40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pyomyozitída u psov a mačiek - ako jej zabrániť?

Pyomyozitída u sučky alebo mačky

Pravdepodobne ste už počuli od svojho lekára, že je potrebné sterilizovať vašu sučku alebo mačku. Ak nie - odporúčame zmeniť lekára ...
Prečo takto píšem? No, lebo som mala to "šťastie" opäť sa starať o psa s pyomyozitídou. Aby to nebol nudný prípad, išlo o staršiu sučku, presne 14 rokov, obéznu, bez aktuálnych krvných testov, s kardiologickými poruchami a narušeným metabolizmom glukózy. Znie to ťažko a presne tak to bolo. Liečba bola úspešná, ale škody, ktoré spôsobila na tele psa, sú dnes už nezvratné.
A vinu za tento stav nesie v plnej miere majiteľ alebo lekár, ktorý neinformoval o zdravotných následkoch nesterilizácie zvieraťa.

Čo to je Pyomyozitída

Jedná sa o maternicovú infekciu, ktorá je bežnou chorobou u psov a mačiek, ktoré neboli kastrované. Zakaždým, keď má samica ruju, zvyčajne dvakrát ročne, proces hormonálnej činnosti začne pripravovať telo na možnú graviditu. Vďaka zmenám v maternici, ktoré sa vyskytujú počas ruje, je maternica náchylnejšia na infekciu a toto riziko sa zvyšuje s vekom psa. Jednou z najbežnejších baktérií nachádzajúcich sa v maternici psov s pyomyozitídou je E. colli alebo baktéria, ktorá sa najčastejšie vyskytuje vo výkaloch. Takže už máme dva faktory, ktoré prispievajú k pyrointestinálnemu ochoreniu: hormonálne zmeny a baktéria, ktorá je prítomná u každého cicavca v stolici. Čo ďalšie možno dodať na objasnenie výskytu pyomyozitídy? Uhádli ste? Áno, sú to hormóny, ktoré sa dávajú psom ako prevencia gravidity. Majiteľom sa často hovorí, že injekcia je na rozdiel od chirurgického zákroku bezpečná. No nie. Hormonálna terapia je jedným z hlavných predisponujúcich faktorov pyomyozitídy a cysty na vaječníkoch. Neodporúča sa ako alternatíva kastrácie / sterilizácie.

Perzská mačka s havraními očami je zabalený do deky, trčí mu iba hlava.

Aké sú príznaky pyomyozitídy?


Počiatočné fázy zahŕňajú:

· časté olizovanie oblasti vulvy

· dlhotrvajúca ruja

· bledosť, apatia

· nechutenstvo

· častejšie pitie

· častejšie močenie

· vracanie


Pokročilá fáza:

· hnis z pošvy

· opuch v brušnej oblasti

· kolaps.

Príznaky sa zvyčajne objavia 4 až 5 týždňov po ukončení ruje. U niektorých psov majitelia popisujú prvé príznaky pyomyozitídy ako predlžujúcu sa ruju.

Ak sa tieto príznaky neliečia, stav zvieraťa sa zhorší, natsane dehydratácia, kolaps a septický šok spôsobený zväčšujúcou sa sepsou.

Sučka s opuchnutými bradavkami a mliečnymi žľazami. Stav naznačuje nedávny pôrod alebo chorobu mliečnej zľazy.

Diagnostika

Lekári majú podozrenie na pyomyozitídy zvyčajne na základe popisu príznakov majiteľa a na základe znakov z klinického vyšetrenia. Lekári typicky navrhujú ultrazvukové a krvné testy, aby rozhodli o ďalšej liečbe. Výnimkou je tu pyomyozitída v pokročilom štádiu, kedy je dodatočným vyšetrením zvyčajne iba rýchly ultrazvuk a rozhodnutie o okamžitom chirurgickom zákroku. Potom sa vykoná krvný test počas alebo po ukončení procedúry.

Liečba pyomyozitídy

Liečba pyomyozitídy je chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov, t. j. kastrácia, s ďalším rizikom. Ďalšia liečba zahŕňa fluidnú terapiu, antibiotickú terapiu, analgetickú a protizápalovú terapiu.

Dá sa zabrániť pyomyozitíde?

Áno. Pred objavením sa pyomyozitídy stačí vykonať kastráciu. Ak nie je pyretra liečená, má zvyčajne za následok smrť zvieraťa v dôsledku septického šoku.

A teraz moje obľúbené otázky, napríklad čerešnička na torte na konci článku.

Zabráni tehotenstvo pyomyozitídy?

Nie.

Či musí mať pes alebo mačka pred kastráciou malé, inak „blázni“

Nie. Skôr ten, kto naďalej šíri také škodlivé mýty, sa zbláznil.

Mačka sa k vám túli. Ústa má mierne otvorené, keď ho hladí po brade

Náklady na operáciu psa s pyomyozitídou

Náklady tu uvediem len stručne, pretože to majitelia často prezentujú ako argument proti kastrácii a ako argument pre výber hormonálnej terapie!

Náklady na operáciu samičky s pyomyozitídou sú omnoho vyššie, než bežná kastrácia. Rovnako tak náklady na hormonálnu terapiu! Stačí zrátať náklady na injekcie a rýchlo sa ukáže, že sterilizácia bude lacnejšia. Zákrok sa navyše vykonáva iba raz za život.
Čo ak si sterilizáciu aj tak nemôžete dovoliť? Existujú organizácie, ktoré pomáhajú zvieratám, v niektorých obciach môžete požiadať o financovanie zákroku. Stačí sa opýtať a možno nájdete ľudí, ktorí sú ochotní aspoň čiastočne pokryť náklady.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok