40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Rotvajler - najdôležitejšie informácie o plemene

Rotvajler určite nie je pes pre každého. Je považovaný za agresívneho. Ak je však podrobený primeranej socializácii, výchove a výcviku pod dohľadom skúseného trénera, môže byť poslušný.

Rotvajler býval pastierskym psom, mäsiarskym psom (na trh hnal jatočné zvieratá) a psom na ťahanie. Dnes je z neho obranný a policajný pes. Rotvajler je pomerne veľký. Má svalnaté, mohutné telo. Vyznačuje sa vysokou vytrvalosťou, silou a osobnosťou.

Tri silné osobnosti.

Rotvajler - história plemena

Rotvajler v klasifikácii FCI bol zaradený do skupiny II - „Pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske horské a salašnícke psy“ a sekcie 2.1 - „molossoidné plemená typu mastifa“. Predpokladá sa, že je to jedno z najstarších plemien psov. Jeho počiatky siahajú do obdobia vlády Rímskej ríše. Vznikol v dôsledku kríženia psov potulujúcich sa po Alpách s légiami so štvornočžcami z mesta Rottweil.


Rotvajler - postava

Rotvajler je veľký pes. Dospelé sučky sú vysoké 56–63 cm a vážia 42–50 kg a psy sú vysoké 61–68 cm a vážia 45–54 kg. Srsť týchto štvornožcov je dvojvrstvová. Charakteristickým je stredne dlhá vrchná srsť a tvrdá, tesne priliehajúca a hustou podsadou. Farba je čierna s pálením na hrudi, nohách, papuli, okolo očí a na vnútornej strane krku, pod chvostom a na lícach. Rotvajler má tmavohnedé malé oči a široký, veľký čierny nos. Jeho uši sú stredne veľké, umiestnené ďaleko od seba a vysoko. Chvost je prerezaný vo výške prvého alebo druhého stavca, aj keď je tento postup na Slovensku zakázaný. Psy potom majú stredne dlhý chvost, zavesený alebo nesený v línii s chrbtom.

Rotvajler potrebuje veľa fyzickej aktivity.

Rotvajler - správanie a povaha

Rotvajler je pes s vyrovnanou povahou. Aby sa osvedčil ako oddaný a naviazaný na svoju rodinu, vyžaduje si to náležitý a dôsledný prístup. Ak bude v starostlivosti neskúseného a ešte horšie brutálneho človeka môže byť nebezpečný pre okolie. Tieto psy sú tvrdohlavé, sebavedomé, nezávislé a majú sklon k dominancii. Sú veľmi aktívne. Potrebujú veľa pohybu - dospelý pes minimálne 2 hodiny denne. Nedostatok fyzickej aktivity môže viesť k problémom so správaním. Rotvajler rád behá vonku a v lese. Mal by byť venčený v obyčajnom obojku alebo na reťazi (napr. TRIXIE Kolia kovový obojok) a na silnom vodítku (napr. FLEXI Vodítko Giant pre veľké plemená). Z bezpečnostných dôvodov noste aj náhubok. V povahe rotvajlerov je ochrana slabších členov stáda, takže sa starajú o deti. Bohužiaľ môžu ochraňovať až príliš a okoloidúcich považovať za hrozbu. Na kontakt s deťmi musia dohliadať dospelí.


Rotvajler - zdravie, starostlivosť, výživa

Priemerná dĺžka života rotvajlera je 8-10 rokov. Tieto psy najčastejšie zápasia s nasledujúcimi chorobami: dysplázia lakťových a bedrových kĺbov, kožné problémy a alergie, choroby očí a srdca, torzia žalúdka a rakovina. Juvenilná osteitída a parvoviróza (vírusová enteritída) sú bežné u mladých psov. Rotvajler nevyžaduje komplikovanú starostlivosť. Raz za pár dní (počas pĺznutia každé 2-3) je potrebné vlasy vyčesať gumenou rukavicou alebo mäkkou kefkou. Napríklad TRIXIE Mäkká kefa obojstranná s gumovou rukoväťou (drôtené a nylonové štetiny).

Krmivo pre rotvajlera by mala byť bohatá na bielkoviny, primeraná životnej fáze, aktivite a špeciálnym potrebám. Môžete kŕmiť svojho psa kvalitným suchým krmivom pre veľké plemená s glukozamínom a chondroitínom. Jedlo sa odporúča podávať rozdelené na dve porcie a po cvičení. Tiež je dobré naučiť psa odpočívať po jedle pomocou ohrádky (napr. TRIXIE Ohrádka pre šteňatá 60 x 91 cm). To môže znížiť riziko vzniku plynov a iných žalúdočných ťažkostí, na ktoré je toto plemeno náchylné.