40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Slávne psy - poznáte ich všetkých?

Lassie, Szarik, Reksio, Pankracy sú známi psi z filmov a rozprávok, ktorých príbehy sme neraz sledovali so zatajeným dychom. Títo známi psi sa pohybujú, zabávajú, učia a sú ďalším dôkazom toho, že zvieratá sú pre nás veľmi dôležité a že bez nich by život nebol taký istý. Vypočujte si príbehy o niektorých slávnych zvieracích hrdinoch. Tiež sa dozviete o hlavných charakteristikách plemien reprezentovaných týmito slávnymi psami z rozprávok a filmov.

Lassie - dojímavý príbeh o priateľstve a slobode

Každý, kto videl film "Lassie Come Back!" neraz vyronil pred obrazovkou niekoľko, aj niekoľko desiatok sĺz. "Lassie, vráť sa!" je dojímavý príbeh o priateľstve, vernosti a nezlomnosti dvoch hlavných postáv, sučky Lassie a malého chlapca Joea.

"Lasse, vráť sa!" je príbeh, ktorý bol prvýkrát napísaný na papier a vydaný v roku 1940 ako román. Autorom knihy je Erick Knight, americký spisovateľ. "Lassie, vráť sa!" čoskoro sa stal bestsellerom a stal sa trvalou klasikou literatúry pre deti a mládež.

Nie náhodou autor románu obsadil do hlavnej úlohy škótskeho ovčiaka. Poznal toto plemeno dobre a obdivoval múdrosť kólií, pretože ich sám choval na farme, ktorú s manželkou Jere kúpili v Pensylvánii. Bohužiaľ, Erick Knight tragicky zahynul pri havárii lietadla ako vojak americkej armády. Dráma sa odohrala v roku 1943. V tom istom roku vyšla prvá filmová adaptácia jeho románu.

Škótsky ovčiak Lassie, najznámejší pes 20. storočia!Príbeh slávneho psa Lassie

Celebrity Lassie je sučka, ktorá žila s rodinou Carracloughovcov. Pes miloval všetkých v dome, ale jeho najväčšou láskou bol dvanásťročný chlapec menom Joe. Fenka o štvrtej čakala na svojho kamaráta pred školou, kým...

Zlé a ťažké rozhodnutie

Nanešťastie sa rodina Carracloughovcov dostala do problémov, keď Joeov otec Sam prišiel o prácu v bani. Rodina bola nútená predať svoju milovanú sučku nevrlému princovi Rudlingovi, ktorý bol uchvátený pastierskou krásou. Preto sa jedného dňa pes neukázal v bráne školy. Chlapec bol rozrušený stratou svojho milovaného priateľa.

Slávny pes Lassie a jej nezlomný charakter

Po predaji Lassie niekoľkokrát utiekla od nového majiteľa a vrátila sa k ľuďom, ktorých milovala. Cesta z ďalekého Škótska dopadla obzvlášť dramaticky a plná nebezpečenstiev. Práve vďaka nezlomnosti prejavenej počas tejto cesty sa Joeova kamarátka Lassie pripojila k skupine slávnych psov.

Lessie je škótsky ovčiak

Ťažká cesta k slobode

Cestou domov Lassie vyhladovala a napadli ju ľudia: raz farmár, ktorý jej postrelil labku, ktorý ju surovo bil, a opäť chlapci, ktorí hádzali kamene na psa, keď zápasil s prudkým prúdom rieky. Pri mnohých prekážkach však Lassie stretla aj dobrých ľudí: starali sa o ňu starší ľudia, vďaka ktorým prežila, a pomáhal jej aj cestujúci predavač hrncov Rowlie Palmer.

Napokon statočná Lassie prekročila hranice a vrátila sa domov. Jedného dňa, ako obvykle, Joe, ktorý sa vracal zo školy, uvidel vyčerpaného psa ležať v snehu a verne čakať na chlapca.

Prečo je príbeh Lassie taký dojemný

Tento dojímavý príbeh má šťastný koniec, pretože húževnatý pes sa vrátil k svojej rodine a svojmu priateľovi Joeovi. Fenomén príbehu o slávnom psovi Lassie spočíva v tom, že sa zaoberá nadčasovými hodnotami, akými sú priateľstvo, láska, odvaha, lojalita a sloboda. Pes Lassie je zároveň metaforou pre neochvejné kráčanie za cieľom napriek ťažkostiam. Tento príbeh dáva nádej.

