40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Štyri jedovaté rastliny pre králiky, škrečky a iné hlodavce

Ak máte to šťastie, že vlastníte hlodavca, či už je to škrečok, morča alebo domáca myš, potom musíte vedieť, že niektoré rastliny, ktoré pravdepodobne pestujete alebo bežne kupujete sú pre vašich zvieracích priateľov (a občas aj pre vás) jedovaté. Zoznámte sa s rastlinami, ktoré sú jedovaté pre hlodavce – tu je najnebezpečnejšia štvorka.

Rastliny, ktoré sú jedovaté pre zvieratá aj ľudí

Príroda je fascinujúca ale má aj temnú stránku. Aj oheň vás v chladný večer príjemne zahreje, ale pri neopatrnosti dokáže aj popáliť. Dve tváre prírody sa prejavujú aj vo svete rastlín. Niektoré nás tešia svojou krásou, no zároveň pri konzumácii ohrozujú naše zdravie a život a sú škodlivé aj pre domáce zvieratá. Tiež sa neraz stáva, že tá istá rastlina lieči a zároveň zabíja. Všetko závisí od spotrebovanej dávky, časti alebo spracovania rastliny.

Jedovaté rastliny pre hlodavce a králiky

Potkany, myši a škrečky sú bylinožravce, ktoré milujú hryzenie listov, stoniek a koreňov rastlín. Naši domáci miláčikovia sú šikovní, no žiaľ, nie vždy rozpoznajú jedlo, ktoré môže byť pre ne jedovaté. Jedovaté rastliny sú nebezpečné, pretože obsahujú toxické látky. Toxín môže byť prítomný v celom tele rastliny alebo v jednotlivých častiach (napríklad v koreňoch, ktoré by si naša myška veľmi rada pohrýzala). A nie je to sranda, pretože nejde len o prechodné hnačky, apatiu či zvracanie (príznaky otravy hlodavcami), ale dokonca aj o smrť domáceho maznáčika, ku ktorej môže dôjsť v dôsledku požitia toxínu.

Prečo sú rastliny jedovaté

Rastliny sú jedovaté z jednoduchého dôvodu. Ide o ich obranný mechanizmus, ktorý ich chráni pred zjedením alebo poškodením a zabezpečuje ich prežitie! Jedovaté obranné látky rastlín sú napr.:

 • glykozidy
 • alkaloidy
 • saponíny

Príznaky otravy hlodavcov a králikov

Príznaky otravy hlodavcov a ich intenzita závisia okrem iného aj od druhu, množstva a časti skonzumovanej jedovatej rastliny. Najčastejšími príznakmi sú:

 • akútna hnačka
 • ťažkosti s dýchaním (v dôsledku popálenín horných dýchacích ciest alebo problémov so srdcom)
 • zvracanie
 • slabosť, apatia
 • triaška, kŕče
 • krv v stolici
 • zástava srdca
 • nedostatok chuti do jedla
 • vodnaté oči
 • smrť

Angorský králik s kvetmi a bylinkami.

Čo robiť, keď vidíme, že náš domáci miláčik prežúva jedovatú rastlinu? Okamžite sa pokúste odstrániť zvyšky toxickej potravy z jeho úst. Naša rýchla reakcia dokáže minimalizuje množstvo jedu, ktoré sa dostane do tela hlodavca. Naše rýchle reflexy mu môžu dokonca zachrániť život! Druhým krokom v prípade otravy hlodavcov je okamžitá návšteva veterinára.

Jedovaté rastliny pre králiky, škrečky a iné hlodavce

Kľudne sa stavíme, že máte doma alebo na balkóne aspoň jednu nebezpečnú rastlinu, ktorá môže vášmu zvieratku ublížiť a ani o tom neviete. Ak to tak nie je, ste jednou z mála výnimiek! Každopádne, teraz vám odporúčame, aby ste sa oboznámili s temnou stránkou niekoľkých populárnych rastlín. Predstavíme vám 4 rastliny jedovaté pre hlodavce, ktoré často pestujeme doma či na záhradách.

Tulipán

Áno je to tak! Tulipány sú nádherné kvety, ktoré nájdeme v mnohých krásnych farbách a domácnostiach. Poznáme tisíce druhov a ich okvetné lístky často zdobia dezerty, zmrzlinu či torty. Pohľad na tulipány vyvoláva radosť! Ich sladká vôňa je omamná a občas aj relaxačná. Preto je také ťažké uveriť, že tulipán obsahuje toxické látky. Nie všetky tulipány sú však také nebezpečné. Okvetné lístky tulipánu, ktoré používame v už spomínanej kuchyni, sú bezpečné. Avšak ostatné časti tulipánu obsahujú toxíny a hlodavec by sa k ním nemal vôbec približovať! Obsahujú totiž škodlivé alkaloidy a glykozidické zlúčeniny. Najvyššia koncetrácia toxínov je v cibuľke! Môže jedenie tulipánovej cibuľky ublížiť aj ľuďom? Áno. Poznáme záznamy o otrave detí, ktoré v škôlke dostali polievku s cibuľkami tulipánov. Cibuľka tulipánu pripomína jedlú cibuľu a omylom skončila v črepníku namiesto klasickej cibule! Ak pestujete tulipány alebo máte radi rezané kvety ako ozdobu vášho domova, dajte si pozor, aby váš hlodavec nevidel tieto kvietky ako príležitosť na maškrtu alebo hračku.

