40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako vybrať šteňa?

Ak práve čítate tieto riadky, pravdepodobne ste sa rozhodli zaobstarať si psa. Parťáka, ktorý tu s vami bude veľa ďalších rokov, tvora, pre ktorého vy budete znamenať celý svet. Jeho zaobstaraním preberáte zodpovednosť za celý jeho život a osud. Výber psíka by sme rozhodne nemali podceňovať. Poďme si prejsť niekoľko bodov, na ktoré by sme mali pri výbere psieho spoločníka myslieť.

Pri výbere psa by sme sa rozhodne nemali ponáhľať. Určite nie je dobré otvoriť internetové inzeráty a kliknúť na prvú roztomilú fotku, ktorá sa vám ukáže, napríklad preto, že sa blížia narodeniny vášho dieťatka alebo Vianoce.

Zamyslite sa nad otázkami:

"Prečo si psa kupujem?"

"Koľko naňho budem mať čas - chcem viac alebo menej aktívne plemeno"?

"Chcem s ním robiť nejaké športy?"

"Želám si väčšie alebo menšie plemeno?"

"Ako veľmi mi budú vadiť všadeprítomné chlpy?"

... a ďalšie.

Prvou možnosťou je adopcia psa z útulku. Takí psíkovia zatiaľ nemali v živote moc šťastia a verte, že ak nejakému zachránite život, bude vám vďačný až do posledného dychu. Väčšinou si stačí v útulku vybrať psíka, predložiť občiansky preukaz, zaplatiť adopčný poplatok a ešte v ten deň si ho môžete odviesť domov. Je ale potrebné počítať s tým, že o takých psoch nič nevieme, nepoznáme ich minulosť a je možné, že sa objavia nejaké problémy so správaním alebo zlé návyky.

Druhou možnosťou je vybrať si šteniatko od chovateľa z registrovaných chovateľskej stanice. Šteniatkam z chovateľských staníc je vystavovaný preukaz pôvodu - PP. Ešte stále počúvam celkom často názor "Ja papiere pre psa nepotrebujem, my na výstavy chodiť nebudeme." Preukaz pôvodu vám okrem istoty že máte naozaj to plemeno, ktoré ste si vybrali, zaručí tiež, že obaja rodičia šteniat majú potrebné testy, zdravotné vyšetrenie aj prípadné testy povahy plemena. Máte teda istotu, že váš budúci parťák bude naozaj zástupca plemena a nebude tak len vyzerať. Okrem toho sa minimalizuje pravdepodobnosť výskytu chorôb či rôznych vád.

Ako vybrať správne plemeno?

Existujú desiatky plemien psov a je veľmi ťažké si medzi nimi vybrať. Úplne najlepšie je doraziť sa osobne pozrieť na akúkoľvek výstavu psov. Máte tak možnosť vidieť všetky psy "v akcii", pobaviť sa s chovateľmi a opýtať sa na čokoľvek vás zaujíma. Vytipujte si napríklad 10 plemien a doma postupne vyškrtávajte podľa vašich nárokov. Pomôcť vám môžu aj internetové diskusie či weby, kde sa často schádzajú majitelia plemien.

Máme vybrané plemeno, čo ďalej?

Prichádza tá najťažšia časť, vybrať si správnu chovateľskú stanicu. Väčšina plemien má svoje vlastné webové stránky, kde sa nachádzajú zoznamy chovateľských staníc, či rovno plánovaných vrhov. Aj tu vám môže pomôcť návšteva psích výstav.

U konkrétnych psov by vás potom mali zaujímať zdravotné výsledky, ak sa jedná o pracovné plemeno tak i výsledky zo skúšok, závodov, či hodnotenie z prebehnutých výstav, ak máte záujem o psíka na výstavy. Pozrite sa tiež na rodokmene oboch psov, kontaktujte niekoho z majiteľov šteniat z predchádzajúcich vrhov a spýtajte sa na skúsenosti. Tu sa oplatí naozaj neponáhľať. Ja som pri výbere chovateľskej stanice pri nadobudnutí druhého psa čakala na narodenie šteniat viac ako pol roka. Čakanie prinieslo ovocie a dostala som psa presne podľa svojich predstáv a nárokov.

Výber toho vyvoleného

Predpokladajme, že ste si vybrali chovateľa, šteniatka sú už na svete, dohovorili ste si osobnú návštevu a idete sa prvýkrát pozrieť.

Správny chovateľ vždy uvíta vašu návštevu, s radosťou vám ukáže, kde šteňatá vyrastajú aj jeho matku. Sledujte chovanie šteniat, ako k vám, tak k chovateľovi. Vystrašené alebo bojazlivé šteňatá určite nie sú dobrým znamením. Spýtajte sa chovateľa, ako prebieha socializácia, čím šteňatá kŕmi.

U malých šteniat vo veku iba niekoľkých týždňov je veľmi ťažké rozpoznať, akú povahu vlastne budú mať. Napriek tomu vám ale ich správanie môže aspoň trochu pomôcť pri rozhodovaní. Pokiaľ chcete psíka na šport, vyberajte to najakčnejšie, ak hľadáte miláčika, tak zase nejaké pokojnejšie. Skúste si so šteňatami chvíľu hrať, sledujte, ako šantia medzi sebou, kto je dominantnejší a kto sa podriaďuje. Samotný chovateľ pozná šteňatá najlepšie a iste vám o ich povahách povie rád čo najviac.

Čím viac návštev si dohodnete, tým lepšie. Nezľaknite sa, ak vás bude chovateľ spovedať a pýtať sa na vaše bývanie, skúsenosti so psami, prácu / školu ... Dobrého chovateľa spoznáte tiež tak, že mu nie je ľahostajný osud šteniat, snaží sa o budúcich majiteľoch zistiť čo najviac a aj po predaji psíka s vami zostane v kontakte.

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok