prvých mliečnych zubov. Najpozoruhodnejšie a najhmatateľnejšie pre ošetrovateľa je nepríjemný zápach z úst a začervenané ďasná.

Bežným pohľadom môže byť dvojitý zub – ide o tzv perzistentný mliečny zub vedľa trvalého. Ak mliečny zub do niekoľkých dní nevypadne, treba navštíviť veterinára, ktorý perzistentný zub vytrhne. Ponechanie v takejto situácii ohrozuje šteňaťa uhryznutie, bolesť a môže dokonca viesť k vážnejšiemu zápalu v rámci dvojitého zuba.

Pes má 42 stálych zubov, z toho 22 v maxile a 20 v dolnej čeľusti.

Výmena zubov u psa - príznaky:

Ako sme už spomenuli, príznaky môžu byť podobné ako pri prerezávaní mliečnych zubov. Tu sú však intenzívnejšie a navyše sa môžu objaviť:

  • hnačka
  • hryzenie, hryzenie, štípanie
  • intenzívne slintanie
  • netrpezlivosť, nervozita

Hnačka je nešpecifický príznak. Môže mať rôzne pozadie, ale často je diktované stresom a bolesťou psa pri výmene zubov, ale môže byť aj príznakom zápalu a bakteriálnej infekcie v ústach.

U malých a miniatúrnych plemien, ale aj brachycefalických môže byť výmena zubov spojená s komplikáciami. Je to spôsobené krátkou papuľou a malou čeľusťou. Zuby nemajú dostatok priestoru na správny rast a často sa objavuje nesprávny zhryz a zakrivenie. U týchto plemien sa odporúča stály kontakt s veterinárom počas prerezávania aj výmeny zubov.

Mliečne zuby u psa, jemné a malé zuby, je ich menej ako trvalých zubov.

Strata psích zubov

Väčšina cicavcov príde o svoje mliečne zuby, no trvalé zuby používajú po zvyšok svojho života. Strata zubov u dospelého a zdravého psa nie je normálnym javom a majiteľa by mala vždy znepokojovať.

Výnimkou sú samozrejme mechanické poranenia – nehoda alebo pád. Aj vtedy je však zub väčšinou poškodený alebo zlomený, nie samovoľne vypadnutý. Ak sa vášmu psovi náhodou zlomí zub, je nutný zásah veterinára, ktorý zub buď vytrhne, alebo zaplombuje. V takýchto situáciách stojí za to vybrať si veterinára so špecializáciou na zubné lekárstvo.

Strata zubov u dospelého psa môže byť spôsobená závažným systémovým ochorením alebo nadmerným zubným kameňom a ochorením parodontu. Tie posledné súvisia s nedostatočnou ústnou hygienou psa.

Zubný kameň je výsledkom pretrvávajúceho povlaku a baktérií na povlaku. Je viditeľné sfarbenie, zvyčajne žlté alebo hnedé, a z úst nepríjemne zapácha. Odstránenie zubného kameňa je možné len pomocou špeciálneho vybavenia u veterinára. Zákrok sa vykonáva v narkóze.
Lída Pieczulis
Karolína Luščíková