Šafrán

Šafrán patrí medzi kvety, ktoré prinášajú vôňu jari. Pri pohľade na ich zlaté či fialové hlávky vieme, že studená a sivá zima je už za nami a je čas otvoriť naše detské srdcia pomaly sa blížiacemu letu. Šafrán je krásny, ale aj veľmi nebezpečný pre hlodavce. Obsahuje totiž kolchicín a na rozdiel od tulipánu, ktorého okvetné lístky sú neškodné, šafrán ma toxín ukrytý aj vo svojom okvetí.

Oleander

Oleander je rastlina, ktorá často zdobí naše balkóny, terasy a byty. Je krásny, no jedovatý pre hlodavce. Kvety oleandra kvitnú od mája do septembra. Sú biele, ružové, fialové alebo červené. Rastlina je nádherná, ľahko sa pestuje, avšak pri nechcenom požití je mimoriadne nebezpečná. Ak máte doma hlodavca, mačku či psa (nehovoriac o malom dieťati), po oleanderi v záhradkárstve ani nepozerajte. Nie nadarmo sa v minulosti sa listy oleandra používali na otravu potkanov.

Oleander je škodlivý pre ľudí aj zvieratá. V minulosti, keď poznatky o oleandri neboli také rozšírené, boli zaznamenané početné otravy detí a zvierat touto rastlinou. Požitie aj malého úlomku listu po 2-3 hodinách môže viesť až k smrti.

Celá rastlina je jedovatá, pretože všetky jej časti obsahujú zdraviu škodlivé glykozidy a alkaloidy ovplyvňujúce činnosť srdca. Oleander je škodlivý iba pri konzumácii. Samozrejme je bezpečné sa ho dotýkať, ovoniavať ho a obdivovať.

Konvalinka

Konvalinka zaujme svojou sladkou vôňou a nevinným vzhľadom. Tento jemný kvet avšak obsahuje veľmi škodlivé látky, ktoré sú nebezpečné najmä pre hlodavce. Možno vás to prekvapí, ale v Nemecku v roku 2014 uznali konvalinku za jedovatú rastlinu.

Konvalinka vo všetkých svojich častiach obsahuje toxické zlúčeniny, takzvané srdcové glykozidy, ale aj saponíny a fenolové kyseliny. Ako už názov napovedá, glykozidy ovplyvňujú činnosť srdca. Konzumácia konvalinky uškodí ako ľuďom (pozor na deti), tak aj zvieratám vrátane vášho hlodavca. Príznaky otravy sú u ľudí a našich zvieracích priateľov podobné, tu sú najčastejšie z nich:

 • hnačka
 • nevoľnosť
 • problémy so srdcom
 • problémy so zrakom

Ak uvidíte svojho hlodavca žuť napríklad stonku konvalinky, okamžite mu ju vyberte z úst a ponáhľajte sa k veterinárovi.

Ako chrániť králiky a hlodavce pred otravou

Ak chcete svojho miláčika ochrániť pred otravou, odstráňte z bytu, domu či záhrady nebezpečné rastliny. Ak si však chcete predsa len vyzdobiť domov tulipánmi či oleandrami, musíte bezpodmienečne zabezpečiť, aby ich neochutnali hlodavce. Keď odídete z domu a na stole sú tulipány, zatvorte presilovú svojho domáceho maznáčika do klietky pre hlodavcov.

Dôležité je postarať sa aj o hračky pre hlodavcov. Najčastejšie zviera nesiaha po nebezpečnej rastline od hladu, ale zo zvedavosti, potreby škrípať zubami, niečo hrýzť alebo tiež z nudy! Ak svojmu miláčikovi zaobstaráte vhodné hryzadlá, ktoré sa mu postarajú o zúbky a využijete ich aj pri spoločnej hre, odpútate ho od rastlín.

Ako hryzadlá skvele poslúžia aj tyčinky z ovocného stromu, ktoré môžete poskrývať do skrýš a tunelov, čím zvýšite šancu, že o ne bude mať zvieratko väčší záujem. Samozrejme, žuvacie hračky úplne neodstránia riziko zjedenia rastliny, ale určite ho znížia. Stravu hlodavcov sa oplatí obohatiť o maškrty pre hlodavcov, napríklad granulované krmivo, ktorého forma je vhodná na obrusovanie ich zubov.

Tulipán, šafrán, oleander a konvalinka samozrejme nie sú jediné rastliny, ktoré sú pre hlodavce jedovaté. Nebezpečných rastlín je oveľa viac a oplatí sa ich poznať, ak máte doma kamaráta hlodavca.

Dominika Tarnacka

Pozri aj: Trpasličí králik - čo by nemal jesť?