40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Psie športy – ako aktívne tráviť čas so psom?

Na našom blogu opäť organizujeme Testy psov. Tentokrát je to inšpirácia na aktívne trávenie času so svojím psíkom - agility, freesbie alebo nebodaj psie fitness? Vyskúšajte všetky a možno si váš pes zamiluje práve túto aktivitu!

Vzťah medzi psom a človekom pri spoločnej aktivite je nádherný pohľad spojený s krásou zvieraťa v pohybe, jeho rýchlosťou, obratnosťou a silou. Preto je o psie športy taký záujem! Čoraz častejšie so psíkmi „niečo robíme“, jednoducho si užívame spoločné chvíle. Život bez psích športových aktivít si už ani nevieme predstaviť. Našu svorku tvoria dvaja agility hráči (pokročilý a začiatočník) a jeden frisbee maniak. Okrem toho Luna vášnivo trénuje dogdaving a všetci psi sa s radosťou zúčastňujú dlhých prechádzok alebo chodia s nami bicyklovať. Všetky športy trénujeme amatérsky, aj keď sme už skúsili šťastie aj na súťažiach. Všetko, čo so psami robíme, má prinášať radosť a budovať vzájomné puto.

Aké psie športy existujú a pre koho sú určené?

V skutočnosti každý zdravý pes môže psie športy vykonávať! Nezabúdajme však, že každý šport, amatérsky aj súťažný, si vyžaduje systematický tréning. Druh športu, námahu a záťaž treba prispôsobiť schopnostiam psa a jeho majiteľa. Psa nemôžeme žiadnym fyzickým spôsobom nútiť k tréningu! Základom je dobrá spolupráca so psom a ochota pracovať. Povieme vám, ako sa na ne pripraviť, čo potrebujete na ich výcvik, no pamätajte, že najlepšie je požiadať o radu špecialistov počas školení, workshopov a seminárov.

Výber disciplíny pre psa je najdôležitejší.

Medzi psie športy patrí okrem iného:

 • agility - prekážková dráha pre psov
 • canicross - cezpoľný beh so psom
 • coursing - psie preteky na dráhe
 • Bikejoring - beh na bicykli
 • dogfrisbee - rôzne verzie hádzania frisbee
 • dogtrekking - chôdza alebo beh so psom s prvkami orientačného behu
 • figurína – práca s umelým (textilným) predmetom
 • flyball - súťaž s loptou hodenou zo stroja
 • obedience - atletická poslušnosť
 • psie záprahy - preteky ťažných psích záprahov
 • ovčiarske skúšky (pastva) - špecialita pastierskych psov
 • weight pulling – najmä u býčích plemien
 • fitness - psie fitness

A čo si vybrať.... prezradíme vám, čo robíme so psami my!

V prvom rade sa o ich dobrú kondíciu staráme pravidelnými vychádzkami, pri ktorých voľne pobehujú. Celá svorka miluje prechádzky, bez ohľadu na to, či sú na lúkach alebo v lesoch, snažíme sa, aby mali denne aspoň hodinu voľného pobehovania. Potom je tu tréning. Niekedy sú to ťažšie tréningy, kde napríklad beháme celé trate a niekedy cvičíme jednotlivé prvky. Priznajme si, že kým sa pustíte do behania „ozajstného agility“, budete musieť stráviť dlhé hodiny vyberaním a učením sa jednotlivých prvkov, spolupráce so psom a podobne. Najdôležitejšie je, aby ste si to užili vy aj váš pes! Každý náš psík je iný a preto výcvik prispôsobujeme jeho potrebám. Neviem si predstaviť zlepšenie Kokosovej kondície napríklad plávaním...vodu jednoducho neznáša... ale naopak Lu si myslí, že je to najlepší spôsob trávenia času. Pre každého psa volíme vhodnú formu činnosti a snažíme sa v nej čo najviac rozvíjať.

Rozcvička je základom každého tréningu

Túto aktivitu nikdy nevynechávajte! Psy, rovnako ako ľudia, sa môžu ľahko zraniť a najjednoduchšie sa to stáva nerozcvičeným psom. Ak chcete so psom cvičiť, začnite pokojne napríklad 10-minútovou prechádzkou na vodítku, na konci urobte so psom pár jednoduchých trikov a napríklad sa s ním chvíľu pohrajte. Tým zahrejete svaly a stimulujete celé telo k práci. Podobne po tréningu sa oplatí nechať psa upokojiť sa a oddýchnuť si: Na toto je skvelá prechádzka! Jej dĺžku treba prispôsobiť potrebám psa. Je dôležité pamätať na tieto dva dôležité prvky, zabezpečia radosť z tréningu a umožnia zlepšiť kondíciu vášho miláčika.

