40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Morča - čím a ako ho kŕmiť? Akým chybám sa treba vyhnúť?

Kŕmenie morčaťa nie je nijako zvlášť komplikované, vyžaduje si však určitú kontrolu. Dôležitý je pevne stanovený čas jedla, rovnako ako výber správnych produktov a vyhýbanie sa škodlivým potravinám, ako sú fazuľa, zemiaky alebo mlieko.

Výživa morčaťa by mala byť založená na kompletnom jedle, ako aj na zelenine a sene. Niektoré druhy ovocia môžu byť doplnkom.

  Čo žerie morča?

  Kŕmenie morčaťa by malo byť veľmi premyslené. Je dobré uvedomiť si, že ide o zviera, ktoré pri zle vyváženej strave môže trpieť problémami s tráviacim systémom. Aby ste sa im vyhli, musíte mať pod kontrolou, čo žerie morča a v akom množstve. Je nevyhnutné zaviesť vyvážený výživový plán a obmedziť počet ovocie v jeho jedálničku. Vďaka tomu sa dá vyhnúť mnohým problémom spojeným s tráviacimi ťažkosťami. Jedlo podávané morčaťu by malo byť dobre naplánované, čo zlepší zdravie vášho domáceho zvieraťa a predĺži jeho život. Základom kŕmenia je samozrejme kvalitné krmivo, so špeciálnym zložením pre morčatá. Je potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu, dávať pozor na to, aby ste zvieraťu nedávali príliš veľké ako aj príliš malé porcie.

  Morča - výživa

  Výživa morčaťa však nepolieha len na jeho kŕmení hotovým jedlom. Musíte pamätať aj na čerstvé seno. Je potrebné mu každý deň dopriať porciu čerstvých rastlín, vďaka čomu môžete svojmu miláčikovi doplniť potrebné vitamíny. Rôzne druhy zeleniny sú tiež spôsobom na reguláciu práce citlivého tráviaceho systému morčaťa. Malé morčatá milujú ovocie, jablká alebo hrušky. Musíte však byť opatrní, pretože tieto plody obsahujú veľa cukru a príliš vysoká dávka môže byť pre vášho domáceho miláčika škodlivá. Ovocie by sa malo do stravy morčaťa pridávať iba ako doplnok nie ako jeho základ. Medzi zdravé a úplne bezpečné maškrty pre morčatá patria:

  · šalát,

  · mrkva,

  · brokolica.

  · špenát,

  · paradajka,

  · cviklová repa,

  · uhorky,

  · kvaka,

  · zeler,

  · paprika,

  · petržlen,

  · reďkovkové listy.

Strava morčiat by mala byť bohatá na vitamín C, pretože organizmus zvieraťa si ho nedokáže sám vyrobiť.

Čo by morča nemalo jesť?

Strava morčiat by mala byť bohatá na produkty obsahujúce vitamín C, pretože organizmus zvieraťa si ho sám nedokáže vyrobiť, takže ak ho váš miláčik neje dostatočne veľa, môže mať nedostatky tohto vitamínu. Z tohto dôvodu sa neodporúča kŕmiť morčatá krmivom pre králiky, pretože nemá všetky vitamíny a minerály, ktoré sú pre neho potrebné. Vitamín C môže byť doplnený tým, že morčaťu dáte kôpor a bazalku, je však lepšie investovať do kvalitného krmiva.

Morčatá by tiež nemali konzumovať výrobky s príliš vysokým obsahom vápnika - preto sa im neodporúča dávať tiež lucernu. Mali by ste sa tiež vyhnúť hotovým pochúťkam, ktoré zvyčajne obsahujú veľa sacharidov a tie často prispievajú k poruchám trávenia.

Bez ohľadu na vek, zdravie a vývoj morčaťa by sa morča nemalo kŕmiť fazuľou, ktorá by mohla byť pre morča jedovatá. Neodporúča sa tiež podávanie kapusty, zemiakov a cibule. Podobne škodlivé môže byť aj podávanie mlieka. Tento nápoj môže zapríčiniť u morčiat hnačky

Morča by sa nemalo kŕmiť fazuľou, kapustou, zemiakmi, mliekom a cibuľou. Tieto výrobky sú pre morča škodlivé a môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti.

Základné princípy kŕmenia a starostlivosti o morčatá

Morčatá by mali jesť predovšetkým čerstvé nespracované jedlo s primeraným obsahom vitamínov a minerálov. Nemali by ste im dávať starú zhnitú zeleninu, pretože tráviaci systém týchto zvierat je mimoriadne citlivý a takáto strava môže veľmi rýchlo viesť k vážnym problémom so zdravím. Z rovnakého dôvodu sa ich strava nesmie drasticky meniť.

Najlepšie je kŕmiť ich trikrát denne v stálych hodinách. Stáva sa, že zvyknutie si na kŕmenie o stálom čase je sprevádzané charakteristickým škrekotom, keď sa blíži čas jedenia. Tiež by ste nemali zabúdať na to, aby morča malo stály prístup k čerstvej vode.


Laura Buganská