40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako naučiť psa chodiť na vôdzke?

Ako naučiť psa chodiť na vôdzke? Nie je to vôbec jednoduché! Stojí však za to vynaložiť úsilie a psíka na vôdzku poriadne naučiť, aby ste si mohli vychutnať lepší zážitok zo spoločnej vonkajšej prechádzky. Naučením psíka na voľnú vôdzku odstránite problém s nepríjemným ťahaním počas prechádzok.

Predtým, ako majiteľ začne psa učiť chodiť na vôdzke, mal by sa najprv oboznámiť s touto témou. Až keď nadobudne príslušné vedomosti, môže začať s tým výcvikom psa! Tréning bude týmto spôsobom oveľa pokojnejší a je väčšia pravdepodobnosť úspechu.

Naučiť psa chodiť na vôdzke si vyžaduje zo strany majiteľa veľkú trpezlivosť. Pravidelný tréning a doplnky - tréningové maškrty, výcviková vôdzka a pohodlný postroj vám uľahčia prácu.

Ako naučiť psa chodiť na vôdzke?

Začiatkom procesu učenia psa chodiť na vôdzke je nákup potrebného príslušenstva. Kamenné aj online zoo obchody ponúkajú obrovské množstvo produktov, medzi ktorými nájdete aj tie správne vôdzky pre psov! Je potrebné zaobstarať si vôdzku, ktorá slúži najmä na kontrolu správania psíka vonku. Učiť sa začíname s dlhšou vôdzkou – napríklad trojmetrovou. Nepoužívame flexi zaťahovacie šnúrky. Hrúbka vôdzky závisí od veľkosti psa. Ak je špagát vôdzky príliš tenký, môže vás pri náhlom pohybe zraniť, odlomiť sa alebo zamotať psíka.

Ďalšou dôležitou položkou je obojok pre psov alebo postroj pre psov. Vôdzka sa k nim pripája. Obojok sa má vyznačovať odolnosťou, flexibilitou a komfortom. Pri nastavovaní veľkosti obojku je nápomocné zaužívané pravidlo – medzi obojok a krk psíka by sa mali zmestiť dva prsty! Mali by ste sa tiež zásobiť maškrtami pre psov, ktoré sú pre vášho psa vždy atraktívne. Učenie prostredníctvom pozitívneho odmeňovania je mimoriadne efektívne! Maškrty pre psov poslúžia ako motivácia, povzbudenie a zároveň skvelá odmena.

Pri učení psa chodiť na vôdzku je dôležité pozitívne odmeňovanie, táto forma výcviku je najefektívnejšia a prináša výsledky najrýchlejšie, pričom prináša zábavu psovi aj majiteľovi.


Ako naučiť šteniatko chodiť na vôdzke?

Učenie sa chodiť na vôdzke by sa malo začať, keď má psík niekoľko mesiacov. Mladé zvieratká rýchlejšie absorbujú vedomosti a získavajú nové zručnosti. Neznamená to však, že staršieho domáceho miláčika nedokážeme naučiť nič nové! Môže to však trvať trochu dlhšie.

Na začiatku výcviku šteniatka je potrebné sa oboznámiť s predmetmi, ktoré budú pri vychádzke použité. Nechajme ho poriadne ich oňuchať! Dobrým spôsobom, ako si na vôdzku rýchlejšie zvyknúť je chodiť s ňou aj pri klasickom hraní doma.

Ďalšou fázou učenia sa chodiť so psom na vôdzke sú statické cvičenia. Ako vyzerajú? Sú veľmi jednoduché. Nasaďte obojok a pripevnite naň vôdzku, keď pes bude pokojne stáť, pochváľte ho a dajte mu nejakú maškrtu. Cvičte často, ale nie príliš dlho - nepreháňajte to! Nezabudnite neustále sledovať správanie vášho domáceho maznáčika. Vykonávanie nácvikov, keď je psík v strese, neprinesie žiadne výsledky a môže psa nechcene demotivovať. Opakujte cvičenie, kým sa váš pes nenaučí správne spôsoby. A čo potom? Potom je načase začať cvičiť vonku! Keď ste vonku, dávajte svojho psíka na vôdzku a medzi tým sa s ním rozprávajte, aby ste čo najviac upútali jeho pozornosť. Dajte mu maškrtu zakaždým, keď sa na vás obráti. Nezabudnite vôdzku držať voľne a príliš ju neuťahujte.

Po statických cvičeniach prichádzajú na rad tie pohybové. Začnite sa učiť pohybovať so psom na vôdzke vonku. Po odchode von zviera povzbudzujte, aby vás smelo nasledovalo. Po splnení povelu ho nezabudnite pochváliť a dať mu malú odmenu. Keď nesprávne potiahne a napne vôdzku, zastaví sa alebo sa pokúsi ísť opačným smerom, ignorujte to a zostaňte v pokoji. Keď opätovne psík povolí vôdzku, pochváľte ho a skúste to znova. Vďaka tomu si uvedomí, že ťahať za vôdzku nemá nijaký zmysel. Táto metóda sa nazýva „stromová“. Existuje niekoľko ďalších, vrátane zmeny smeru chôdze na opačný, keď pes začne agresívne ťahať.

Ako naučiť psa chodiť na voľnej vôdzke?

Ako naučiť psa chodiť na voľnej vôdzke? V tejto situácii sú nápomocné rôzne cviky a jedným z nich je takzvaný cvik „štart – cieľ“. Po umiestnení misky s maškrtami v cieli odstúpte niekoľko krokov. Potom začnite so psom pomaly kráčať smerom k miske pre psov. Keď chlpáč príliš ťahá, vráťte sa s ním do východiskového bodu alebo zastavte. Ak prejde celú trasu na voľnej vôdzke, pochváľte ho a dajte mu zjesť pripravené maškrty.

Pozri aj: Naučiť psa aportovať – dokáže aportovať každý pes?

Šimon Wisch