40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Výbavička pre mačku - aké doplnky pre mačku kúpiť?

Predtým, ako sa zvieratko vyskytne u Vás doma, je nutné si zadovážiť niekoľko predmetov, ktoré mu zabezpečia pohodlie a bezpečie, a zároveň uľahčia u domáceho maznáčika starostlivosť. Čo by mala taká výbavička obsahovať?

Väčšina položiek mačacej výbavičky poslúži maznáčikovi niekoľko mesiacov a dokonca rokov. Preto sa nevyplatí šetriť na výbere nevyhnutných doplnkov. Vysoko kvalitné vybavenie je trvácnejšie a zaručí mačke, ako aj majiteľovi vyššie pohodlie používania.


Súčasťou mačacej výbavičky je dávka dobrého krmiva pre mačky bez zrna, toaleta, prepravka, hračky, škrabadlo, pelech a misky.


Misky a mačacia toaleta - najnevyhnutnejšie položky mačacej výbavičky

Výber misiek pre mačky je obrovský. Najlepšia bude taká, ktorá sa nebude špiniť (napr. z nehrdzavejúcej ocele) a taká, ktorá nie je príliš ľahká (aby sa počas jedenia nepresúvala). Dôležitá je tiež forma, pretože niektoré mačky sa neradi dotýkajú fúzkami okraju misy. V niektorých prípadoch budú lepšou voľbou misky. Oplatí sa pozorovať či mačka bude skôr piť z predurčenej misky, alebo si skôr vyberie vodu z kanvice alebo vázy.

Toaleta by mala byť primerane veľká, o dĺžke dosahujúcej 1,5 rozmeru mačky. Na začiatok bude najbezpečnejšie vybrať odkrytú toaletu a vyplniť ju podstielkou z prírodného materiálu.


Dobré krmivo a hrebeň - základ mačacieho zdravia a krásy

Povinnou položkou mačacej výbavičky je plnohodnotné krmivo založené hlavne na mäsových prísadách. Takáto strava je predovšetkým zameraná na zdravie a pohodu zvieraťa, ale zabezpečí mu tiež peknú, lesklú srsť a obmedzí jej vypadávanie. Pri starostlivosti o maznáčika a za účelom zníženia škály pĺznutia sa oplatí česať zvieratko hrebeňom alebo obyčajnou kefou, pričom treba pamätať na to, že pri takýchto ošetreniach nečešeme chvost.Škrabadlo a nožnice na pazúriky - riešenie problému škrabania

Škrabanie je neoddeliteľnou súčasťou mačacej povahy. Nedá sa to mačku odnaučiť, a preto by ste mali vytvoriť také podmienky, ktoré nepovedú k ničeniu domáceho nábytku. Škrabadlo by malo byť ťažké, pevné so širokým sisalovým stĺpom. Vynikajúce by bolo, ak by bol stĺp na toľko vysoký, aby umožňoval lezenie.

Užitočnou položkou mačacej súpravy sú tiež špeciálne nožnice na pazúriky, ktoré by sa mali používať raz za 3-4 týždne. V domácich podmienkach maznáčik nie je schopný si vytrieť pazúriky o zem alebo o strom, a týmto spôsobom ich udržuje v správnom stave.


Od raného veku stojí za to zamerať sa na škrabanie mačiek a na to určené povrchy - škrabadlá pre mačky. Môžu byť v prírodnej podobe, to znamená škrabadlá v podobe stromov, ktoré vyzdobia byt.


Sieťka na balkóne, postroj a prepravka - bezpečnosť doma a mimo domova

Pri prijatí domáceho zvieratka pod jednu strechu, musíte zaistiť jeho úplnú bezpečnosť. Mačky sú zvedavé a všadeprítomné. Mali by ste im to zabrániť, aj tak si nájdu cestu ako vyskočiť na najvyšší nábytok alebo utečú na balkón. Preto je potrebné dbať na to, aby sa v okolí zvieratka nenachádzali jedovaté rastliny alebo predmety, ktoré by im mohli spôsobiť zranenie. Balkón by mal byť zabezpečený sieťovinou a výklopné okná špeciálnou mriežkou.

Skôr či neskôr budete musieť mačku zobrať von - do veterinára alebo pri sťahovaní. Bezpečnosť zvieraťu na ceste zabezpečíte prepravkou. Aby ste si ľahšie udržali kontrolu nad svojim maznáčikom, stojí za to ho vybaviť postrojom.


Pelech a hračky - podpora najdôležitejších mačacích činností

Mačky prespia väčšinu dňa, v zásade však na to nepotrebujú pelech - vyberajú si miesto na spanie, kde sa cítia najpríjemnejšie. Pre mačku, ktorá sa vo svojom novom domove cíti neisto, stojí za to založiť vankúš alebo prikrývku nasiaknutú pachmi, ktoré sú jej známe. Pelech môže byť dobrou voľbou v obľúbených miestach mačky, aby nenechávala srsť priamo na kresle alebo pohovke.

Mačky sa dokážu hrať aj s papierovou guličkou, ale pokiaľ budú mať prístup k vlastným hračkám, nezničia domové zariadenia. Hra je neobvykle dôležitou súčasťou mačacieho života, pretože nahrádza pocit lovu. Preto si v mačacej výbavičke nájde miesto loptička, naťahovacia myš alebo tzv. udica..


Mačací pelech by mal byť na pokojnom a tichom mieste. Je dobré umiestniť pelech v spálni alebo v obývacej izbe, ale na odľahlom mieste.

Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok