40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Starostlivosť o šteňa - niekoľko užitočných rád

Ako sa starať o šteniatko? Kľúčovými prvkami sú výchova, kŕmenie, starostlivosť, spánok a starostlivosť o zdravie. Majitelia však musia pamätať o tom, že každý psík je iný. Má individuálne potreby, preferencie a temperament, ktorý by mal byť braný do úvahy.

Starostlivosť o šteniatko je skutočnou výzvou. Mláďatká sú oddelené od matky a ocitnú sa v novom prostredí. Ak psík bude správne cvičený od prvých spoločných chvíľ, výsledkom bude jeho správny vývoj a zdravie. Nesmieme zabudnúť na výchovu psa - socializáciu a učenie vykonávania povelov.

Kvalita starostlivosti o šteňa určuje následné správanie psov a určuje duševné a fyzické zdravie zvieraťa.

Ako sa starať o šteniatko?

Starostlivosť o šteňa (maltezák, yorkhire, shih tzu alebo iné plemeno psa) do značnej miery určuje duševný a fyzický vývoj zvieraťa. Je vhodné premýšľať o tom, ako sa starať o šteniatko vopred a pripraviť na to výbavu. Jej súčasťou by malo byť predovšetkým príslušenstvo na prechádzky, odpočinok, hranie a jedenie. Je to spôsobené tým, že malý pes väčšinou spí, je, chodí na prechádzky a hrá sa.

Starostlivosť o šteňa - kŕmenie a zdravie

Jednou z najdôležitejších povinností psovoda je kŕmenie. V adaptačnej fáze by sa šteniatku malo podávať jedlo, ktoré sa podávalo v chovateľskej stanici. Ak chcete zmeniť jedlo, nezabudnite ho zavádzať postupne, to znamená zmiešať ho s tým, ktoré sa doteraz používalo, a meniť pomery v nasledujúcich dňoch. Všeobecne sa uznáva, že do veku 14 týždňov by sa psovi malo podávať 4-5 jedál denne, potom 3-4 a potom 3 až do veku 6 mesiacov. Najlepšie je však množstvo a kvalitu jedla konzultovať s veterinárom. Počas prvých mesiacov života sa psy neodporúča kúpať. Keď sa umažú je možné ich utrieť vlhčenou utierkou. Vaše šteniatko musí mať zdravotnú kartu, pravidelne očkovania a odčervenie, a v prípade, že zvieratku nebude dobre, je potrebné vyhľadať lekára.

Šteňatá trávia veľa času spánkom, je to prirodzený reflex a potreba dlhých hodín spánku časom klesá.

Spánok a hra so šteniatkom

Ako zaobchádzať so šteniatkom? Pamätajte si, že šteniatka sa rovnako ako deti radi hrajú. Mali by im byť poskytnuté hračky zodpovedajúce veku. Hra trénuje duševnú bystrosť, rozvíja inteligenciu, zmysly a jednoducho robí šteniatko šťastným. Psy tiež potrebujú pravidelné cvičenie, ktoré pomáha udržiavať ich kondíciu, podporuje fyzický vývoj, predchádza obezite a vybíja energiu. Majitelia musia pamätať o tom, že trávenie času so zvieraťom pri akýchkoľvek činnostiach spevňuje puto.

Malý pes trávi väčšinu času spánkom, preto by ste mu mali poskytnúť primerané podmienky na odpočinok. Základom je pelech a jeho umiestnenie. Na výber sú rôzne druhy pelechov a pri ich výbere dbajte na kvalitu a veľkosť. V počiatočnej fáze života sa neoplatí investovať do sofistikovaných, pretože šteňa je v štádiu intenzívneho hryzenia. Pelech si to určite odnesie. Pelech by mal byť umiestnený na mieste, ktoré zaisťuje pokoj. Najlepšie je tiché a odľahlé miesto, kde bude pes môcť pozorovať, čo sa okolo vás deje. Nezabudnite si zabezpečiť zásuvky, káble a ďalšie veci, ktoré by pri pohryzení mohli šteňaťu ublížiť.

Šteňa - ako ho vychovať?

Jednou z hlavných otázok, ktoré si majitelia kladú je spôsob, ako vychovávať šteniatko tak, aby sa neskôr zabránilo problémom. Po oddelení šteňaťa od matky je majiteľ zodpovedný za socializáciu a učenie zvieraťa. Dôslednosť pri stanovovaní pravidiel je kľúčová, najmä pokiaľ ide o správanie, ktorému sa chceme v budúcnosti vyhnúť. Konsolidácia požadovaného správania a eliminácia nežiaduceho rozhodujú o dobrej výchove šteniatka. Výchova šteniatka doma by mala byť založená najmä na trpezlivosti, dôslednosti, vytrvalosti a pravidelnosti. Odporúča sa učenie s pozitívnym posilňovaním. Na tento účel je dobré použiť obľúbené hračky a pochúťky vášho domáceho miláčika.

Dôležitú úlohu pri tréningu hrá čas. Učenie by sa malo začať od prvých týždňov života vášho miláčika. Začiatok sa môže uskutočniť v 2. mesiaci. Najlepšie je začať s tréningom čistoty, privolaním alebo voľnou vôdzkou. Rovnako dôležitý je aj tzv. výcvik samoty, kde sa pes učí zostať doma sám. Okrem toho je dôležité naučiť šteňa, kde má spať a čo nesmie robiť. Tieto povely budú veľmi potrebné v ďalšom nažívaní doma so psom. Postupným dospievaním môžete rozšíriť rozsah svojho tréningu.

Laura Buganská