40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Výhody a nevýhody postrojov a obojkov. Čo vybrať pre šteniatko?

Postroj pre šteniatko je zvyčajne bezpečnejšie a pohodlnejšie riešenie ako obojok. Druhá možnosť má však niektoré výhody, ktoré sa oplatí využiť v prípade malých plemien alebo zvierat s dlhou, ozdobnou srsťou.

Psy väčšinou dobre znášajú postroje. Ak ich šteňa začne nosiť skoro, rýchlo si na ne zvykne. Ich nosenie ho nebude nijako zaťažovať a nám uľahčí udržanie potrebnej disciplíny.

Obojky pre šteňatá by mali byť nasadené, ale nie príliš tesné, najlepšie hrubšie.

Výhody a nevýhody obojku pre šteniatka

Obojok pre psov umožňuje majiteľovi udržať kontrolu nad hravým šteniatkom, čím zaisťuje jeho bezpečnosť. Výhodou obojku je, že sa dá rýchlo a jednoducho nasadiť aj neposednému zvieraťu.

Obojky však majú veľa odporcov. Všetky preťaženia – ako tie, ktoré súvisia s hmotnosťou psa, tak aj jeho ťahaním za vodítko – sa prenášajú cez krk psa. To mu môže spôsobiť veľké nepohodlie. Je tiež náročné dokonale zladiť obvod goliera. Ak je príliš voľný, pes sa môže ľahko uvoľniť, čo spôsobí, že majiteľ nad ním stratí kontrolu. Nepekné trenie chlpov okolo krku môže spôsobiť aj posúvajúci sa golier. Na druhej strane, ak je príliš utiahnutý, môže to obmedziť slobodu pohybu šteniatka a dokonca viesť k problémom s dýchaním a prehĺtaním.

Výhody a nevýhody postrojov pre šteniatka

Hlavnou výhodou postroja pre psov oproti obojku je, že zaťaženie vyplývajúce z ťahania vodítka je rozložené na väčšiu plochu tela. Popruhy navyše zakrývajú trup zvieraťa, takže jeho spontánne uvoľnenie z postroja je takmer nemožné. Je preto oveľa jednoduchšie zaistiť bezpečnosť vášho psa počas prechádzky!

Problémom postrojov je, že ich nasadzovanie a vyzliekanie je komplikovanejšie ako obojky. Vyžaduje si spoluprácu zvieraťa, alebo aspoň chvíľu státia na mieste.

Postroj pre šteňa mu nesmie brániť v pohybe, dôležité je, aby bol vyrobený z priedušného materiálu.

Postroje pre šteniatka maltezákov a yorkov…

Majitelia malých psov im často vyberajú obojky. Sú bezpečné, pretože malé šteňa nemá žiadnu silu, ktorá by mohla spôsobiť tlak na krk. Malinkému zvieraťu je ľahké nasadiť obojok a vďaka jeho použitiu nie je srsť ozdobných plemien vystavená odieraniu o povrch postroja.

Pretože malému psovi sa z obojku najľahšie vykĺzne, niektorí opatrovatelia uprednostňujú postroj. Odporúčajú sa najmä francúzskym buldočkom, ktoré majú vzhľadom na stavbu tela prirodzene problémy s dýchaním.

Postroje pre šteniatka labradorov, nemeckých ovčiakov…

Medzi majiteľmi väčších psov sa nájde aj veľa priaznivcov obojkov, no postroje sú pre zviera spoľahlivejším a bezpečnejším riešením. Šteniatko, ktoré ešte nevie chodiť pri vašej päte, má veľkú silu. Ťahanie za vodítko spôsobuje tlak, ktorý môže negatívne ovplyvniť zdravie zvieraťa. Tiež ich to odrádza od aktivity, ktorá je pre vyvíjajúce sa šteňa veľmi potrebná.

Najmä šteniatka ťažných psov - malamutov, husky alebo samojedov - sa oplatí zvyknúť na nosenie postrojov. Zvieratkám týchto plemien tak môžete priblížiť činnosti, ktoré majú radi – ťahanie bicykla, sane či kočíka. Tento typ hry si vyžaduje nosenie špeciálnych postrojov, nikdy nie obojkov.

Šteniatka brachycefalických plemien by mali určite nosiť postroje namiesto obojkov.

Obojky a postroje pre šteniatka – ktorý si vybrať?

Pre šteniatko by ste si mali vybrať postroje a obojky, ktoré sú vhodné pre jeho veľkosť. Do zásoby ich nekupujte – tie určené pre dospelé psíky sú väčšinou ťažšie a majú príliš široké ramienka. Problémom môže byť aj správne nastavenie príslušenstva určeného pre dospelých psov.

Obojok aj postroj pre šteniatko by mali byť vyrobené z kvalitných, odolných a zároveň pre psa príjemných materiálov. Stojí za to vybrať si modely zo širokých pásikov lemovaných zvnútra vrstvou mäkkej plsti. Mali by ste sa vyhnúť používaniu škrtiacich obojkov, kovových obojkov a obojkov s hrotmi. Môžu zvieraťu spôsobiť bolesť tlakom alebo odieraním kože. Okrem toho sa chlpy často zachytávajú do retiazkových golierov, čo vedie k vytrhávaniu vlasov. Chybou je aj výber doplnkov s príliš úzkymi ramienkami, ktoré sa zarezávajú do tela šteniatka. Nemali by byť z tuhého materiálu alebo materiálu, ktorý mrazom stvrdne.

Pozri aj: Ako naučiť psa chodiť na vôdzke?