40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Psia škytavka. Je čkanie psov dôvodom na obavy?

Škytavka u ľudí nie je nezvyčajná a vyskytuje sa u väčšiny z nás. Je to aj jav, ktorý sa dá u psov podceniť, alebo ho treba brať oveľa vážnejšie v prípade zvierat? Prečítajte si, odkiaľ pochádza a čo to môže znamenať, keď váš pes často škytá.

Škytavka sú rytmické, opakujúce sa kontrakcie bránice a medzirebrových svalov. Objavuje sa mimovoľne ako primitívny reflex už v živote plodu a teoreticky má chrániť telo pred zadusením. Je ťažké nájsť príčinu štikútania u ľudí, ale jedna z teórií hovorí, že stále ide o pozostatok našich predkov plazov.

Časté čkanie u psa môže tiež naznačovať zamoreného psa.

Odkiaľ pochádza čkanie psov?

Psy, rovnako ako ľudia, môžu štikútať. Priebeh štikútania je podobný a riadi sa rovnakým mechanizmom, preto môže u štikútajúceho psa dokonca vzniknúť dojem, že mierne poskakuje a môžete pozorovať sťahy bránice – najmä u krátkosrstých psov.

Prečo má pes škytavku? Presná príčina škytavky u psov nie je známa, ale existuje niekoľko možností.

Prečo môj pes škytá?

• príliš hltavé jedlo – výsledkom je rýchla stimulácia labyrintu

• stav silného emocionálneho vzrušenia, napríklad po návrate opatrovateľa domov alebo po intenzívnej hre

• náhla zmena okolitej teploty alebo pitná voda, ktorá je príliš studená alebo teplá

• výskyt škytavky u psa môže naznačovať aj prítomnosť vnútorných parazitov

Škytavka sa môže objaviť aj ako jeden z príznakov respiračného zlyhania pri ochoreniach ako astma, zápal pľúc alebo bronchitída – v tomto prípade je však sprevádzaná ďalšími príznakmi ako kašeľ alebo kýchanie v prípade astmy a v prípade zápalu pľúc resp. bronchitída, navyše horúčka a slabosť.

Príčinou štikútania môže byť aj dusenie jedlom alebo cudzím telesom, no v tomto prípade je štikútanie sprevádzané aj ďalšími príznakmi, napr. ťažkosti s dýchaním, nervozita a dávenie.

Škytavka šteniatka je celkom prirodzený jav spojený s vývojom a tvorbou bránice.

Škytavka šteniatka

Škytavka u šteňaťa aj niekoľkokrát alebo desaťkrát denne je úplne normálny jav a najčastejšie je výsledkom nezrelosti bránicového nervu a bránice, ktoré dospievajú do jedného roka psa. Pokiaľ záchvat štikútania netrvá dlhšie ako pár minút a nie je sprevádzaný žiadnymi ďalšími príznakmi, netreba sa ho obávať.

Časté čkanie u psa

Dospelý pes by nemal štikútať častejšie ako raz za dva až tri týždne. Pri takomto častom výskyte sa oplatí konzultovať s veterinárom.

Ak je čkanie sprevádzané ďalšími príznakmi - kašľom, grganím alebo modrými ďasnami, mali by ste okamžite ísť k veterinárovi - pravdepodobne ide o dusenie!

Psia škytavka a červy

Medzi možnými príčinami častého čkania u psov možno nájsť aj prítomnosť parazitov. Nie je známe, či a ako môžu ovplyvniť čkanie, ale pravidelné vyšetrenie trusu psa veterinárnym lekárom by malo byť povinnou úlohou opatrovníka. Pri zistení parazitov vo výkaloch je nutné psa odčerviť – prítomnosť parazitov totiž môže výrazne ovplyvniť zdravie a komfort života psa, spôsobiť oveľa závažnejšie ochorenia ako neškodné čkanie. Výkaly vášho psa by sa mali testovať každých pár mesiacov. Spôsob odčervenia závisí od zistených parazitov, dostupné sú napríklad odčervovacie tablety.

Ako sa zbaviť škytavky u psa?

Ak záchvat štikútania nesprevádzajú žiadne ďalšie príznaky, pokojne počkajte, kým prejde. Môžete sa pokúsiť minimalizovať riziko útokov, napríklad použitím misky alebo podložky, ktorá spomaľuje hltavé jedlo, napr.

Škytavka sa môže objaviť aj u spiaceho psa – môže mu byť trápne, ak ho to zobudí, ale nie je to nebezpečné.

Škytavka u psa vyvoláva podobné príznaky ako u ľudí – sťahy bránice, skákanie, pohyby kože.

Čo by sa nemalo robiť, keď má pes škytavku?

V prípade psov by ste rozhodne nemali používať typicky ľudské metódy, ako je strašenie alebo podávanie cukru. Ďalšie emocionálne podnety môžu situáciu len zhoršiť a cukor môže psovi len ublížiť. Akékoľvek prostriedky, ktoré spôsobujú bolesť alebo ťahanie jazyka, sú absolútne zakázané. Psa môžete povzbudiť, aby pil vodu, ale ak nechce, nenúťte ho alebo, čo je ešte horšie, nalejte mu vodu do úst. Ak vylúčite dusenie, môžete svojmu psovi dopriať maškrtu na žuvanie, napr.

Ak časté čkanie postihuje vaše šteňa, najlepším liekom je čas - v priebehu niekoľkých mesiacov čkanie ustúpi. Ak dospelý pes často štikúta, budú potrebné ďalšie vyšetrenia u veterinára, napríklad ultrazvuk brucha alebo krvný test, aby sa vylúčili závažnejšie ochorenia, ako je reflux alebo urémia.

Natálie Baková