40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pyometra u psov ako život ohrozujúci stav|

Pravdepodobne ste od svojho ošetrujúceho lekára často počuli o potrebe sterilizácie vašej sučky. Ak ste to nepočuli, odporúčam vám zmeniť lekára...

Prečo to píšem? No a opäť som mala (ne)radosť starať sa o psíka s pyometrou. Aby prípad nebol nudný, išlo o staršiu fenku, presne 14-ročnú, obéznu, bez aktuálnych krvných testov, s poruchami srdca a poruchami metabolizmu glukózy. Znie to tvrdo a bolo to tak. Zákrok bol úspešný, no škody, ktoré na tele psa spôsobil, sú nezvratné.

A vinu za tento stav nesie výlučne opatrovník alebo lekár psa, ktorý neinformoval o zdravotných následkoch nesterilizovaného psa.

Aby som vám pomohol pochopiť vážnosť situácie, začnem od začiatku – čo je pyometra

Ide o infekciu maternice, ktorá je bežným zdravotným stavom u psov a mačiek, ktoré neboli kastrované.

Zakaždým, keď sa sučka dostane do hárania, čo je zvyčajne dvakrát do roka, začne proces hormonálnej činnosti pripravovať telo na možnú graviditu. Zmeny v maternici, ku ktorým dochádza počas hárania, spôsobujú, že maternica je náchylnejšia na infekciu a toto riziko sa zvyšuje, keď pes starne. Jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich baktérií v maternici psov s pyometrou je E. colli alebo baktéria, ktorá sa najčastejšie nachádza vo výkaloch. Takže už máme dva faktory, ktoré uprednostňujú ropomacicz: hormonálne zmeny a baktérie, ktoré sa vyskytujú u každého psa (a nielen u psov) vo výkaloch. Čo ešte dodať na priblíženie výskytu pyometry? Uhádli ste? Áno, toto sú hormóny podávané psom na zabránenie otehotnenia. Osobne poznám „nemocnicu“, kde lekár hovorí ošetrovateľom, že injekcia je na rozdiel od zákroku bezpečná. No nie. Hormonálna terapia je jedným z hlavných predisponujúcich faktorov pre pyometru a cysty na vaječníkoch. Neodporúča sa ako alternatíva sterilizácie.

Aké sú príznaky pyometry?

Skoré štádiá zahŕňajú: časté olizovanie oblasti vulvy, dlhotrvajúce teplo, bledosť, letargiu, nedostatok chuti do jedla, viac pitia a močenia a zvracanie.

Pokročilé štádium: výtok hnisu z pošvy, opuch brušnej oblasti, kolaps.

Symptómy sa zvyčajne objavia 4 až 5 týždňov po zastavení vaginálneho výtoku po prehriatí. U niektorých psov opatrovatelia opisujú prvé príznaky pyometry ako dlhotrvajúce teplo.

Ak sa tieto symptómy neliečia, budú mať za následok zhoršenie stavu zvieraťa, dehydratáciu, kolaps a septický šok spôsobený progresívnou sepsou.

Diagnostika

Lekári majú zvyčajne podozrenie na pyometru na základe opisu symptómov a príznakov klinického vyšetrenia opatrovateľom. Zvyčajne lekári navrhujú ultrazvuk a krvné testy, aby rozhodli o ďalšej liečbe. Výnimkou je tu pokročilá pyometra, kde je doplnkovým vyšetrením väčšinou len rýchle USG a rozhodnutie o okamžitej operácii. Potom sa počas alebo po zákroku vykoná krvný test.


Šteniatko objíma pani na čistinke. Zdravé šteniatko je šťastné šteniatko.

Liečba pyometry u psov

Liečba pyometry je chirurgické odstránenie maternice a vaječníkov, teda sterilizácia, tu s dodatočným rizikom. Ďalšia liečba zahŕňa fluidoterapiu, antibiotickú liečbu a analgetickú a protizápalovú liečbu.

Dá sa pyometre predísť?

Áno. Pred objavením sa pyometry stačí psa sterilizovať. Ak sa pyometra nelieči, zvyčajne končí smrťou psa v dôsledku septického šoku.

A teraz moje obľúbené otázky, ako čerešnička na torte na konci článku.

"Zabraňuje gravidita pyometre?"

Nie

"Musí mať sučka pred kastráciou šteňatá, alebo sa "zblbne"?"

Nie

Kto však naďalej šíri takéto škodlivé mýty, stal sa hlupákom.

A tu len stručne spomeniem, pretože ich majitelia psov často prezentujú ako argument proti sterilizácii a ako argument pre voľbu hormonálnej terapie!

Náklady na operáciu sučky s pyometrou sú prehnane vyššie ako pri bežnej sterilizácii. Rovnako ako náklady na hormonálnu terapiu! Stačí zrátať náklady na injekcie a rýchlo sa ukáže, že sterilizácia bude lacnejšia. Okrem toho sa postup vykonáva iba raz za život.

Čo ak si sterilizáciu aj tak nemôžete dovoliť?

Čo mňa a väčšinu mojich kolegov obzvlášť rozčuľuje, sú strážcovia čistokrvných psov, často kúpených za veľa peňazí, vysvetľujúc nedostatok financií na ošetrenie ich miláčika. Angličania majú na to príslovie: Nemôžeš si dovoliť veterinára, nemôžeš si dovoliť domáce zviera!

Škoda, že na nedostatok myslenia strážcu dopláca životmi zvierat.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Adriana Vavrínková