40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Testovanie koronavírusu – môžete otestovať svojho psa a mačku na Covid?

Koronavírus SARS-CoV-2 sa prvýkrát objavil vo Wu-chane v Číne v roku 2019, ale rýchlo sa rozšíril do ďalších krajín po celom svete.

Postupom času vírus zmutoval a symptómy ochorenia sa stali rôznorodejšími a nešpecifickejšími. Z času na čas sa objavia správy o zvieratách, ktoré sa nakazia od ľudí, a správa o zabíjaní norkov paralyzovala väčšinu milovníkov zvierat. Bolo takéto drastické rozhodnutie správne a opodstatnené? Máme sa začať báť o našich domácich miláčikov? Aký osud čaká psov a mačky počas pandémie koronavírusu?

Vedci sa stále snažia nájsť skutočnú odpoveď na tieto otázky. Doteraz sa nám darilo podporovať ošetrovateľov zvierat vytvorením antigénových testov na koronavírus u psov a mačiek. Takéto testy sú prospešné aj pre veterinárov.

Koronavírus u zvierat - epidémia covidu

Covid je ľudské ochorenie a samotný vírus sa prenáša kvapôčkovou cestou a v menšej miere aj kontaktom s povrchmi, na ktorých sa vírus vyskytuje – najmä s hladkými. Nedávne štúdie však ukazujú, že v špeciálnych prípadoch je možný prenos vírusu z infikovanej osoby na zviera. Podľa všetkých údajov domáce zvieratá neprispievajú k šíreniu vírusu medzi ľuďmi.

Naši psi a mačky sú vzhľadom na svoj životný štýl najzraniteľnejší. Pri neustálom kontakte s infikovanými ľuďmi alebo predmetmi je možný prenos vírusu zrejmý. Najčastejšie však ľudský vírus nespôsobuje zvieratám väčšie zdravotné komplikácie a infekcia prebieha bez príznakov.

V apríli 2020 bola zistená infekcia u tigrov a v januári 2021 boli hlásené prípady u goríl v Zoo v San Diegu. Zvieratá sa nakazili od chovateľov v zoo.

Najznámejšou bola detekcia koronavírusu u noriek, pretože viedla k zabitiu všetkých zvierat na farmách po celej krajine.


Koronavírus mačiek a psov

Mačky sú vystavené vysokému riziku nákazy koronavírusovým ochorením, no ide o iný typ vírusu ako ten, ktorý je nebezpečný pre ľudí. Koronavírus mačiek je spôsobený vírusom alfa, ktorý spôsobuje infekčnú peritonitídu (FIP). Ľudský koronavírus je beta variant.

V prípade psov spôsobuje koronavírus dýchacie problémy - najmä infekčnú tracheobronchitídu, psí kašeľ.

U mladých zvierat existujú enterické koronavírusy, spôsobujúce črevné infekcie, hnačky, vracanie. Enterické koronavírusy sú jedinečné pre každý druh a nemôžu byť prenosné medzi druhmi.

Koronavírusy sa vyskytujú aj u hospodárskych zvierat – hovädzieho dobytka a hydiny. Ide o odrodu gama alebo alfa a pre človeka nie sú nebezpečné. U hospodárskych zvierat spôsobujú ochorenia tráviaceho alebo dýchacieho systému, napríklad infekčnú bronchitídu.

Testy na koronavírus u psov a mačiek

Testy na Covid na zvieratách sú novinkou, objavili sa začiatkom roka 2021. Umožňujú odhaliť koronavírusy u psov, mačiek, fretiek a koní. Nedetekujú SARS-CoV-2 u ľudí.

Výsledky dôkladnej štúdie boli sprístupnené vo februári a zahŕňali 5 000 zvierat s respiračnými príznakmi zo 17 rôznych krajín. Žiadny z testovaných psov, mačiek a koní nebol infikovaný koronavírusom. Takéto údaje môžu naznačovať, že prípady infekcie vášho domáceho maznáčika sú izolované.

Vo februári bolo v Soule zavedené testovanie na koronavírus na zvieratách ako pomoc v boji proti epidémii. Chovatelia, ktorí si všimnú znepokojujúce príznaky u psov alebo mačiek, môžu svojich miláčikov vyšetriť na koronavírus.

Symptómy, ktoré sú indikáciou pre test, sú:

vracanie

hnačka

dýchacie ťažkosti

kašeľ

Ďalšími dôvodmi na testovanie vašich domácich miláčikov sú situácie, keď:

zdravotný stav zvieraťa nie je normálny a iné infekcie veterinári vylúčili

zviera žije v dome, kde je osoba s pozitívnym testom na koronavírus

Testy na koronavírus zvyšujú aj bezpečnosť veterinárnych lekárov a všetkých ľudí pracujúcich na klinikách. Testovanie zvierat pred zákrokom alebo návštevou zníži riziko prenosu vírusu na zamestnancov, ako aj rýchle informovanie majiteľov nakazených miláčikov.

Testy na Covid na zvieratách sú zatiaľ dostupné v Južnej Kórei, Kanade a USA.

Testy na Covid a karanténa zvierat

Okrem toho výsledok testu v prípade ľudí znamená izoláciu a pre rodinných príslušníkov - karanténu. A čo psy a mačky? Prítomnosť koronavírusu neznamená ich úplnú izoláciu. Je to spôsobené tým, že nie sú hrozbou pre ľudí a ich majiteľov. Dodatočný výsledok testu však znamená 14-dňovú karanténu domáceho maznáčika. V prípade mačiek to nie je zaťažujúca vyhláška, so psami je problémov viac. Neschopnosť ísť von na prechádzku bráni psom uspokojovať ich fyziologické a behaviorálne potreby. V byte psa je potrebné zaviesť pestrosť a zamestnať psa domácimi činnosťami. V prípade defekácie - bude potrebné urýchliť učenie sa používať pelech alebo špeciálne podložky.


Karolína Luščíková