Záhradná AGILITY

Ako sme už spomenuli, skôr ako príde čas behať dlhé a komplikované trate, oplatí sa precvičiť si jednotlivé prvky doma. Najlepšie je začať s jednoduchými, ale veľmi užitočnými vecami, ako je behanie okolo stĺpa/stromu. Veľmi užitočné sú na to tyče, ktoré sa dajú zapichnúť do zeme. Beh okolo tyče učí psa povely súčasne odbočiť doľava alebo doprava, potom sa môžeme so psíkom hrať tak, že pobehujeme osmičku. U nás na záhrade som učila Figiela aj prvé skoky (samozrejme, že na začiatku to bolo cez tyč na zemi). Jedným skokom môžeme trénovať veľa rôznych vecí, napríklad zostať pred prekážkou, pustiť psa za maškrtou odloženou za prekážkou, obiehať nás a spoločne bežať k prekážke. Nezabudnite psa po každom cviku odmeniť maškrtou pre psov a nepreháňajte to s počtom opakovaní. U nás takýto tréning často trvá iba 5 minút, urobíme napríklad tri opakovania určitého prvku a dokončíme ho (prípadne dám psovi oddych aspoň tak dlho, ako trval tréning a urobím viac cvikov). Vždy sa snažím nechať psa v takzvanom nespokojnom stave, t.j. pes je sklamaný, že je koniec a chcel by viac, nikdy sa nesnažím pripustiť situáciu, že pes skončí výcvik a utečie s hračkou. Ak si chcem záhradný tréning ešte viac spestriť, využívam tunel pre psov. Pre každého zo psíkov je beh v tuneli veľkou zábavou. Tieto prekážky môžete spojiť do krátkej trate, napríklad beh okolo stĺpa, skok, tunel a konečná maškrta. Moje psy to milujú! Kokos ako agility pes na dôchodku stále rád skáče a ja sa veľmi teším, pretože napriek tomu, že má už 10 rokov, je vo výbornej forme a stále sa nám spolu výborne behá.

Je agility pre každého?

Určite nie, pretože vyžaduje veľa úsilia od psa a ešte viac od majiteľa. To, že pes robí chyby na stope, je najčastejšie výsledkom psovoda...Som toho živým príkladom! Fi mi veľakrát ukázal, že je sklamaný, keď neviem, čo chcem. Treba pamätať na to, že tento výcvik by mal prebiehať pod dohľadom skúsenej osoby/cvičiteľa, a to nielen kvôli nám, ale aj kvôli psovi. Často sa stáva, že nám niečo nevyjde a až keď sme v kľude doma, po zhliadnutí videa vieme posúdiť, čo presne bolo zle. Okrem toho tréner sleduje nielen vás, ale aj psa, a preto si môže všimnúť, čo je psovi nepríjemné. Za pokus to stojí, ale hlavne žiadny nátlak...

Fitness pre psov

Je to niečo, čo sme robili už dlho, ale nepomenovali sme to. Niektoré cvičenia sú spestrením tréningu alebo formou učenia sa nových vecí, napríklad trikov. Už nejaký čas používame určité cviky na spevnenie svalstva alebo návrat psa k športu, často s ľudskými pomôckami ako gymnastická lopta alebo barety. Väčšinu týchto cvičení som robila počas nudných jesenných/zimných večerov, keď sa vedelo, že agility tréning je nemožný, pretože je buď príliš mokro, alebo napríklad zamrznutá zem. Priznám sa, že nie som špecialista na túto tému a silno sa spolieham na pokyny trénerky, ale poďme sa pozrieť na cvičenie na fit lopte. Vzhľadom na to, že Ko má ľahkú dysfunkciu paraspinálneho svalstva, trochu viac som sa zapojila do tohto typu tréningu. V súčasnosti cvičíme dvakrát týždenne zostavu cvičení, ktorú nám zostavil náš tréner. Ale aby to nebolo také jednoduché, robím rovnaké cviky s Figlom – u neho je to všeobecná vývojová verzia cvičení. Ak teda môžete, hľadajte vo svojom okolí psieho fitness trénera a potom trénujte so svojím psom podľa jeho odporúčaní!

Frisbee

Je to fantastický psí šport...za predpokladu, že si psovod poradí s lietajúcimi predmetmi! Priznávam, že v tejto hre nie som najlepšia! Frisbee hádžem dosť nemotorne a situáciu zachraňuje iba Lu. Dobre, možno sa nikdy nestaneme šampiónmi v tejto disciplíne, ale baví nás to! Moje začiatky s diskom boli pred mnohými rokmi s Ko…. No, Kokos celkom nerozumel myšlienke frisbee. Chcel získať disk a zjesť ho! Našťastie sa objavila Lu - moja fantastická parťáčka, ktorá sa chce so mnou hrať túto jednoduchú hru "Hádžem, ona prináša". Vyskúšať to môže každý, stačí len vôľa. Pamätajte, že disk by mal byť prispôsobený psovi (nemôžeme psovi hádzať ľudské frisbee, pretože sa môže ľahko zraniť) a hody by mali byť pre nášho štvornohého priateľa bezpečné. Je to šport s vysokým počtom zranení kvôli počtu psích skokov pre fresbee. Ako začať? Najlepšie pod dohľadom trénera, aby ste psíkovi neublížili. Tiež navrhujem začať s nízkymi hodmi zblízka, aby bola úloha na začiatok jednoduchšia.

Psie športy sú fantastický spôsob, ako tráviť čas – odporúčame to každému, no pamätajte, že to najdôležitejšie je šťastie a pohoda psa.

O psých testoch:

Testy psov vznikli z našej lásky k domácim miláčikom. Na dennej báze žijeme v päťčlennej svorke Daga, Bartek, Luna, Kokos a Figiel, v ktorej sú psy v jemnej presile. Rozmanitosť našich domácich miláčikov nám umožňuje vnímať svet z rôznych uhlov pohľadu. Milujeme spoločné prechádzky po lúkach a poliach, ale aj psie športy (agility, frisbee a dogdiving). Spoločne objavujeme tajomstvá spoločného života!


Pozri aj: Ako naučiť psa základné povely?