Prečo bol Colt Shepherd vybraný pre Lassie?

Vôbec sa nečudujeme, že hrdinkou najpredávanejšieho románu je kólia. Ide o nezvyčajné plemeno psov, ktoré sa preslávilo vďaka románu a následným filmovým spracovaniam Knightovej knihy. Pozrite sa, aké sú škótske kólie.


Nemecký krátkosrstý ovčiak je známy ako Szarik z filmu Štyria tankisti a pes.

Slávni poľskí psi

Slávnym poľským psom je nepochybne Szarik, hrdina kedysi populárneho televízneho seriálu Štyria tankisti a pes. Szarik je nemecký ovčiak, ktorý sa vyznačuje mimoriadnou odvahou a inteligenciou. Tento slávny pes je členom posádky tanku s príznačným menom Rudy. Rudy je Szarikov domov a štvorčlenná posádka je dôveryhodná skupina priateľov, ktorých Szarik neraz zachráni pred rôznymi problémami.

Szarik bol hercom „na plné ústa“. Dokonca mal svojich dvojníkov: psa Ataka a Spika. Trimmer hral hlavnú postavu.

Postavu Szarika na stránkach svojej knihy vytvoril Janusz Przymanowski. Janusz Przymanowski napísal aj scenár k televíznemu seriálu, ktorý vtedy režíroval Konrad Nałęcki.

To, čo charakterizuje tohto slávneho psa, je veľká lojalita a pripútanosť k majiteľovi. Ideálnym strážcom pastiera bude dôsledná osoba s pomerne silným charakterom. Pes vyžaduje výcvik, pri ktorom môže byť nápomocný klikr a samozrejme maškrty! Zistite viac o plemene nemecký ovčiak.

Existuje nejaký iný slávny poľský pes? Ach áno a on je…


Szarik to pies owczarek niemiecki krótkowłosy.

Slávni psi z rozprávok Reksio

Reksio renovuje, Reksio zdravotná sestra, Reksio detektív, to sú len tri tituly jednej z obľúbených poľských rozprávok, ktorú vášnivo sledovali deti aj niektorí dospelí.

Reksio, známy poľský pes, je hlavným hrdinom animovaného filmu Lechosława Marszałka. Reksio si nepochybne získalo srdcia divákov. Seriál sa vysielal v rokoch 1967-1990, čo je pomerne dlhá doba.

Niektorí ľudia si myslia, že Reksio je kríženec. Nič viac zlého! Je to čistokrvný teriér! Rád kráča po vlastných cestách, hľadá nových priateľov a... dobrodružstvá. Je veľmi odvážny. Pamätáte si, keď zachránil malého latrerka pred únoscom? V reálnom živote psa z rozprávky predstavovala scenáristova sučka Reksio, Trola, hrubosrstý foxteriér.

Reksio nie je kríženec! Reksio patril k plemenu foxteriér.

Slávny pes Reksio má nepochybne charizmu, dokonale plní rôzne úlohy: raz je ošetrovateľom, raz hercom, inokedy zmieruje rozhádané zvieratá. Ľudia stále milujú tohto psa dodnes. V roku 2009 bola v Bielsko-Bialej odhalená socha Reksio.

Medzi ďalšie slávne lovecké psy patrí jazvečík z animovaného filmu Všetci psi idú do neba a samozrejme ikonický Pankracy.

Hrubosrstý foxteriér je pes s charakterom. Rovnako ako Reksio rád kráča po vlastných cestách. Je to pes, ktorý preberá iniciatívu a má vlastný názor. Je statočný. Svojich strážcov dokáže brániť pred niekoľko desiatok kilogramovým vlčiakom, ak sa, samozrejme, rozhodne, že je taká potreba. Zástupcovia tohto plemena potrebujú veľa pohybu. Lopty a kotúče sú skvelé na chôdzu. Prečítajte si viac o foxteriérovi..

Fox Shorthair Terrier je známy pre rolu Reksio.

Slávni filmoví psi a známe rozprávkové zvieratká nás uchvacujú svojimi príbehmi. Veľmi často sú pre nás inšpiráciou pri výbere plemena. Známe kreslené psíky často stelesňujú naše ľudské črty, a preto nám ich dobrodružstvá a príbehy môžu slúžiť ako zrkadlo, v ktorom sa na seba pozeráme.

Dominika Tarnacká