40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ústna hygiena psov a mačiek

Zápach z úst

Nepríjemný zápach z úst domáceho maznáčika by sa mal vždy obávať. Predpokladá sa, že najčastejšou príčinou tohto stavu je bakteriálny povlaku a periodontálne ochorenie. Je známe, že väčšina psov a mačiek starších ako 3 roky vyžaduje veterinárny zásah z dôvodu periodontálneho ochorenia.

Prvým poplašným signálom je zápal ďasien, ktorý pri neliečení môže prejsť do zápalu parodontu. Ďalšie chorobné procesy vedú k poškodeniu väziva a kostí alveoly.

Parodontitída spôsobuje u zvieraťa symptómy bolesti a navyše takéto chorobné stavy môžu postihnúť vzdialené orgány. Na ústnu hygienu preto treba myslieť skôr zo zdravotného hľadiska ako z kozmetického hľadiska.

Hlavnou príčinou ochorenia parodontu je bakteriálny povlak. Zubný kameň je sekundárny faktor.

Ako predchádzať tvorbe bakteriálneho povlaku a zubného kameňa?

V prvom rade prevencia. Psa a mačku treba učiť ústnej hygiene už od začiatku. Zavádzané postupne, umožňuje zvieraťu zvyknúť si na rutinu.

Ako začať?

Nemá zmysel začínať hneď so zubnou pastou a zubnou kefkou. Zavedenie všetkého naraz bude mať za následok len vystrašenie zvieraťa a spôsobí neochotu až agresivitu.

Prvých 10 dní by ste sa mali denne dotýkať zvieraťa len okolo líca a snažiť sa cítiť zuby cez líce. Toto by nemalo trvať dlhšie ako 3 minúty. Po tomto ošetrení zviera odmeníme maškrtou. Tieto postupy sa musia vykonávať denne. Po tomto období prejde do ďalšej fázy. Ďalších 10 dní sa vykonáva podobný postup, tentoraz dotykom povrchu zuba zvieraťa priamo na oboch stranách. Ak to zviera dovolí, môžete ho zvyknúť aj na dotýkanie sa zubov zvnútra úst. Aj tu používame odmeňovanie po každom ošetrení.

Tretí krok zahŕňa pridanie pasty. Zvieratám sa absolútne nepodáva žiadna zubná pasta určená pre ľudí. Pes a mačka si po vyčistení zuby neoplachujú a „ľudské“ zubné pasty nie sú určené na prehĺtanie. Pri ústnej hygiene psov a mačiek sa používajú špeciálne zubné pasty. Dobrým riešením je enzýmová pasta, ktorá sa nechá zvieraťu na zuboch. Má špeciálnu štruktúru, ktorá zabraňuje príliš rýchlemu zjedeniu. Navyše ide o pastu s príchuťou mäsa. Táto etapa by mala trvať aj niekoľko dní. Samozrejme, naneseniu pasty musí predchádzať dotyk zubov.

Posledným krokom je vloženie zubnej kefky. Môže to byť zubná kefka s rúčkou, určená pre zvieratá (má vtedy špeciálny tvar) alebo zubná kefka nosená na prste. Zavedenie rutinného čistenia zubov trvá približne mesiac a je časovo náročné. Zvieraťu sa to však o pár rokov oplatí.

Samozrejme, nebude také jednoduché predstaviť túto metódu psovi alebo mačke s existujúcim ochorením parodontu. Dôvod môže byť zrejmý – prebiehajúci zápal a bolesť spôsobujú, že zviera začne byť agresívne, keď sa bráni ošetreniam, ktoré sú preň bolestivé. Vtedy je potrebné navštíviť veterinára, ktorý posúdi stav chrupu a ďasien a odporučí vhodnú liečbu. Po vyšetrení lekár rozhodne o ďalšej liečbe. Môže to byť v prvom rade zavedenie antibiotika a protizápalových liekov a až potom postup na odstránenie zubného kameňa a povlaku, alebo sa okamžite rozhodnúť pre sanitáciu ústnej dutiny.

Žiaľ, často sa stáva, že po odstránení zubného kameňa je potrebné odstrániť aj niekoľko zubov, ktoré držali len na usadeniny. Potom sú pod nimi už len kuriozity: abscesy, rozpadávajúce sa kosti ... ďalších podrobností vás možno ušetrím. Potom pacient potrebuje ďalšiu antibiotickú liečbu.

Jedným z najčastejších argumentov medzi ošetrovateľmi zvierat proti ústnej sanitácii je anestézia zvieraťa. Väčšinou sa potom doktorovi povie, že u staršieho psa alebo mačky je to vysoké riziko a on si tieto zuby nejako poradí. Ale ako som už spomenul, paradentóza sa neobmedzuje len na zuby. Vynechám tu problematiku chronickej bolesti, ktorú takýto stav spôsobuje. A to, že zviera stále absolútne žerie, nie je argument, že ho nič nebolí.

Ukázalo sa, že baktérie povlaku sa podieľajú na myokarditíde, ktorá môže byť smrteľná alebo, častejšie, trvalé poškodenie srdcového svalu. Je tiež dokázané, že ochorenie parodontu komplikované baktériami môže viesť aj k bakteriálnemu zápalu pľúc, cukrovke a nízkej pôrodnej hmotnosti. Okrem toho baktérie žijúce v biofilme alebo toxíny, ktoré produkujú, sa môžu šíriť po tele spolu s krvným obehom.

Anestézii zvierat by mal predchádzať krvný test primeraný veku. Na základe testov sa určí výber vhodnej schémy anestézie, aby bola pre pacienta čo najbezpečnejšia. V súčasnosti majú lekári širokú škálu anestetík. Po vykonaní sanitácie ústnej dutiny môžete začať zvykať zviera na čistenie zubov podľa danej schémy.

Iné spôsoby starostlivosti o zuby

Po prvé, správne jedlo. Domáce zvieratá by nemali jesť sladkosti, chlieb a lepkavé potraviny, ktoré sa lepia na zuby. Samozrejme, v zdravotných stavoch existujú výnimky, ale to vždy určí lekár. Psy a mačky by mali mať vždy prístup ku kvalitnému suchému krmivu.

Po druhé, správne hryzátka. Dnes sú ich na trhu stovky. Pri výbere hryzátka nezabúdajte, že obsahuje prírodné zložky.

Po tretie, poraďte sa so svojím lekárom. Ústna dutina zvieraťa by sa mala vyšetrovať raz za šesť mesiacov. To umožňuje včasné odhalenie zmien a ich liečbu.

Tekutiny, gély, špeciálne potraviny. Všetky tieto produkty pomáhajú udržiavať ústnu hygienu, no nič nenahradí každodenné mechanické čistenie zubov. Princíp je rovnaký ako v humánnej stomatológii. Je tiež potrebné pripomenúť, že nepríjemný zápach je niekedy aj príznakom systémového ochorenia. Objavuje sa pri gastritíde, zlyhaní obličiek, ochoreniach dýchacích ciest. Preto sa oplatí konzultovať svoje podozrenia s veterinárom. V prípade mačiek existujú aj zložitejšie ochorenia parodontu, ktoré si vyžadujú špeciálny prístup. Môžu sa objaviť u mačiek v mladom veku. Potom sa v terapii používa komplexná liečba a postup sa individuálne dohodne s lekárom.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.