40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Venčenie psa v zime. Ako sa starať o jeho bezpečnosť?

Prechádzky zo psom v zime - ako často?


Psy sú ako ľudia. Niekto miluje mráz a sneh, niekto sa radšej skrýva doma v teplom kresle prikrytý dekou. Preto by sa intenzita zimných prechádzok mala prispôsobiť povahe nášho psa.

Ak sa rozhodneme ísť na prechádzku, musíme si uvedomiť, že psie labky sú najviac vystavené mrazu. Zatiaľ čo naše nohy chránia topánky a ponožky, psia pokožka je v kontakte so snehom a mrazom. A bohužiaľ, aj zo soľou. Stojí za to starať sa o labky a vankúšiky a mazať ich pred každou chôdzou krémom. Dobrý krém chráni vankúšiky labiek pred škodlivými účinkami soli a chráni pred mrazom. Počas chôdze by sa mal skontrolovať stav podložiek. V zasnežených dňoch musíte tiež odstrániť snehové gule, ktoré sa tvoria medzi prstami na nohách a v priestoroch medzi vankúšmi. Ak pes nechce ďalej chodiť, uľaví labkám alebo sa inak pokúsi zabrániť kontaktu labiek s povrchom, je to signál na odchod domov. Po návrate sa odporúča labky umyť v teplej vode mydlom alebo šampónom určeným pre psy, utrieť do sucha a naniesť krém, ktorý ochráni pokožku labiek pred vysušením a popraskaním.


Zlatý retríver beží snehom. Krátkodobé vystavenie mrazu nie je pre toto zlatíčko tragické.

Oblečenie pre psov - rozmar alebo nevyhnutnosť?

Prechladnutiu sú vystavené najmä krátkosrsté (čichavy, chrty atď.) a staršie psy. Ak je váš pes aktívny počas prechádzky, pravdepodobne nebude vyžadovať žiadne špeciálne oblečenie. Ak je naopak prechádzka statickejšia, alebo po čase strávenom vonku nemá pes silu na aktívny pohyb, treba sa starať o oblečenie. Výber oblečenia pre psov je veľmi veľký - od bežných svetrov pre psy na jesenné dni až po páperové bundy pre chladné počasie. Každý odev je označený odolnosťou proti vode a úrovňou teploty, pre ktorú je určený. Kvalitné oblečenie pre psov má ďalšie reflexné prvky, ktoré zvyšujú bezpečnosť na prechádzke.

Aby ste mohli správne zvoliť oblečenie psa, zmerajte jeho dĺžku od krku po chvost a šírku brucha. Väčšina oblečenia je v páse nastaviteľná (gumička), takže sa ľahšie upravujú. Pre plemená s atypickou stavbou tela sú určené špeciálne odevy, napríklad špeciálne kabáty pre mopslíky.Vzorové oblečenie pre psov. Kabát s kapucňou s reflexnými prvkami.


Ak sa váš pes pochladí, zahrejte ho čo najskôr - ale nezvyšujte náhle teplotu. Psíka zahrievame postupne. Môžete tiež piť trochu teplejšiu vodu ako obvykle. Ak sú príznaky znepokojujúce, choďte k veterinárovi.

Varovanie - nebezpečenstvo!

Jedným z najväčších nebezpečenstiev v zime je etylénglykol - látka používaná proti zamŕzaniu. Aj malé množstvo môže viesť k vážnemu poškodeniu obličiek. Prvým príznakom otravy je často to, že sa pes javí ako opitý. V prípade podozrenia na otravu glykolom choďte čo najskôr k veterinárovi, pretože ide o život ohrozujúci stav a účinnosť pomoci závisí od času jej poskytnutia.

Pokiaľ však pes nie je fanúšikom zimných prechádzok a obmedzujujete ich iba na najnutnejšie činnosti, nezabudnite obmedziť stravu. Množstvo a druh krmiva by mali byť vždy prispôsobené aktivite psa. Ak pes doteraz chodil dlhé hodiny a v zime zostal vo svojom brlohu, malo by sa strava upraviť.

Bernardín celý od snehu. Silná a hustá srsť chráni psa pred chladom aj nadmerným teplom.

Pamätajme na ostatných!

V zime si pripomeňme aj túlavé a zanedbávané zvieratká. Ak uvidíte psa alebo mačku, ktoré nemajú prístrešok alebo sú zanedbané - reagujte! Takéto prípady by mali byť hlásené polícii, obecnej polícii, miestnym útulkom pre zvieratá, alebo organizáciám podporujúcim zvieratá. Teploty až -10 stupňov Celzia sú tragédiou pre podvyživené a choré zvieratko.

Texty na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.