40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Trpasličí králik - čo by nemal jesť?

Pokiaľ ide o exotické zvieratá (vrátane králikov chovaných ako domáce zvieratá), najlepším pravidlom je kŕmiť ich podľa toho, čo jedia v prírode. To si od majiteľa vyžaduje, aby mal základné vedomosti z biológie daného druhu zvieraťa. Trpasličí králik by určite nemal jesť citrusové plody, banány a sladkosti. Strava králika by taktiež nemala obsahovať žiadne ovocie, ktoré je typické pre naše podnebie, kvôli vysokému obsahu jednoduchých cukrov. Strava králika by mala byť čisto rastlinná. Zatuchnuté seno podozrivej kvality či so zreteľným zápachom plesne, nie je nevhodné na konzumáciu.

Dva mladé miniatúrne králiky sedia medzi trávou a sedmokráskami. Jeden z nich konzumuje sedmokrásky.

Kŕmenie trpasličieho králika

Mliečne výrobky taktiež nesmú byť zahrnuté v jedálničku králika. Výnimkou sú novorodenci králikov bez matky. Náhradnú zmes však vtedy musí pripraviť veterinár pre exotické zvieratá alebo zodpovedný a dôveryhodný chovateľ. Kravské mlieko je zakázané pri chove králičích novorodencov kvôli vysokému obsahu laktózy.

Ak zviera trpí chorobami krmivo prispôsobí veterinár podľa stavu zvieraťa. Pri kŕmení králikov v pokročilom veku treba brať do úvahy niekoľko vecí. Staršie králiky mávajú narušený čuch a chuť. Vtedy je dobrí zmeniť ich krmivo tak, aby sa vylepšila jeho chuť a malo intenzívnu vôňu. V pokročilom veku tiež dochádza k oslabeniu a strate svalovej hmoty, preto by sa malo vzhľadom k tomu zvýšiť množstvo bielkovín a energie dodaných v strave. Starším králikom je potrebné stimulovať ich aktivitu.


Akú zeleninu je najlepšie podávať králikom?

Odporúčaná zelenina je mrkva, cuketa, zeler, jemná paprika a koreňová zelenina.

Jedlé rastliny ako sú ďatelina, žerucha, púpava.
Zelené listy: listy mrkvy, mäta, listy brutnáku lekárskeho, listy púpavy lekárskej, listy lesných jahôd a jahôd.

Pri nákupe rastlín a listov je dobré najskôr vziať organické plodiny.

Dva králiky chcú jesť jednu mrkvu. Čerstvá mrkva je u králikov veľmi obľúbená a je dokonalým doplnkom ich jedálnička.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok