40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Sibírska mačka - najdôležitejšie informácie o plemene

Sibírska mačka Neva masquerade maškaráda patrí k rodinným plemenám mačiek, ktoré je vhodná aj pre domácnosti s malými deťmi. Okrem krásneho vzhľadu je veľmi energická a rada sa hrá. Je považovaná za jedno z najzdravších plemien.


Neva masquerada sa v Rusku nazýva „nevskaja maska radnaja“.

Sibírska mačka neva masquerade- história plemena

Všeobecne sa verí, že Sibírska mačka neva masquerade bola vytvorená vďaka spontánnemu kríženiu sibírskych a siamských mačiek. Prvé mačky tohto plemena sa objavili v okolí Petrohradu v 17. storočí. Ich názov je spojený s názvom rieky pretekajúcej Petrohradom - Nevou a honosnými maškarnými plesami ruských vládcov. Nárast záujmu o plemeno bol pozorovaný až v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Prvá neva masquerade bola vyvinutá v roku 1987 v klube „Kofofiej“ so sídlom vo vtedajšom ZSSR. Tam sa tiež vznikol názov plemena. V roku 1991 bol vyhlásený prvý medzinárodný štandard plemena. O niečo neskôr, v roku 2008 bola neva masquerade uznaná Federáciou Internationale Féline, FIFe ako samostatné plemeno, ktoré je príbuzné so sibírskou mačkou a líši sa od nej iba sfarbením. Súčasný štandard plemena je definovaný FIFou a jeho hodnotenie je nasledovné: kvalita srsti a hlava 25, telo 20, uši a oči 10, kondícia a chvost 5. Najkrajšie sú tie z renomovaných chovateľských staníc v Krasnojarsku na Sibíri. Plemeno neva masquerade sa u nás objavilo v druhej polovici 90. rokov minulého storočia.

Sibírska mačka neva masquerade– povaha i správanie

Sibírska mačka Neva masquerade sa vyznačuje živým temperamentom. Sú to zvedavé a bystré zvieratá. Vyznačujú sa veľkou inteligenciou. Sú priateľské a majú silné puto s majiteľom. Napriek tomu je potrebné poznamenať, že nie sú otravné. Dobre vychádzajú s inými domácimi zvieratami, pokiaľ sú správne predstavené socializačným procesom pomocou izolácie. Nemajú radi žiadne konflikty s členmi domácnosti. Neprejavujú žiadne známky agresie. Jedná sa o jednu z najviac komunikatívnych mačiek. Ich hlasový repertoár je bohatý na zvuky a farby. Majú dosť silný lovecký inštinkt, a preto sú veľkí lovci. Tieto zvieratá sa rýchlo naučia pravidlá domu. Nemajú tendenciu poškodzovať nábytok alebo iné veci.

Chovatelia nevskej maškarády im musia poskytnúť možnosť tráviť čas vonku. Je dobré ich brať na prechádzky na vodítku a v postroji. Najlepšie je, ak má zviera prístup do zabezpečenej záhrady alebo aspoň na balkón. Sibírska mačka neva masquerade sa ľahko prispôsobuje meniacim sa podmienkam prostredia. Navyše dobre znášajú cestovanie, takže vás môžu bez problémov sprevádzať počas dovolenky alebo víkendových výletov. Je veľmi dôležité mať transportér pre zaistenie bezpečných a pohodlných podmienok. Príslušenstvo by malo zodpovedať veľkosti zvieraťa. Musí byť dostatočne veľký, aby sa v ňom dalo ľahko ležať a otáčať sa. Tu je niekoľko modelov: STEFANPLAST Transportér Gulliver 7 , TRIXIE Transportér „Skudo“ 3: 40x39x60 cm, TRIXIE Box nylonový transportér 60 x 50 x 50 cm 7 kg.

Sibírska mačka neva masquerade rada trávi čas zábavou, najmä ak obsahuje prvky skákania a lezenia. Ak poskytnete svojmu domácemu miláčikovi možnosť hrať sa, má to pozitívny vplyv na jeho fyzické i psychické zdravie. V prvom rade znižuje riziko nadbytočnej telesnej hmotnosti, poskytuje mnoho vývojových podnetov, bojuje s nudou a prináša veľa radosti. Na zábavu môžete okrem iného využiť: Trixie loptička 2 ks., KONG Wild Tails Assorted hračka pre mačku. Interaktívne hračky ich tiež zamestnajú, keď im ich majiteľ nemôže venovať dostatočnú pozornosť. Dobrým návrhom je napr. TRIXIE Veža pre mačky, TRIXIE Strategická hra Activity Slide & Feed 30 × 27 cm, TRIXIE Activity Fun Board XXL hra pre veľké mačky hra pre veľké mačky.Mačiatka Neva sa rodia biele a výrazné znaky sa objavujú až s vekom.


Sibírska mačka Neva masquerade - vzhľad

Sibírske mačky Nevské maškarády sú dosť veľké. Dospelé samce môžu dosiahnuť až 7 kg, samice sú oveľa menšie a vážia asi 4 až 5 kg. Tieto zvieratá sa môžu pýšiť mimoriadne proporčnou a harmonickou stavbou tela. Zástupcovia tohto plemena majú svalnaté telo a zároveň sú veľmi obratné, pekné, silné a vznešené. Plemeno mačiek Neva masquerade má pomerne masívnu hlavu, ktorá je o niečo dlhšia, ale bez ostrých rysov a so zaoblenou bradou. Akceptované sú iba modré oči, veľké, mierne šikmé, posadené široko od seba, zatiaľ čo uši sú široké a stredne veľké. Tieto zvieratá dosahujú dospelosť pomerne neskoro, okolo 3 rokov.

Základná farba srsti je svetlá a znaky sú na tvári, t.j. maska, uši, chvost, nohy. Tu stojí za zmienku, že mladé sibírske mačky neva masquerade sú úplne biele. Nemajú žiadne farebné odznaky, ktoré sa s postupom času objavia. Dospelý jedinec neva masquerade môže mať biele ponožky, ostrohy na zadných nohách, bruchu, hrudníku, medailón. Za toto sfarbenie je zodpovedná genetická mutácia. Výsledkom je nedostatok tyrozínu, enzýmu zodpovedného za produkciu melanínu. Dôsledkom toho je tzv. čiastočný/miestny albinizmus.

Štandard plemena uznáva mnoho odrôd typu colorpoint, vrátane zlatých, strieborných, krémových, červených (red point), tmavohnedých (seal point), modrých (blue point), korytnačinové a žíhané Neakceptujú sa farebné odrody srsti plavej srsti, škoričová, lila a čokoládová. Neva masquerade má veľmi hustú a polodlhú srsť. Majú tiež bohatú podsadu, ktorá vďaka odolnosti voči vode poskytuje vynikajúcu ochranu nielen pred vlhkosťou, ale aj pred chladom. V teplom počasí srsť viac chladí, než v iných mesiacoch. Výnimkou je chvost, ktorý vzhľadom na bujnú srsť pripomína líščí chvost, a chodidlá medzi prstami sú pokryté chumáčmi kožušiny. Pozoruhodný je tiež výrazný golier a trsy srsti pri ušiach.

Neva masquarade je farebná odroda sibírskych mačiek.

Sibírska mačka Neva masquerade - starostlivosť, zdravie,potreby

Napriek svojmu pôsobivému vzhľadu Sibírska mačka Neva masquerade nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Pravidelné česanie je základ. Malo by sa vykonávať pravidelne niekoľkokrát v týždni. V období zväčšeného pĺznutia t.j. v lete, by mala byť mačka česaná dokonca každý deň. Vďaka systematickému česaniu sa riziko zamotania a pĺznutia výrazne zmenšuje. Môžete použiť napr.: TRIXIE Kovový hrebeň 16 cm, TRIXIE Obojstranná drevená kefa 6 × 21 cm, ZOLUX Dvojitý hrebeň. Počas obdobia pĺznutia je dobré čas od času použiť furminátor, ktorý dôkladne odstráni odumretú srsť, čo bude mať pozitívny vplyv na tvorbu novej. Odporúča sa napr. FURMINATOR Undercoat deShedding pre dlhosrsté mačky - Large, 8IN1 Perfect Coat DeShedder Cat - nástroj na vyčesávanie srsti mačky. Je potrebné myslieť tiež na podporu zvieraťa počas pĺznutia z vnútra. V tomto období sa oplatí investovať do preparátov, ktoré podporia proces odstraňovania bezoárov z tráviaceho traktu. Na tento účel môžete použiť napr. BENEK Mačacia tráva, rýchlo rastúce duo, delená nádoba, FRANCODEX pasta 70 g. Čas od času je potrebné skontrolovať uši zvieraťa a v prípade, že sa v nich vyskytuje ušný maz, je možné ich vyčistiť vlhčenou utierkou alebo vatovým tampónom. V priemere by sa pazúry mali strihať raz za mesiac. Pokiaľ ide o výživu, dobre nakombinované krmivo pre Nevskú maškarádu by malo mať nízky obsah sacharidov a vysoký obsah bielkovín. Vzhľadom na riziko zlyhania obličiek sa odporúča skôr mokré krmivo než suché, vrátane napr. O'CANIS Kurča, losos a šafránový olej , ALPHA SPIRIT Turkey s malinami Moriak s malinami 85 g, ALPHA SPIRIT Quail for sterilised cats Prepelica sterilizované mačky 85 g, O'CANIS Kačka, hydina, olej z Cartamusu. Ľudia s dostatočnými znalosťami môžu podávať mačke tohto plemena stravu BARF.

Sibírska mačka Neva masquerade - cena

Cena Neva masquerade sa môže dosť líšiť. Chovateľské stanice predávajú mláďatá tohto plemena od 350 EUR do dokonca až 650 EUR. Všeobecne sa uznáva, že čím viac mačka spĺňa štandardy, tým viac za ňu zaplatíte. Môžete však nájsť aj inzeráty, v ktorých je navrhovaná cena niekoľko desiatok EUR. Buďte vtedy opatrní, pretože hrozí, že sa jedná o množiareň.


Olga Dubská