40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Veterinárne krmivo, aký je rozdiel?

Pomerne často sa stáva, že v procese ošetrovania zvieraťa veterinár predpisuje veterinárnu diétu.

Aký je hlavný rozdiel medzi veterinárnym krmivom a „bežným“?

Liečba alebo terapeutické diéty sú dostatočne komplexné na to, aby pomohli vyliečiť chorobu alebo ju spomaliť, ak úplné vyliečenie nie je možné. Lekárska diéta zvyčajne obsahuje dobre známe prísady a výrobcovia sa vyhýbajú diétnym variáciám, aby minimalizovali riziko intolerancie a omylov zo strany predpisujúceho diétu. Zložky takejto stravy zvyčajne podliehajú veľmi prísnej kontrole, rovnako ako konečný produkt. Výrobcovia sa tiež vyhýbajú zmenám v zložení, pokiaľ neexistujú nové vedecké dôkazy na zavedenie týchto zmien.

Je tiež dôležité, aby tieto diéty boli vyrobené pre zvieratá so špecifickým zdravotným stavom, takže svojvoľné rozhodnutie kŕmiť svojho domáceho maznáčika veterinárnou diétou môže spôsobiť choroby. S veterinárnou diétou zaobchádzame ako s liekmi.


Poskytuje veterinárna strava správne vyvážené živiny?

Odpoveď tu je áno aj nie. Majúc na pamäti, že veterinárna diéta nie je určená na používanie ako udržiavacia diéta, ale ako pomoc pri procese liečby, stáva sa, že v niektorých chorobných jednotkách musia byť niektoré živiny obmedzené alebo vylúčené a nahradené, ak je to možné inými. Preto napríklad kŕmenie zdravých zvierat potravou určenou pre pacientov s ochorením obličiek môže spôsobiť u zdravých zvierat ochorenie. To samozrejme platí pre drvivú väčšinu veterinárnych krmív, nielen pre obličkové diéty!

Stáva sa tiež, že opatrovník majiteľ sa sám rozhodne prerušiť diétu a prejsť na normálne kŕmenie. Niekedy môže mať takéto rozhodnutie, bohužiaľ, tragické následky, preto treba toto rozhodnutie vždy konzultovať s ošetrujúcim lekárom.


Sú všetky veterinárne krmivá rovnako účinné?

Situácia tu bohužiaľ nie je „ružová“. Každé krmivo pre domáce zvieratá, vrátane krmiva pre domácnosť, by malo podliehať prísnej kontrole v každom štádiu výroby a kontrole zložiek konečného výrobku. Keďže na trhu neustále pribúdajú nové spoločnosti, kvalitu ich produktu bohužiaľ nemožno zaručiť, tak pri výbere veterinárnej diéty je lepšie držať sa známych spoločností. Niekedy môže byť popis „malý rodinný podnik“ synonymom pre „žiadnu kontrolu kvality krmiva pre domáce zvieratá v nezávislom laboratóriu“. A v prípade liečivých krmív to môže znamenať, že liečba nepostupuje.

Scottish Fold mačka sa pozerá spoza mreží klietky.


Mali by sme tiež pamätať na to, že veterinárna diéta podporuje proces liečby, ale vo väčšine prípadov samotná diéta problém neodstráni. Stále existuje potreba výskumu monitorujúceho proces liečby, používanie predpísaných liekov a v prípade liečby obezity - pohyb. V tomto stave ani to najlepšie krmivo neurobí zázraky.

Pri dodržiavaní veterinárnej diéty je potrebná dôslednosť. To znamená, že ráno nemôžete dávať liečivé krmivo a večer „na spestrenie“ iné. Vtedy je kŕmenie veterinárnou potravou zbytočné a očakávané výsledky sa nemusia nikdy dostaviť.

A na záver najdôležitejšia poznámka - ak majiteľovi čokoľvek spôsobuje starosti počas používania veterinárnej diéty, obráťte sa na veterinára. K tejto diéte pristupujeme ako k lieku, teda sama „neprejde“.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková