40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Sterilizácia alebo nie? Veterinár navrhuje

Na zozname výhod a nevýhod sterilizácie majú výhodu najmä z medicínskeho hľadiska tie prvé. Keď veterinár presviedča majiteľa, aby podstúpil operáciu, padajú heslá ako pyometra, rakovina, ochorenia prostaty, aj o dva roky dlhší život atď. Pre mnohých je to len málo zrozumiteľný výklad, no ľudia, ktorí takéto ochorenia zažili v ich miláčik môže dosvedčiť, že nie sú tam len prázdne reči a veľa utrpenia a často aj príčina smrti ich štvornohých kamarátov. Aké choroby teda sučke hrozia, ak nepodstúpi sterilizáciu? Pyometra je nebezpečné ochorenie, ktoré, ak nie je včas liečené, vedie k úhynu sučky alebo mačky. Majitelia často prídu k veterinárovi príliš neskoro a zviera sa už napriek ich snahe nedá zachrániť. Je potrebné zdôrazniť, že jedinou účinnou metódou liečby je sterilizácia, ale musí byť vykonaná na ťažko chorom zvierati, čo znamená, že samotná anestézia môže viesť k smrti a odstránená maternica sa naplní hnisom a existuje riziko jeho vyliatia do brušnej dutiny je vysoká. Vyššie uvedené nádorové ochorenia sučiek sa týkajú tak vnútorných reprodukčných orgánov, ako sú vaječníky a maternica, ako aj hrebeňa mliečnej žľazy, ktorý postihuje takmer polovicu nesterilizovaných sučiek, z ktorých veľká časť je vysoko zhubná. V prípade rakoviny to končí aj operáciou chorého domáceho maznáčika. Všetkým týmto ochoreniam na 100% predchádza sterilizácia (v prípade rakoviny skléry mliečnej žľazy ju treba sterilizovať ešte pred pubertou), pretože sa pri nej odstraňujú vaječníky aj maternica. Fantómové tehotenstvá, ktoré trápia nás aj nášho miláčika, sa dajú plne eliminovať aj sterilizáciou. Pozitívom je, že by ste mali uvažovať aj nad tým, že by ste sebe, ale aj žene či žene ušetrili nepríjemnosti ich plodných období. Čo sa vyskytuje dvakrát do roka u psov a ešte častejšie u mačiek. Samice oboch druhov sú potom nervózne a často utekajú, čo môže mať za následok zmiznutie alebo zrazenie autom. So sterilizovanou fenkou môžete zabudnúť na problematické prechádzky a nechcené potomstvo.


Mačky a mačiatka by mali byť kastrované. Kastráciou jednej mačky môžete zabrániť narodeniu až 100 nechcených mačiatok.Treba spomenúť aj pozitíva samčej kastrácie. Hrozí im aj rakovina pohlavných orgánov a obzvlášť znepokojujúce sú ochorenia prostaty. Dôležitým argumentom pre liečbu je psychická stabilizácia psov a mačiek. Tým sa znižuje ich agresivita a eliminuje sa riziko boja o samičku. Kastračná liečba robí samcov oddanejšími a zameranými na ľudí. Znížime tak aj riziko dopravných nehôd a znížime sklony k vandrovaniu. U samcov trápi najmä značenie terénu a pri pohlavnej zrelosti môže byť zápach moču najmä v byte neznesiteľný. Kastrácia v mladom veku je obzvlášť účinná, aby sa zabránilo vzniku zlých návykov.

Aké sú nevýhody kastrácie a sterilizácie?

Je čas spomenúť nevýhody sterilizácie a kastrácie. V prvom rade je tu riziko spojené s anestéziou, ale to je marginálny problém a predchádzajúce vyšetrenie domáceho maznáčika pomáha znižovať nebezpečenstvo. Ďalej treba počítať so zvýšeným sklonom k nadváhe, ktorému sa dá vyhnúť vhodnou stravou. Asi 2-3% sterilizovaných sučiek trpí inkontinenciou moču, ktorá sa môže objaviť aj niekoľko rokov po zákroku. Takýto stav vyžaduje podávanie preparátov obmedzujúcich problém.

Ako vidíte, zoznam výhod je mnohokrát dlhší ako zoznam nevýhod. Je teda ťažké nesúhlasiť s tým, že tento typ liečby je veľmi dobrým riešením, ktoré pomáha našim miláčikom užívať si dlhší a pokojnejší život. Najzdravšie je však urobiť tento krok už v mladom veku, pred pubertou. Mladé zvieratá lepšie znášajú anestéziu a zákrok je potom zvyčajne oveľa efektívnejší. Zároveň by ste nemali venovať pozornosť textom ako „fenka by mala mať raz šteniatka“ alebo „môj pes po kastrácii stratí osobnosť a charakter“, to sú len mýty, ktoré s realitou nemajú veľa spoločného. , a ak snívame o šteniatkach, oplatí sa zájsť do najbližšieho útulku, kde určite nájdeme bábätká hľadajúce milujúce domovy.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Dorota Joskovjaková

Samce aj samice by mali byť kastrované. Všetky zvieratá. Táto liečba zabraňuje mnohým chorobám.