40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prvé dni šteniatka v novom domove - ako sa pripraviť?

Mať šteniatko doma je veľká radosť, ale aj veľká zodpovednosť. Keď si vezmete zviera pod svoju strechu, mali by ste sa ubezpečiť, že sú splnené všetky jeho potreby. Kľúčovou otázkou je bezpečnosť Vášho domáceho maznáčika. Psíka musíte začať socializovať od prvých dní.


Prvé dni v novom domove sú pre šteniatko stresujúce. Navyše je to obdobie, v ktorom sa formuje povaha zvieraťa a jeho vzťah s majiteľom. Z tohto dôvodu stojí za to pripraviť sa na starostlivosť o psa čo najlepšie. Dobrý štart do života so zvieraťom pod jednou strechou sa pozitívne odzrkadlí vo všetkých spoločne strávených rokoch.


Šteňatá si môžu vyzdvihnúť od svojej matky, keď majú asi 10 týždňov. Potom je tiež potrebné sa o ne starať a zabezpečiť socializáciu šteniatka.


Výbavička pre šteniatko v novom domove

Predtým, ako sa Vaše šteniatko objaví v novom domove, stojí za to si obstarať všetko potrebné k jeho potrebám. Už pri preprave psa na nové miesto môže byť potrebná špeciálne pásy do auta a špeciálne pásy do auta. Výbavička pre šteňa by mala obsahovať niekoľko dôležitých vecí.

Doma by šteniatko malo mať svoj vlastný pelech, najlepšie niekde v blízkosti svojich majiteľov. Vďaka tomu sa bude na neznámom území cítiť bezpečne. Do pelechu môžete dať zvieratku deku alebo hračku nasiaknutú známymi pachmi, aby ho rozveselila v zložitých časoch.

Šteňa musí byť vybavené miskami na jedlo a pitie a mať vždy prístup k čerstvej vode. Na začiatku sa mu oplatí kupovať rovnaké jedlo, na aké bol zvyknutý - náhla zmena by mu mohla spôsobiť zažívacie ťažkosti a ďalší stres. Po jednom týždni môžete do jedálnička šteniatka zaviesť ďalšie jedlo (postupne ho miešať so starým), pričom nezabudnite na správne vyváženú stravu.

Výbavička psa musí obsahovať hygienické potreby, napríklad kefu pre starostlivosť o srsť alebo zubnú kefku. Nevyhnutným doplnkom pre šteňa je tiež vodítko a postroj alebo obojok. Venčiť by ste mali psa začať čo najskôr (v karanténnom období sa ho oplatí vziať na bezpečné miesta). Bude to mať pozitívny vplyv na výcvik hygieny (aby šteniatko uspokojilo svoje fyziologické potreby, musíte s ním ísť von každé dve hodiny) a na proces socializácie zvieraťa. Prechádzky sú tiež skvelou príležitosťou do nevyhnutnej aktivity.

V novom domove nesmú chýbať hračky pre šteniatka, najmä v období karantény (keď je aktivita zvieraťa vonku obmedzená) a počas prerezávania zúbkov. Hra nenudí psa a stimuluje jeho vývoj. Slúži na upevnenie vzťahu s pánom.

Pozrite si tiež: Aké maškrty pre psa vybrať?


Výbava šteniatka by mala obsahovať predovšetkým kompletné jedlo, misky, posteľnú bielizeň, hračky, vodítko alebo postroj. Užitočná bude aj deka a podložky na učenie sa čistenia.


Bezpečnosť šteniatka v novom domove

Predtým, ako sa šteňa zabýva v dome pána, musí byť nové miesto upravené tak, aby bolo pre neho bezpečné. Základným spôsobom poznávania reality je prežúvanie predmetov, ktoré ho zaujímajú. Preto musia byť v domácnosti zabezpečené elektrické kontakty, ostré nástroje, chemikálie, toxické rastliny a všetky ďalšie potenciálne nebezpečné prvky pre domáceho maznáčika. Dobrým riešením na prvé dni šteniatka môže byť klietka (zviera si na domov musí zvyknúť postupne cez vytváranie pozitívnych asociácií). Nielenže to obmedzí schopnosť vášho psa preskúmať územie, ak nie je pod dohľadom, ale tiež to posilní jeho pocit bezpečia.

Nový majiteľ musí zabezpečiť bezpečnosť šteňaťa aj mimo domova. Zviera by malo podstúpiť potrebné očkovanie. V prípade úteku je dobré psa začipovať, alebo aspoň pripevniť štítok na adresár.

Bezpečnosť šteňaťa je tiež neustála veterinárna starostlivosť. Pes by si mal zvyknúť na návštevu veterinára od prvých týždňov v novom domove. Mohli by ste tiež požiadať veterinára o pomoc pri zostavovaní domovej lekárničky pre psa.


Socializácia a návyky od prvých dní v novom domove

Od prvých dní šteniatka v jeho novom domove sa musíte postarať o jeho správnu socializáciu. Psíkovi znepokojenému novým prostredím by ste mali spríjemniť novú situáciu, ale aj od začiatku stanoviť hranice (napr. neumožniť mu spať vo vlastnej posteli) a naučiť užitočné zručnosti (napr. naznačovanie potreby venčenia). Osvojovanie si návykov slúži na oboznámenie zvieraťa s rôznymi situáciami, preto by mu mali byť postupne poskytované rôzne podnety. Šteňa by ste mali naučiť samote. Venujte mu však čo najviac pozornosti. Kontakt so psom je jediný spôsob, ako si vybudovať hlboké puto s pánom.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok