40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Problémy pri výchove psa

Najčastejšie problémy vo výchove psa / šteňaťa

Občas sa stane, že pri výcviku nášho psíka niečo prehliadneme, alebo z nevedomosti urobíme niečo zle. Psy vnímajú oveľa viac detailov ako my ľudia a častokrát stačí trocha nepozornosti, aby vznikol veľký problém. Chyby a problémy vznikajú pri neznalosti a neskúsenosti majiteľa. Našťastie, psy sú tu pre nás, sú veľmi prispôsobiví a vždy pripravení dať nám druhú šancu.

Rozhodla som sa vám dnes predstaviť niektoré problémy, s ktorými sa ako trénerka psov stretávam a popísať, ako ich vyriešiť.

Ťahanie na vodítku

Pre mnoho majiteľov psov je prechádzka a venčenie skôr utrpenie, než most príjemného oddychu a relaxovania. Napnuté vodítko a unavené ruky je problém, ktorý by sme mali určite vyriešiť. Zrovna a zrovna u šteniat a mladých psov to ide urobiť celkom ľahko, stačí nastaviť jasne dané pravidlá.

Úplne najjednoduchšie je, ak šteňaťu ťahať vôbec nedovolíte. Šteňa je veľmi prispôsobivé a rado sa učí. Komunikujte s nim a ukážte mu, ako si prajete, aby prechádzky vyzerali. Nezabudnite odmeňovať správne správanie.

Čo keď už pes na vodítku ťahá?

Jednoducho ho to odnaučte. Začnite trénovať na nejakom pokojnom mieste, kde nebude príliš rušivých elementov, ktoré budú psíka rušiť, aby vás dokázal naplno vnímať. Rozíďte sa so psom tak, ako ste zvyknutí a akonáhle zatiahne, zastavte sa a stojte. Znovu sa smiete rozísť, až akonáhle pes povolí napnutie na vodítku. Ak opäť zatiahne, znovu sa zastavte a tento postup stále dookola opakujte. Vyzerá to zdĺhavo, že? Áno, pripravte sa na to, že zo začiatku prejdete naozaj treba 10 metrov za pol hodiny. Ale stojí to za to! Psík veľmi rýchlo pochopí princíp – ak budem ťahať, nikam sa nedostanem. Čoskoro zaznamenáte výsledky. Buďte však dôslední. Ak psovi opäť dovolíte ťahať, napríklad že sa ponáhľate do práce a potrebujete ho rýchlo vyvenčiť alebo nestíhate lekciu na cvičisku, budete opäť na začiatku.

TIP: ak sa svojmu psíkovi príliš nevenujete či ho správne nesocializujete, tu hrá tiež veľkú úlohu. Ku skvelej chôdzi na vodítku sa viaže tiež fakt, že psík bude dostatočne zamestnaný po fyzickej i psychickej stránke.

Problémy so samotou

Predtým, než si priveziete šteniatko domov, trávi všetok čas so svojou matkou a svojimi súrodencami. Je jasné, že ak bude zrazu v novom prostredí a vy ho necháte doma úplne osamote, bude mu smutno. Ako naučiť psíka čakať doma tak, aby vám susedia nepriniesli žiadosť na vysťahovanie?

Opäť je potreba začať postupne, a to pomalým predlžovaním doby, kedy necháte psa či šteňa osamote. Začať môžeme napríklad na pol minúte, ak psík vyvádza hneď potom, čo odídete. Zoberte sa, zatvorte za sebou dvere od domu či bytu a za pol minúty sa zase vráťte. Popoludní v ten istý deň to môže byť napríklad už jedna minúta. Odchádzajte niekoľkokrát za deň a postupne predlžujte dobu, kedy ste preč. Niektorí psíkovia (ako napríklad môj) dokážu rozpoznať, kedy naozaj odchádzate a kedy len trénujete napríklad podľa toho, či si beriete bundu či kľúče od auta, myslite na to aj pri nácviku. Pred vaším odchodom by mal byť psík tiež vyvenčený, unavený po hre a nakŕmení.

Bojazlivosť či agresie voči psom, ľuďom alebo zvieratám

Bojazlivosť i agresie sú obaja veľké problémy. Ak je správne identifikujeme už v mladom veku šteňaťa či psa, máme veľkú šancu je úplne vyriešiť. Najskôr je potrebné prísť na to, prečo sa tak psík chová. Šteňatá a mladí psi najčastejšie štekajú alebo dokonca odchádzajú z dôvodov nesprávnej socializácie. Socializácia je najdôležitejšie obdobie v živote psa a určite by sme ju nemali zanedbať (mrknite na samostatný článok o socializácii). Nevhodné správanie psa býva často spôsobené práve preto, že sa nenaučilo, ako sa k psom či ľuďom správať (nebol s nimi dostatočne v kontakte) a preto reaguje tak, ako reaguje. Aj u staršieho psíka sa dá socializácie dohnať, stačí si dohodnúť prechádzky s nekonfliktnými psami a brať ho so sebou na miesta s väčšou koncentráciou ľudí. Čím viac bude psík v takých situáciách, tým viac mu budú pripadať normálne. Pokiaľ ale riešite problém vážnejší agresivita či bojazlivosť, vyhľadajte pomoc skúseného trénera, ktorý vám pomôže problém vyriešiť.

Hryzenie do rúk, nôh, oblečenia

Aj keď sa rozhodne nejedná o problém ani chybu, spomeniem tu aj hryzenie šteňaťa, ktoré neskúsení majitelia často pokladajú za problém, ktorý je nutné odstrániť hneď, ako sa ten ich chlpáč stane agresívny a nebezpečný :-).

Pravda je taká, že šteňa hryzie preto, že je šteňa a až šteňa nebude, tak hrýzť prestane. Pozorovali ste niekedy, ako si medzi sebou hrajú šteňatá a vlastne aj dospelí psi vo svorke? Presne tak, ako s vami - hryzú, ťahajú, trhajú a dokonca u toho vrčí. Dobrá správa teda je, že ak vás šteňa hryzie do rúk a nohavíc, má vás rado, verí vám a považuje vás za spojenca. Na druhú stranu, po poškriabaný rukách a desiatkach zničených nohavíc asi nikto z nás netúži.

Hrýzť a trhať je pre šteňa teda prirodzené a tento "problém" prejte vo veku cca 4-6tich mesiacov. Ako hryzenie minimalizovať?

Noste so sebou hračky úplne všade, a keď si bude chcieť šteňa hrať s vašu rukou, ponúknite mu miesto toho hračku. To isté platí aj na prechádzkach, kde šteňaťu pripadá vodítko ako parádne preťahovadlo.

Mne sa ešte osvedčil jeden parádny trik. Kedykoľvek vás psík stlačí natoľko, že vás to bolí, zakričte "Auuuuuu!" Veľmi vysoko, rovnako ako by to urobilo iné šteňa alebo pes. Šteňa veľmi rýchlo pochopí, že sa vám to nepáči a uberie.

Dúfam, že sa mi podarilo vám vysvetliť a načrtnúť riešenia tých najčastejších problémov, s ktorými sa novo pečatení majitelia psov stretávajú. Pamätajte však na to, že internet nerieši konkrétne problémy a rozhodne je vždy lepšie poradiť sa s trénerom či na cvičisku osobne a tiež tam nabrať nové skúsenosti.

© Se psy podle Veroniky

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok