40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Reč tela mačky – čo možno vyčítať z pohybov mačacieho chvosta?

Reč tela je primárnym spôsobom komunikácie zvierat medzi sebou a s ľuďmi. Mačky majú veľmi širokú škálu jemných a výrazných gest, vďaka ktorým ich majitelia dokážu pochopiť ich potreby. Niektorí ľudia veria, že signály vysielané mačkami sú menej jasné a menej zreteľné ako signály vysielané psami. Sťažujú sa, že mačky sú nepredvídateľné a útočia prekvapene. Stačí sa však pozrieť na správanie mačiek a naučiť sa ich interpretovať, aby ste nepochybovali o dôvodoch ich mrnčania alebo syčania.

Majiteľ, ktorý pozoruje svoje zviera, dokáže rozlíšiť aj tie najmenšie signály. Môžete povedať, či mňaukanie znamenalo "daj mi najesť" alebo "potrebujem vyčistiť záchodík" alebo možno "aha mám hračku". Hlasové správy niekedy naznačujú strach, neistotu alebo túžbu zaútočiť - vtedy budeme počuť dlho ťahavé, hrdelné zvuky alebo vrčanie. Mačky tiež prenášajú množstvo informácií do celého tela. Držanie tela môže naznačovať uvoľnenie, stres a napätie, bolesť, strach alebo pripravenosť na útok. Schopnosť čítať, ako sa vaša mačka cíti, je veľmi dôležitá, pretože vám to umožní rýchlejšie reagovať v prípade, že vaša mačka ochorie alebo trpí.

Dôležitá je aj mimika mačky. Poloha uší a veľkosť zreníc sa mení v závislosti od kondície a pohody zvieraťa. A čo chvost?

Uvoľnená, dobre sa cítiaca mačka má chvost nesený voľne, zvedavá mačka mení iba výraz tváre, chvost sa môže mierne nadvihnúť alebo trhnúť.

Akú úlohu hrá mačací chvost?

Chvost je veľmi dôležitou súčasťou tela mačky. V prvom rade uľahčuje pohyb a podporuje rovnováhu. Vďaka nemu dokážu mačky chodiť po úzkych prvkoch, udržiavať smer a rovnováhu pri dlhých skokoch a bezpečnejšie pristáť. No okrem motorických funkcií slúži aj ako akýsi komunikátor. Pozorovaním chvosta sa môžeme dozvedieť veľa o tom, ako sa zvieratko cíti, akú má náladu a či akceptuje naše správanie.

Občas počujete názory, že psy majú oproti mačkám výhodu v tom, že svojho majiteľa pozdravia, keď sa vráti domov. Ukázalo sa, že to dokážu aj mačky. Svoju radosť z pohľadu na svojho opatrovateľa vyjadrujú chodením pri nohách so zdvihnutým chvostom, pozeraním do prinesených tašiek, odvádzaním do ďalšej časti domu, mňaukaním alebo škrabaním zvislých plôch. Môže to byť škrabadlo alebo, ak nie je na správnom mieste, nábytok.

Vystrašená mačka sa snaží vizuálne zväčšiť veľkosť tela. Za týmto účelom si načechrá srsť na chrbte a chvoste, čím sa zdá byť väčší.

Komunikácia pohybmi chvosta

Keď je mačka pokojná a uvoľnená, jej chvost bude voľne visieť alebo si ľahne. Ak mačku zaujme nejaký podnet, jemne pohne špičkou chvosta, zdvihne hlavu a pozoruje. Keď si mačka myslí, že ju niečo môže ohroziť, jej chvost sa nervózne pohne a bude držaný skôr pri tele. To signalizuje starostlivé pozorovanie okolia, ale aj pripravenosť reagovať v prípade potreby. Úzkostná alebo napätá mačka bude tiež nervózne hýbať chvostom, ale bude meniť polohu tela – s najväčšou pravdepodobnosťou bude stáť na mierne pokrčených nohách, so spustenými krížmi, čo pôsobí dojmom úkrytu. Chvost bude blízko tela a bude sa nervózne pohybovať. Okrem toho si všimneme mierne zrýchlenie dýchania, široko otvorené oči a rozšírené zreničky. Ak sa situácia vyvinie v neprospech mačky a spôsobí ešte väčší strach, všimneme si, že zamrzne a môže sa aj prikrčiť k zemi a so zrýchleným dýchaním čakať na vývoj udalostí. Chvost môže byť zastrčený pod seba alebo držaný blízko tela. Nadýchaná srsť na chvoste tiež naznačuje strach.

Na rozdiel od psov, rýchlo sa pohybujúci mačací chvost nie je znakom radosti. Vrtenie chvostom po stranách tela a energické udieranie o podlahu je prejavom nespokojnosti, nervozity, frustrácie či dokonca ohlásením útoku. Ak sa snažíte mačku pohladkať a ona zareaguje intenzívnym úderom chvosta, je lepšie ruku stiahnuť. Toto je varovný signál.

Nie je možné analyzovať správanie mačky iba na základe jej chvosta. Samozrejme, ak niekto dobre pozná svoje zviera, urobí určité závery tým, že uvidí iba chvost, ale je to jeden z prvkov a úzko sa zhoduje so zvyškom mačacieho tela. Niet pochýb o tom, že znalosť reči mačacieho tela výrazne uľahčuje spoločné fungovanie a navyše zvyšuje bezpečnosť domáceho maznáčika. Citlivý majiteľ pomôže mačke rýchlejšie ako ten, ktorý nerozumie správam mačky.

Pozri aj: Zvukové prejavy mačiek ako ich rozumieť?

Marta Mišiaková